Akademik Cəlal Əliyevin xatirəsi yad edilib + Foto Fev 02, 2026 | 12:00 / Tədbirlər
Böyük alim və ictimai-siyasi xadim akademik Cəlal Əliyevin vəfatından 10 il ötür. Bu münasibətlə alimin tələbələri, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya İnstitutunun və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşları Fəxri Xiyabanda görkəmli alimin məzarını ziyarət ediblər.
Akademik Cəlal Əliyevin əziz xatirəsi dərin ehtiramla yad edilib, məzarı önünə gül dəstələri qoyulub. Ziyarət mərsimində Molekulyar Biologiya İnstitutunun direktoru v.i.e. akademik İradə Hüseynova, Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Faiq Xudayev, alimin ilk tələbəsi, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov çıxış ediblər. Çıxışlarda akademik Cəlal Əliyevin biologiya və aqrar elmlərin inkişafındakı misilsiz xidmətləri, fundamental elmi araşdırmaları və kadr hazırlığı fəaliyyəti xüsusi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, akademikin zəngin elmi irsi bu gün də öz aktuallığını qoruyur və müasir tədqiqatlar üçün mühüm elmi-metodoloji baza rolunu oynayır.
Azərbaycanda bir sıra yeni elm sahələrinin əsasını qoymuş, çoxsaylı yüksək ixtisaslı elmi kadrların yetişdirilməsində mühüm rol oynamış akademik Cəlal Əliyevin yaratdığı elmi məktəb bu gün də uğurla fəaliyyət göstərir və davam etdirilir. Onun irəli sürdüyü ideyalar və elmi yanaşmalar müasir fundamental və tətbiqi araşdırmalarda geniş şəkildə istifadə olunur.
Görkəmli alimin zəngin elmi irsi və əziz xatirəsi daim yaşayacaq, Azərbaycanın elm tarixində silinməz iz qoyaraq heç zaman unudulmayacaq.

The memory of Academician Jalal Aliyev was honored + Photo Feb 02, 2026 | 12:00 / Events
Ten years have passed since the death of the outstanding scientist and public figure, Academician Jalal Aliyev. On this occasion, his students, as well as employees of the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture, visited the grave of the distinguished scientist at the Alley of Honor.
The cherished memory of Academician Jalal Aliyev was commemorated with deep respect, and flowers were laid at his grave. At the memorial ceremony, Acting Director of the Institute of Molecular Biology, Academician Irada Huseynova, Director of the Research Institute of Crop Husbandry, PhD in Agrarian Sciences Faig Khudayev, and the scientist’s first student, Corresponding Member of ANAS Ibrahim Azizov, delivered speeches. The speakers particularly emphasized Academician Jalal Aliyev’s exceptional contributions to the development of biological and agricultural sciences, his fundamental scientific research, and his dedicated work in training highly qualified specialists. It was noted that the academician’s rich scientific legacy remains relevant today and serves as an important scientific and methodological foundation for modern research.
Having laid the foundation for several new scientific fields in Azerbaijan and played a key role in educating numerous highly qualified researchers, the scientific school established by Academician Jalal Aliyev continues to function successfully and develop further. His ideas and scientific approaches are widely applied in contemporary fundamental and applied studies.
The distinguished scientist’s rich scientific heritage and cherished memory will live on forever, leaving an indelible mark on the history of Azerbaijani science and will always be remembered.