Molekulyar Biologiya İnstitutu Publik Hüquqi Şəxsdə gənclər arasında ailə və nikah mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib + Foto Dek 04, 2025 | 15:29 / Konfranslar, iclaslar
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutu Publik Hüquqi Şəxsdə “Gənclər arasında ailənin və nikahın əhəmiyyəti, onun qorunması məqsədilə erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələrinə dair maarifləndirmə” mövzusunda tədbir keçirilib. Tədbirin məqsədi gənclər arasında sağlam ailə dəyərlərinin təbliği, erkən nikahların və qohumlar arasında nikahın yaratdığı tibbi, psixoloji və sosial fəsadlar barədə məlumatlandırmanın artırılması olub. Toplantıda institutun əməkdaşları — biologiya elmləri doktorları, professor Səftər Süleymanov və Tofiq Allahverdiyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları, dosent Ələmdar Məmmədov və dosent Ulduza Qurbanova, həmçinin institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Aygün Sadiqova çıxış ediblər. Məruzələrdə erkən nikahların gənclərin sağlamlığına və sosial inkişafına təsiri, genetik risklərin artması, xüsusilə qohumlar arasında bağlanan nikahların potensial təhlükələri geniş şəkildə izah olunub. Çıxış edənlər ailənin cəmiyyətdəki rolu, sağlam və elmi əsaslara söykənən qərarların verilməsinin vacibliyi barədə gənclərə tövsiyələr veriblər. Tədbir müzakirələrlə davam edib və iştirakçıların sualları cavablandırılıb. Sonda erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələri mövzusunda videoçarx nümayiş etdirilib.

В Институте молекулярной биологии состоялось просветительское мероприятие, посвящённое вопросам семьи и брака среди молодёжи + Фото Дек 04, 2025 | 15:29 / Конференции, встречи
В Институте молекулярной биологии – Публичном юридическом лице Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось мероприятие на тему «Повышение осведомлённости о значении семьи и брака среди молодёжи, а также о негативных последствиях ранних и близкородственных браков в целях защиты института семьи». Целью мероприятия стало формирование у молодёжи здоровых семейных ценностей, а также повышение осведомлённости о медицинских, психологических и социальных последствиях, обусловленных ранними и близкородственными браками. На мероприятии с докладами выступили сотрудники института: доктора биологических наук, профессора Сафтaр Сулейманов и Тофик Аллахвердиев; доктора философии по биологии, доценты Аламдар Мамедов и Улдуза Гурбанова, а также председатель Совета молодых учёных и специалистов института Айгюн Садигова. В выступлениях подробно освещались вопросы влияния ранних браков на здоровье и социальное развитие молодёжи, роста генетических рисков, а также потенциальных угроз, связанных с близкородственными браками.  Мероприятие продолжилось в формате обсуждений, в ходе которых были даны ответы на вопросы участников. В завершение был продемонстрирован видеоролик, посвящённый негативным последствиям ранних и близкородственных браков.