Süleyman Allahverdiyev fotosintez sahəsində tədqiqatçılar üzrə dünyanın ən nüfuzlu alimlərinin 0,05%-ni əhatə edən qlobal reytinqdə 2-ci yeri tutmuşdur + Foto Yan 29, 2026 | 19:53 / Mühüm hadisələr
ScholarGPS beynəlxalq analitik platformasının 2025-ci il üzrə məlumatlarına əsasən, Süleyman İfxan oğlu Allahverdiyev fotosintez sahəsində tədqiqatçılar üzrə dünya reytinqində 2-ci yeri tutmuşdur. Bu reytinq ScholarGPS platformasının Highly Ranked Scholars versiyasına əsasən dünyanın ən nüfuzlu alimlərinin 0,05%-ni əhatə edir.
Süleyman Allahverdiyev biologiya elmləri doktoru, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Rusiya Federasiyasının Əməkdar elm xadimidir. O, Rusiya Elmlər Akademiyasının Bitki Fiziologiyası İnstitutunda İdarə olunan fotobiosintez laboratoriyasının rəhbəri və baş elmi işçisi kimi fəaliyyət göstərir. Süleyman Allahverdiyev eyni zamanda, AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun baş elmi işçisidir. Alim çoxillik səmərəli fəaliyyəti və mühüm elmi xidmətlərinə görə K.A. Timiryazev adına mükafatla (2019), “Qlobal Enerji” beynəlxalq mükafatı ilə (2021), N. Veziroğlu adına Beynəlxalq Hidrogen Enerjisi mükafatı ilə (2024), həmçinin Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universitetinin “Elmdə xidmətlərinə görə” qızıl medalı ilə təltif edilmişdir.
ScholarGPS reytinqi alimlərin elmi məhsuldarlığı, nəşrlərə istinadların sayı və tədqiqat fəaliyyətinin keyfiyyətinin kompleks analizi əsasında formalaşdırılır. Bu reytinqdə yüksək mövqe S.İ. Allahverdiyevin fotosintez sahəsində fundamental və tətbiqi tədqiqatların inkişafına verdiyi mühüm töhfəni göstərir və onun elmi nailiyyətlərinin beynəlxalq səviyyədə tanındığını təsdiqləyir.

Suleyman Allahverdiyev ranked 2nd in the global ranking covering the top 0.05% of the world’s most influential scientists in the field of photosynthesis + Photo Jan 29, 2026 | 19:53 / Important events
According to the 2025 data of the international analytical platform ScholarGPS, Suleyman Allahverdiyev ranked 2nd worldwide among researchers in the field of photosynthesis. This ranking is based on the ScholarGPS Highly Ranked Scholars list, which includes only the top 0.05% of the most influential scientists globally.
Suleyman Allahverdiyev is Doctor of Biological Sciences, Corresponding Member of the Russian Academy of Sciences, and Honored Scientist of the Russian Federation. He serves as Head and Chief Researcher of the Laboratory of Regulated Photobiosynthesis at the Institute of Plant Physiology of the Russian Academy of Sciences. He is also a Chief Researcher at the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
For his many years of productive scientific activity and significant contributions to science, he has been awarded the K.A. Timiryazev Prize (2019), the Global Energy International Award (2021), the N. Veziroghlu International Hydrogen Energy Award (2024), as well as the Gold Medal “For Services to Science” of Al-Farabi Kazakh National University.
The ScholarGPS ranking is formed based on a comprehensive analysis of researchers’ scientific productivity, citation impact, and the quality of their research activities. The high position of S.I. Allahverdiyev in this ranking demonstrates his substantial contribution to the development of both fundamental and applied research in photosynthesis and confirms the international recognition of his scientific achievements.