Molekulyar Biologiya İnstitutunda akademik Cəlal Əliyevin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib + Foto Fev 02, 2026 | 13:14 / Tədbirlər
Molekulyar Biologiya İnstitutunda görkəmli alim və ictimai-siyasi xadim akademik Cəlal Əliyevin əziz xatirəsinə həsr olunmuş anım mərasimi keçirilib. Ömrünü Azərbaycan elminin inkişafına, milli kadrların hazırlanmasına və biologiya elminin müasir istiqamətlərinin formalaşmasına həsr etmiş alimin xatirəsi institut əməkdaşları tərəfindən dərin ehtiram və minnətdarlıq hissi ilə yad olunub. Tədbir iştirakçıları əvvəlcə akademikin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla anıblar.
Anım mərasimini giriş sözü ilə açan akademik İradə Hüseynova Cəlal Əliyevin həyat yolu, çoxillik elmi və təşkilati fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verib. O, böyük alimin ölkədə biologiya elminin bir çox sahəsinin inkişafında müstəsna rolunu, yaratdığı güclü elmi məktəbi, yetişdirdiyi yüzlərlə gənc alim və mütəxəssisi və gələcək nəsillərə ötürdüyü zəngin elmi irsi xüsusi vurğulayıb. Bildirilib ki, Cəlal müəllimin adı Azərbaycan elminin tarixinə qızıl hərflərlə yazılıb və onun fəaliyyəti bu gün də alimlər və gənc tədqiqatçılar üçün örnəkdir.
Daha sonra akademik Cəlal Əliyevin tələbələri və həmkarları – AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, biologiya elmləri doktoru Atabəy Cahangirov və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Durna Əliyeva çıxış edərək müəllimləri ilə bağlı xatirələrini bölüşüblər. Onlar Cəlal müəllimin yalnız böyük alim deyil, eyni zamanda qayğıkeş müəllim, müdrik məsləhətçi və yüksək insani keyfiyyətlərə malik ziyalı olduğunu qeyd ediblər. Çıxışlarda böyük alimin tələbələrə, ardıcıllarına olan diqqəti, elmi prinsipiallığı, zəhmətkeşliyi və səmimiyyəti xüsusi minnətdarlıqla xatırlanıb.

В Институте молекулярной биологии с глубоким уважением почтили светлую память академика Джалала Алиева + Фото Фев 02, 2026 | 13:14 / Мероприятия
В Институте молекулярной биологии состоялась церемония, посвящённая светлой памяти выдающегося учёного и общественно-политического деятеля, академика Джалала Алиева. Сотрудники института с глубоким уважением и чувством благодарности вспомнили его жизненный путь и научное наследие, внесшее значительный вклад в развитие азербайджанской науки, подготовку национальных кадров и формирование современных направлений биологии. В начале мероприятия участники почтили его светлую память минутой молчания.
Открывая церемонию вступительным словом, академик Ирада Гусейнова подробно рассказала о жизненном пути Джалала Алиева, его многолетней научной и организационной деятельности. Она особо подчеркнула исключительную роль учёного в развитии многих направлений биологической науки в стране, созданную им сильную научную школу, подготовку сотен молодых учёных и специалистов, а также богатое научное наследие, переданное будущим поколениям. Было отмечено, что имя Джалала Алиева золотыми буквами вписано в историю азербайджанской науки, а его деятельность и сегодня служит примером для учёных и молодых исследователей.
Затем ученики и коллеги академика Джалала Алиева член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, доктор биологических наук Атабай Джахангиров и доктор философии по биологии Дурна Алиева поделились воспоминаниями о своём учителе. Они подчеркнули, что он был не только выдающимся учёным, но и заботливым наставником, мудрым советником и интеллигентом с высокими нравственными качествами. С особой благодарностью были отмечены его внимание к ученикам и последователям, научная принципиальность, трудолюбие и искренность.
В завершение мероприятия был продемонстрирован фильм, посвящённый жизни и деятельности академика Джалала Алиева.