Molekulyar Biologiya İnstitutu Publik Hüquqi Şəxsdə gənclər arasında ailə və nikah mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib + Foto Dek 04, 2025 | 15:29 / Konfranslar, iclaslar
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutu Publik Hüquqi Şəxsdə “Gənclər arasında ailənin və nikahın əhəmiyyəti, onun qorunması məqsədilə erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələrinə dair maarifləndirmə” mövzusunda tədbir keçirilib. Tədbirin məqsədi gənclər arasında sağlam ailə dəyərlərinin təbliği, erkən nikahların və qohumlar arasında nikahın yaratdığı tibbi, psixoloji və sosial fəsadlar barədə məlumatlandırmanın artırılması olub. Toplantıda institutun əməkdaşları — biologiya elmləri doktorları, professor Səftər Süleymanov və Tofiq Allahverdiyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları, dosent Ələmdar Məmmədov və dosent Ulduza Qurbanova, həmçinin institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Aygün Sadiqova çıxış ediblər. Məruzələrdə erkən nikahların gənclərin sağlamlığına və sosial inkişafına təsiri, genetik risklərin artması, xüsusilə qohumlar arasında bağlanan nikahların potensial təhlükələri geniş şəkildə izah olunub. Çıxış edənlər ailənin cəmiyyətdəki rolu, sağlam və elmi əsaslara söykənən qərarların verilməsinin vacibliyi barədə gənclərə tövsiyələr veriblər. Tədbir müzakirələrlə davam edib və iştirakçıların sualları cavablandırılıb. Sonda erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələri mövzusunda videoçarx nümayiş etdirilib.

An awareness-raising event on the topic of family and marriage among young people was held at the Institute of Molecular Biology Public Legal Entity + Photo Dec 04, 2025 | 15:29 / Conferences, assemblies
An event titled “Raising awareness on the importance of family and marriage among young people, and on the negative consequences of early marriage and consanguineous marriage for the purpose of protecting the family” was held at the Institute of Molecular Biology Public Legal Entity of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The purpose of the event was to promote healthy family values among young people and to increase awareness of the medical, psychological, and social consequences caused by early marriages and consanguineous marriages. At the meeting, the institute’s staff members — Doctors of Biological Sciences, Professors Saftar Suleymanov and Tofig Allahverdiyev; PhDs in Biology, Associate Professors Alamdаr Mammadov and Ulduza Gurbanova, as well as Aygun Sadiqova, Chair of the Institute’s Council of Young Scientists and Specialists delivered speeches. In the presentations, the impact of early marriages on young people’s health and social development, the increase in genetic risks, and the potential dangers of consanguineous marriages were explained in detail. The speakers provided recommendations to young people on the role of the family in society and the importance of making healthy, scientifically grounded decisions. The event continued with discussions, and participants’ questions were answered. At the end, a video clip on the negative consequences of early marriage and consanguineous marriage was shown.