Süleyman Allahverdiyev fotosintez sahəsində tədqiqatçılar üzrə dünyanın ən nüfuzlu alimlərinin 0,05%-ni əhatə edən qlobal reytinqdə 2-ci yeri tutmuşdur + Foto Yan 29, 2026 | 19:53 / Mühüm hadisələr
ScholarGPS beynəlxalq analitik platformasının 2025-ci il üzrə məlumatlarına əsasən, Süleyman İfxan oğlu Allahverdiyev fotosintez sahəsində tədqiqatçılar üzrə dünya reytinqində 2-ci yeri tutmuşdur. Bu reytinq ScholarGPS platformasının Highly Ranked Scholars versiyasına əsasən dünyanın ən nüfuzlu alimlərinin 0,05%-ni əhatə edir.
Süleyman Allahverdiyev biologiya elmləri doktoru, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Rusiya Federasiyasının Əməkdar elm xadimidir. O, Rusiya Elmlər Akademiyasının Bitki Fiziologiyası İnstitutunda İdarə olunan fotobiosintez laboratoriyasının rəhbəri və baş elmi işçisi kimi fəaliyyət göstərir. Süleyman Allahverdiyev eyni zamanda, AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun baş elmi işçisidir. Alim çoxillik səmərəli fəaliyyəti və mühüm elmi xidmətlərinə görə K.A. Timiryazev adına mükafatla (2019), “Qlobal Enerji” beynəlxalq mükafatı ilə (2021), N. Veziroğlu adına Beynəlxalq Hidrogen Enerjisi mükafatı ilə (2024), həmçinin Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universitetinin “Elmdə xidmətlərinə görə” qızıl medalı ilə təltif edilmişdir.
ScholarGPS reytinqi alimlərin elmi məhsuldarlığı, nəşrlərə istinadların sayı və tədqiqat fəaliyyətinin keyfiyyətinin kompleks analizi əsasında formalaşdırılır. Bu reytinqdə yüksək mövqe S.İ. Allahverdiyevin fotosintez sahəsində fundamental və tətbiqi tədqiqatların inkişafına verdiyi mühüm töhfəni göstərir və onun elmi nailiyyətlərinin beynəlxalq səviyyədə tanındığını təsdiqləyir.

Сулейман Аллахвердиев занял 2-е место в мировом рейтинге, охватывающем 0,05% самых авторитетных учёных в области фотосинтеза + Фото Янв 29, 2026 | 19:53 / Важные события
Согласно данным международной аналитической платформы ScholarGPS за 2025 год, Сулейман Ифхан оглы Аллахвердиев занял 2-е место в мировом рейтинге исследователей в области фотосинтеза. Данный рейтинг основан на версии Highly Ranked Scholars платформы ScholarGPS и охватывает лишь 0,05% наиболее влиятельных учёных мира.
Сулейман Аллахвердиев — доктор биологических наук, член-корреспондент Российской академии наук, заслуженный деятель науки Российской Федерации. Он является руководителем и главным научным сотрудником лаборатории управляемого фотобиосинтеза Института физиологии растений Российской академии наук. Одновременно он работает главным научным сотрудником Института молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
За многолетнюю плодотворную научную деятельность и значительный вклад в развитие науки учёный награждён премией имени К.А. Тимирязева (2019), международной премией «Глобальная энергия» (2021), Международная премия по водородной энергетике имени Н. Везироглу (2024), а также золотой медалью «За заслуги в науке» Казахского национального университета имени Аль-Фараби.
Рейтинг ScholarGPS формируется на основе комплексного анализа научной продуктивности, цитируемости публикаций и качества исследовательской деятельности учёных. Высокая позиция С.И. Аллахвердиева в данном рейтинге свидетельствует о его значительном вкладе в развитие фундаментальных и прикладных исследований в области фотосинтеза и подтверждает международное признание его научных достижений.