21 Fevral – Beynəlxalq Ana Dili Günüdür Fev 21, 2026 | 11:00 / Mühüm hadisələr
21 fevral dünyada UNESCO tərəfindən 1999-cu ildə təsis edilmiş Beynəlxalq Ana Dili Günü kimi qeyd olunur. Bu günün məqsədi dil müxtəlifliyinin qorunması, ana dillərinin inkişafı və gələcək nəsillərə ötürülməsinin təşviq edilməsidir. Ana dili xalqın milli kimliyini, mədəni irsini, tarixini və mənəvi dəyərlərini özündə yaşadan ən mühüm amillərdən biridir. Azərbaycan dili də zəngin leksik tərkibi, ifadə imkanları və çoxəsrlik ədəbi ənənələri ilə milli varlığımızın əsas sütunlarından biridir. Azərbaycan Respublikasında dövlət dili Azərbaycan dilidir və onun qorunması, inkişafı və təbliği dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindəndir. Ana dilimizin saflığının qorunması, düzgün istifadəsi və elmi-ədəbi mühitdə zənginləşdirilməsi hər birimizin vətəndaşlıq borcudur.
Beynəlxalq Ana Dili Günü münasibətilə ana dilimizi sevən, qoruyan və inkişaf etdirən hər kəsi təbrik edir, dilimizin daim yaşamasını və zənginləşməsini arzulayırıq.

February 21 is celebrated worldwide as International Mother Language Day, established by UNESCO in 1999. The purpose of this day is to preserve linguistic diversity, promote the development of mother languages, and ensure their transmission to future generations. A mother language is one of the most important factors that embody a nation’s identity, cultural heritage, history, and moral values. The Azerbaijani language, with its rich vocabulary, expressive capacity, and centuries-old literary traditions, is one of the main pillars of our national existence. In the Republic of Azerbaijan, the state language is Azerbaijani, and its preservation, development, and promotion are among the priority directions of state policy. Protecting the purity of our mother tongue, using it correctly, and enriching it in scientific and literary contexts is the civic duty of each of us.
On the occasion of International Mother Language Day, we congratulate everyone who loves, protects, and develops our mother language and wish that our language continues to live and flourish.