AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto May 10, 2019 | 18:53 / Tədbirlər
Dünya tarixi sübut etmişdir ki, şəxsiyyətlərin gücü, ağlı, cəsarəti, siyasi iradəsi və müdrikliyi mənsub olduğu xalqın, onun yaratdığı dövlətin həyatında əvəzedilməz rola malikdir. Bu şəxsiyyətlər arasında müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, Ulu öndər HEYDƏR ƏLIYEVIN xüsusi yeri vardır. Bu dahi şəxsiyyət Ümummilli lider səviyyəsinə yüksəlmişdir. Milli liderliklə siyasi liderlik keyfiyyətlərinin bir dövlət adamında birləşməsi bəşər tarixində nadir rast gəlinən unikal haldır. Ulu öndər bu iki keyfiyyəti ehtiva etməklə bərabər, fəaliyyət göstərdiyi bütün digər sahələrdə də özünü məhz birinci şəxs kimi, lider kimi təsdiq etmişdir.
Mayın 10-da Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə institutun direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova açaraq hamını bu əlamətdar gün münasibəti ilə təbrik edib. O qeyd edib ki, Azərbaycanın otuz ildən artıq bir dövrünü əhatə edən tarixi böyük şəxsiyyət Heydər Əliyevin adı ilə qırılmaz tellərlə bağlıdır. Bu illər ərzində xalqın ictimai-siyasi, iqtisadi və elmi-mədəni həyatının bütün sahələrində dirçəliş məhz onun adı ilə əlaqədardır. Heydər Əliyev ölkəmizdə elmin inkişafına xüsusi qayğı göstərmişdir. Bu gün AMEA-nın mövcudluğu Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ölkəmiz üçün çox çətin olan bir dövrdə Akademiyamıza milli statusun verilməsi, alimlərin əmək haqqının artırılması və iş şəraitinin yaxşılaşdırılması məhz Ümummilli liderin səyinin nəticəsidir. İ. Hüseynova Ümummilli liderimizin “Hər bir millətin taleyi onun təhsilindən keçir” sözlərini xatırladaraq qeyd edib ki, əgər bu gün elmə diqqət yetirməsək sabah bunun mənfi nəticələrini görəcəyik. Bu gün Heydər Əliyevin müdrik və uzaqgörən siyasəti Prezident İlham Əliyev tərəfindən böyük uğurla davam etdirilir. Azərbaycan dünya ölkələri arasında öz layiqli mövqeyini tutub. Ölkəmiz müxtəlif nüfuzlu beynəlxalq tədbirlərin keçirildiyi bir məkana çevrilib.
Daha sonra İ. Hüseynova Yeni Azərbaycan Partiyasının qızıl fondu hesab edilən 91-lərdən söz açıb və sözü onlardan biri, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizova verib. İ.Əzizov Azərbaycan xalqının keçdiyi çətin günləri xatırlayıb. O qeyd edib ki, Xalq Cəbhəsinin hakimiyyətdə olduğu 90-cı illərdə Azərbaycan parçalanma təhlükəsi altında idi. Belə bir dövrdə Azərbaycan ziyalıları Heydər Əliyevi Azərbaycana dəvət etdilər. İnamla demək olar ki, Azərbaycan dövləti məhz Ümummilli liderin uzaqgörən siyasəti nəticəsində hazırda mövcuddur.
İnstitutun əməkdaşı Raisa İsmayılova qeyd edib ki, o, Azərbaycana 1991-ci ildə köçmüş və Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəldiyi dövrdən etibarən hansı nailiyyətlərin olduğunun canlı şahididir. Heydər Əliyevin müdrik siyasəti nəticəsində Azərbaycanda əminamanlıq bərpa olundu. Hazırda Azərbaycan dinindən və milliyyətindən asılı olamayaraq hər bir insanın vətənidir.
İnstitutun Gənc alimlər və mütəxəssislər şurasının sədri, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova Ulu Öndər Heydər Əliyevin və onun layiqli davamçısı olan prezident İlham Əliyevin gənclər siyasətindən söz açıb. O qeyd edib ki, İlham Əliyev hər bir sahəyə olduğu kimi, elmə də ciddi diqqət göstərir. Bizim də borcumuz prezidentin ətrafında birləşmək və ona dəstək olmaqdır.
Daha sonra institutun ümumi işlər üzrə direktor müavini Natiq Allahverdiyev, gənc alimlərindən Səmra Mirzəyeva və başqaları çıxış edərək öz ürək sözlərini bildiriblər.

В Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА прошло мероприятие, посвященное 96-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева + Фото Мая 10, 2019 | 18:53 / Мероприятия
Ход мировой истории показал, что сила, ум, смелость, политическая воля и мудрость личностей играет незаменимую роль в жизни того народа, к которому они принадлежат, и в жизни созданного ими государства. Среди этих личностей особое место занимает великий лидер азербайджанского народа, строитель современного независимого Азербайджана Гейдар Алиев. Этот гениальный человек возвысился до уровня общенационального лидера. В этом государственном деятеле соединились качества национального лидера и политического лидера, что является уникальным явлением в мировой истории. Гейдар Алиев, объединив в себе два этих качества, во всех других областях также подтвердил себя как лидер.
10 мая в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий прошло мероприятие, посвященное 96-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Мероприятие вступительным словом открыла директор института, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, поздравив всех присутствующих с такой знаменательной датой. Она отметила, что имя Гейдара Алиева неразрывно связано с Азербайджаном. В течение тридцати лет, охватывающих период становления Азербайджана как независимого государства, его имя связывалось с возрождением во всех сферах общественно-политической, экономической и культурно-просветительской жизни страны. Гейдар Алиев уделял особое внимание развитию науки. Сегодня существование самой Академии Наук связано с именем Гейдара Алиева. В самые трудные для страны времена придание Академии Наук статуса национальной, повышение зарплат ученым и улучшение их условий работы является непосредственной заслугой нашего общенационального лидера. И.Гусейнова напомнила его слова «Судьба каждого народа зависит от его образования», отметив, что если мы сегодня не будем уделять должного внимания науке, то завтра получим отрицательные результаты этого отношения. Сегодня мудрую и дальновидную политику Гейдара Алиева также успешно продолжает нынешний президент Ильхам Алиев. Азербайджан занял свое достойное место среди стран мира. Наша страна превратилась в место проведения различных авторитетных международных мероприятий.
Позже И.Гусейнова поведала о 91-х, считающихся золотым фондом Партии Йени Азербайджан, и предоставила слово одному из них, члену-корреспонденту НАНА Ибрагиму Азизову. И.Азизов вспомнил о трудных днях азербайджанского народа. Он отметил, что в 90-е годы – годы правления Народного Фронта - Азербайджан стоял перед угрозой распада. В такой сложный период интеллигенция Азербайджана пригласила Гейдара Алиева в страну. Можно с уверенностью сказать, что Азербайджан существует благодаря дальновидной политике нашего общенационального лидера.
Сотрудница института Раиса Исмаилова отметила, что она переехала в Азербайджан в1991-м году и является живым свидетелем перемен, которые произошли в стране с приходом к власти Гейдара Алиева. Благодаря мудрой политике Гейдара Алиева в стране восстановилось спокойствие. Сейчас Азербайджан является родиной всех живущих здесь людей, независимо от национальности и вероисповедания.
Председатель Совета Молодых Ученых и Специалистов института доктор философии по биологии Улдуза Гурбанова рассказала о молодежной политике нашего общенационального лидера Гейдара Алиева и его достойного продолжателя президента Ильхама Алиева. Она отметила, что Ильхам Алиев уделяет пристальное внимание науке, как и всем другим областям. И наш долг – объединиться вокруг президента и оказывать ему всестороннюю поддержку.
Затем выступили и поделились своими мыслями директор по общим вопросам института Натик Аллахвердиев, молодые ученые Самра Мирзоева и другие.