SABAH tələbələri üçün tibbi genetika üzrə ustad dərsləri uğurla başa çatıb + Foto Noy 24, 2025 | 21:54 / Dərslər
18–20 noyabr tarixlərində SABAH qruplarının təşkilatçılığı ilə Erciyes Universiteti Tibb Fakültəsinin tibbi genetika üzrə mütəxəssisi Prof. Dr. Yusuf Özkul tərəfindən keçirilən ustad dərsləri uğurla yekunlaşıb. Ustad dərslərində SABAH bakalavriat səviyyəsinin Biotexnologiya və Biologiya müəllimliyi ixtisasının tələbələri, həmçinin magistratura səviyyəsinin Molekulyar biologiya ixtisaslaşmasının tələbələri, eləcə də SABAH müəllimləri iştirak ediblər. Proqram çərçivəsində tələbələrə müasir tibbi genetika sahəsinin aktual istiqamətləri təqdim olunub: Əsas molekulyar genetik metodlar, NGS texnologiyaları və onların tətbiq sahələri, Toxuma kulturası metodları, Sitogenetik üsullar, Prenatal diaqnostika, cfDNA və NIPT yanaşmaları, RNT əsaslı gen terapiyaları.
Sonuncu gün AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda magistrantların elmi rəhbərləri ilə birgə görüş təşkil edilib və iştirakçıların elmi təqdimatları nümayiş olunub. Professor Yusuf Özkul magistrantlara elmi fəaliyyətin planlaşdırılması, metodoloji yanaşmalar və tədqiqat strategiyaları ilə bağlı faydalı tövsiyələr verib. Görüş zamanı həmçinin gələcək elmi əməkdaşlığın perspektivləri geniş şəkildə müzakirə olunub. Sonda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun rəhbəri, akademik İradə Hüseynova professor Yusuf Özkula xatirə hədiyyəsi təqdim edib. SABAH qrupları İcra Komitəsinin rəhbəri Elza Səmədova isə professoru təşəkkürnamə ilə təltif edib.

Masterclasses on Medical Genetics for SABAH students successfully concluded + Photo Nov 24, 2025 | 21:54 / Lessons
The masterclasses held by Prof. Dr. Yusuf Özkul, a medical genetics specialist from Erciyes University, Faculty of Medicine, were successfully completed on 18–20 November, organized by the SABAH groups. The sessions were attended by SABAH undergraduate students of Biotechnology and Biology Teaching, master's students specializing in Molecular Biology, as well as SABAH instructors.
Within the program, students were introduced to current areas of modern medical genetics: basic molecular genetic methods, NGS technologies and their applications, tissue culture methods, cytogenetic techniques, prenatal diagnostics, cfDNA and NIPT approaches, and RNA-based gene therapies.
On the final day, a meeting was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies with the scientific supervisors of the master’s students, and participants delivered their scientific presentations. Professor Yusuf Özkul provided valuable recommendations on planning scientific work, methodological approaches, and research strategies. Future prospects for scientific collaboration were also widely discussed.
At the end of the program, the head of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, academician Irada Huseynova, presented a souvenir to Professor Yusuf Özkul. Elza Samedova, head of the SABAH Groups Executive Committee, awarded the professor with a certificate of appreciation.