Molekulyar Biologiya İnstitutunda hərbiləşdirilməmiş mülki müdafiə dəstələri ilə xəbərdarlıq-toplanış üzrə mülki müdafiə məşqi keçirilib + Foto Fev 13, 2026 | 13:30 / Tədbirlər
2026-cı il üçün mülki müdafiə tədbirləri planına əsasən, fevralın 13-də rəhbər heyətin iştirakı ilə İnstitutda hərbiləşdirilməmiş mülki müdafiə dəstələri ilə xəbərdarlıq-toplanış üzrə mülki müdafiə məşqi keçirilib. Mülki müdafiə üzrə mütəxəssis Natiq Məmmədov məşqin keçirilməsində əsas məqsədin xəbərdarlıq sisteminin vəziyyətinin yoxlanılması, həmçinin şəxsi heyətə xəbərdarlıq və toplanış üzrə praktiki vərdişlərin aşılanması olduğunu qeyd edib. Məşq zamanı mülki müdafiə qüvvələrinin şəxsi heyətlə komplektləşdirilməsi, tabel əmlakı ilə təchizatı və qarşıya qoyulmuş tapşırıqlar üzrə nəzəri biliklərin səviyyəsi yoxlanılıb. Sonda aşkar olunmuş nöqsanların aradan qaldırılması ilə bağlı müvafiq göstərişlər verilib.

В Институте молекулярной биологии была проведена тренировка по гражданской обороне с участием немобилизованных подразделений гражданской обороны + Фото Фев 13, 2026 | 13:30 / Мероприятия
Согласно плану мероприятий по гражданской обороне на 2026 год, 13 февраля в Институте была проведена тренировка по процедурам оповещения и сбора с участием руководства и немобилизованных подразделений гражданской обороны. Специалист по гражданской обороне Натиq Мамедов отметил, что основными целями тренировки были проверка готовности системы оповещения, а также обучение персонала практическим навыкам оповещения и сбора. В ходе тренировки проверялись комплектование подразделений гражданской обороны личным составом, обеспечение их имуществом по спискам, а также уровень теоретических знаний по выполнению поставленных задач. По завершении учений были даны соответствующие указания по устранению выявленных недостатков.