Akademik Cəlal Əliyevin xatirəsi yad edilib + Foto Fev 02, 2026 | 12:00 / Tədbirlər
Böyük alim və ictimai-siyasi xadim akademik Cəlal Əliyevin vəfatından 10 il ötür. Bu münasibətlə alimin tələbələri, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya İnstitutunun və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşları Fəxri Xiyabanda görkəmli alimin məzarını ziyarət ediblər.
Akademik Cəlal Əliyevin əziz xatirəsi dərin ehtiramla yad edilib, məzarı önünə gül dəstələri qoyulub. Ziyarət mərsimində Molekulyar Biologiya İnstitutunun direktoru v.i.e. akademik İradə Hüseynova, Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Faiq Xudayev, alimin ilk tələbəsi, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov çıxış ediblər. Çıxışlarda akademik Cəlal Əliyevin biologiya və aqrar elmlərin inkişafındakı misilsiz xidmətləri, fundamental elmi araşdırmaları və kadr hazırlığı fəaliyyəti xüsusi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, akademikin zəngin elmi irsi bu gün də öz aktuallığını qoruyur və müasir tədqiqatlar üçün mühüm elmi-metodoloji baza rolunu oynayır.
Azərbaycanda bir sıra yeni elm sahələrinin əsasını qoymuş, çoxsaylı yüksək ixtisaslı elmi kadrların yetişdirilməsində mühüm rol oynamış akademik Cəlal Əliyevin yaratdığı elmi məktəb bu gün də uğurla fəaliyyət göstərir və davam etdirilir. Onun irəli sürdüyü ideyalar və elmi yanaşmalar müasir fundamental və tətbiqi araşdırmalarda geniş şəkildə istifadə olunur.
Görkəmli alimin zəngin elmi irsi və əziz xatirəsi daim yaşayacaq, Azərbaycanın elm tarixində silinməz iz qoyaraq heç zaman unudulmayacaq.

Почтена память академика Джалала Алиева + Фото Фев 02, 2026 | 12:00 / Мероприятия
Исполнилось десять лет со дня кончины выдающегося учёного и общественно-политического деятеля, академика Джалала Алиева. В связи с этим ученики aкадемика, а также сотрудники Института молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и Научно-исследовательского института земледелия Министерства сельского хозяйства посетили могилу выдающегося учёного на Аллее почётного захоронения.
Светлая память академика Джалала Алиева была почтена с глубоким уважением, к его могиле были возложены цветы. На церемонии памяти выступили исполняющая обязанности директора Института молекулярной биологии, академик Ирада Гусейнова, директор Научно-исследовательского института земледелия, доктор философии по аграрным наукам Фаик Худаев, а также первый ученик академика, член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов. В выступлениях особо подчёркивались исключительные заслуги академика Джалала Алиева в развитии биологических и аграрных наук, его фундаментальные научные исследования и деятельность по подготовке высококвалифицированных кадров. Было отмечено, что богатое научное наследие академика сохраняет свою актуальность и по сей день, служа важной научно-методологической базой для современных исследований.
Заложив основы ряда новых научных направлений в Азербайджане и сыграв важную роль в подготовке многочисленных высококвалифицированных научных кадров, созданная академиком Джалалом Алиевым научная школа успешно функционирует и сегодня. Его идеи и научные подходы широко применяются в современных фундаментальных и прикладных исследованиях.
Богатое научное наследие и светлая память выдающегося учёного будут жить вечно, оставив неизгладимый след в истории науки Азербайджана и никогда не будут забыты.