Prezident tərəfindən təltif edilməyim mənim və rəhbərlik etdiyim kollektivin üzərinə daha böyük məsuliyyət qoyur Noy 08, 2025 | 15:00 / Mühüm hadisələr
Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan elminin inkişafına verdiyi yüksək qiymətin və davamlı dəstəyin bariz nümunəsi olaraq, 5 noyabr 2025-ci il tarixində imzaladığı Sərəncamla Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) 80 illik yubileyi münasibətilə bir sıra görkəmli alimlər dövlət ordeni, medalları və fəxri diplomlarla təltif olunub. Bu Sərəncam sadəcə fərdi nailiyyətlərə təşəkkür etmək məqsədi daşımır, həm də ölkədə elmi fəaliyyətə göstərilən sistemli diqqət və qayğının, elmi potensialın gücləndirilməsinin strateji əhəmiyyətini vurğulayır. İmzalanmış bu Sərəncam elmi düşərgənin motivasiyasını artıraraq, yeni nəticələrə yol açacaq bir addımdır. Bu təltiflər Azərbaycan elminin son illərdəki dinamik inkişafını – xüsusilə müstəqillik dövründə AMEA-nın beynəlxalq səviyyədə tanınmışlığı, innovativ layihələrin sayı və gənclərin elmi fəaliyyətə cəlb edilməsini – daha da gücləndirəcək. Prezident Əliyevin elmə verdiyi prioritet ölkənin iqtisadi və sosial tərəqqisinə, “Rəqəmsal Azərbaycan” və “Yaşıl Enerji” kimi strateji proqramlara inteqrasiya olunmuş elmi tədqiqatların inkişafına xidmət edir. Nəticədə, bu addım elmi cəmiyyətdə yeni nəsil alimlərin formalaşmasına və beynəlxalq əməkdaşlığa töhfə verəcək.
Prezident İlham Əliyevin sərəncamına əsasən “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilmiş akademik, AMEA-nın vitse-prezidenti İradə Hüseynova Crossmedia.az-a açıqlama verib: “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Şöhrət” ordeninə layiq görülməyim xəbərini böyük sevinc, dərin həyəcan və məsuliyyət hissi ilə qarşıladım.  Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu elm siyasəti və müstəqillik dövründə formalaşdırılmış milli intellektual inkişaf modeli Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yeni dövrün çağırışlarına uyğun şəkildə daha da təkmilləşdirilmiş və müasir dövlət siyasətinin əsas prinsip və istiqamətlərindən birinə çevrilmişdir. Son illərdə cənab Prezidentin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən islahatlar, elmi idarəetmə sisteminin optimallaşdırılması və modernləşdirilməsi, alimlərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, innovasiyaların iqtisadiyyatla inteqrasiyası və beynəlxalq elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində atılan ardıcıl addımlar ölkə elminin keyfiyyətcə yeni mərhələyə yüksəlməsini təmin etmişdir. Bu gün Azərbaycan qlobal miqyasda elm və texnologiyalar sahəsində öz mövqeyini yaxşılaşdırmaqda, dövlətimiz tərəfindən elmə, təhsilə, ziyalılara və gənc alim nəslinin yetişdirilməsinə göstərilən diqqət və qayğı real nəticələr verməkdədir”.
Akademik həmçinin qeyd edib ki, bu kontekstdə “Şöhrət” ordeni onun üçün təkcə fərdi nailiyyətlərə verilən diqqətin göstəricisi deyil, həm də Azərbaycan alimlərinə, onların fədakar tədqiqat fəaliyyətinə və dövlətimizin elmə verdiyi strateji dəyərə yönəlmiş yüksək etimadın ifadəsidir: “Cənab Prezident tərəfindən təltif edilməyim mənim və rəhbərlik etdiyim kollektivin üzərinə daha böyük məsuliyyət qoyur və bu məsuliyyəti dərin qürur hissi ilə qəbul edirəm. Əmin edirəm ki, bundan sonra da elmi-tədqiqat və təşkilati fəaliyyətim milli inkişaf strategiyasına və dövlətimizin ali məqsədlərinə sadiq qalaraq, Azərbaycanın elm və təhsilinin inkişafına və beynəlxalq səviyyədə nüfuzunun daha da artmasına xidmət edəcəkdir”.

Награждение Президентом налагает на меня и возглавляемую мной команду ещё большую ответственность Ноя 08, 2025 | 15:00 / Важные события
В качестве яркого примера высокой оценки и постоянной поддержки, оказываемой Президентом Ильхамом Алиевым развитию азербайджанской науки, ряд видных учёных были награждены государственными орденами, медалями и почётными грамотами Распоряжением от 5 ноября 2025 года, по случаю 80-летия Национальной академии наук Азербайджана (НАНА). Этот Распоряжение призвано выразить благодарность не только за отдельные достижения, но и подчёркнуть стратегическую важность систематического внимания и заботы, проявляемой Государством к научной деятельности в стране, а также укреплению научного потенциала. Подписание Распоряжения – шаг, который повысит мотивацию научного сообщества и откроет путь к новым результатам. Эти награды ещё больше укрепят динамичное развитие азербайджанской науки, особенно международное признание НАНА в период независимости, увеличат количество инновационных проектов и укрепят вовлечение молодёжи в научную деятельность. Приоритет, оказываемый Президентом Алиевым науке, служит экономическому и социальному прогрессу страны, развитию научных исследований, интегрированных в такие стратегические программы, как «Цифровой Азербайджан» и «Зелёная энергетика». В итоге этот шаг будет способствовать формированию нового поколения учёных в научном сообществе и международному сотрудничеству.
Академик и вице-президент НАНА Ирада Гусейнова, награжденная указом Президента Ильхама Алиева орденом «Славы», в своем интервью Crossmedia.az сказала: «С большой радостью, глубоким волнением и чувством ответственности я встретила известие о награждении меня указом Президента Азербайджанской Республики, господина Ильхама Алиева орденом «Славы». Заложенная общенациональным лидером Гейдаром Алиевым научная политика и сформированная в период независимости национальная модель интеллектуального развития были еще более усовершенствованы под руководством Президента Ильхама Алиева в соответствии с вызовами новой эпохи и стали одним из основных принципов и направлений современной государственной политики. Реформы, осуществляемые под руководством господина Президента в последние годы, оптимизация и модернизация системы управления наукой, усиление социальной защиты ученых, интеграция инноваций в экономику и расширение международного научного сотрудничества, обеспечили выход азербайджанской науки на качественно новый уровень. Сегодня Азербайджан укрепляет свои позиции в сфере науки и технологий в мировом масштабе, а внимание, уделяемое нашим государством науке, образованию, интеллигенции и воспитанию молодого поколения учёных и забота о них, дают реальные результаты».
Академик также отметила, что в этом контексте орден «Славы» для нее – это не только показатель внимания к отдельным достижениям, но и выражение высокого доверия к азербайджанским учёным, их самоотверженной исследовательской деятельности и стратегическому значению, которое придаёт науке наше государство: «Награждение господином Президентом возлагает на меня и руководимый мной коллектив ещё большую ответственность, и я принимаю эту ответственность с чувством глубокой гордости. Хочу заверить, что и в дальнейшем моя научно-исследовательская и научно-организационная деятельность будет служить развитию азербайджанской науки и образования, повышению её международного авторитета, оставаясь приверженной национальной стратегии развития и высшим целям нашего государства».