Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunda istehsalat təcrübəsi keçirlər + Foto Fev 20, 2026 | 15:00 / Mühüm hadisələr
Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən təsdiq olunmuş tədris planına uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Təbiət elmləri fakültəsinin IV kurs tələbələri 16 fevral – 24 may 2026-cı il tarixləri arasında AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunda istehsalat təcrübəsi keçirlər. Təcrübənin ilk günü institutun direktoru v.i.e. Akademik İradə Hüseynova tələbələrlə görüş keçirmişdir. Görüş zamanı tələbələrə institutun əsas elmi istiqamətləri, aparılan fundamental və tətbiqi tədqiqatlar, müasir laboratoriya infrastrukturu və beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri barədə ətraflı məlumat vermişdir. Tələbələrə istehsalat təcrübəsinin məqsədi və vəzifələri izah edilmiş, laboratoriyalarda iş prosesinin təşkili, təhlükəsizlik qaydaları və tədqiqat prosesində məsuliyyət məsələləri diqqətə çatdırılmışdır. Akademik İradə Hüseynova qeyd etmişdir ki, təcrübə müddətində tələbələr molekulyar biologiya, genetika və biotexnologiya sahələrində aparılan tədqiqat proseslərində yaxından iştirak edəcək, müasir metod və texnologiyalarla tanış olmaq imkanı əldə edəcəklər.

Студенты Сумгаитского государственного университета проходят производственную практику в Институте молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики + Фото Фев 20, 2026 | 15:00 / Важные события
В соответствии с учебным планом, утверждённым Министерством науки и образования, студенты IV курса факультета естественных наук Сумгаитский государственный университет проходят производственную практику в Институт молекулярной биологии в период с 16 февраля по 24 мая 2026 года. В первый день практики исполняющая обязанности директора института, академик Ирада Гусейнова, провела встречу со студентами. В ходе встречи студентам была предоставлена подробная информация об основных научных направлениях института, проводимых фундаментальных и прикладных исследованиях, современной лабораторной инфраструктуре и международном сотрудничестве. Студентам были разъяснены цели и задачи производственной практики, обращено внимание на организацию работы в лабораториях, соблюдение правил техники безопасности и вопросы ответственности в процессе проведения исследований. Академик Ирада Гусейнова отметила, что в период практики студенты будут принимать непосредственное участие в научных исследованиях в области молекулярной биологии, генетики и биотехнологии, а также получат возможность ознакомиться с современными методами и технологиями.