AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto May 10, 2019 | 18:53 / Tədbirlər
Dünya tarixi sübut etmişdir ki, şəxsiyyətlərin gücü, ağlı, cəsarəti, siyasi iradəsi və müdrikliyi mənsub olduğu xalqın, onun yaratdığı dövlətin həyatında əvəzedilməz rola malikdir. Bu şəxsiyyətlər arasında müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, Ulu öndər HEYDƏR ƏLIYEVIN xüsusi yeri vardır. Bu dahi şəxsiyyət Ümummilli lider səviyyəsinə yüksəlmişdir. Milli liderliklə siyasi liderlik keyfiyyətlərinin bir dövlət adamında birləşməsi bəşər tarixində nadir rast gəlinən unikal haldır. Ulu öndər bu iki keyfiyyəti ehtiva etməklə bərabər, fəaliyyət göstərdiyi bütün digər sahələrdə də özünü məhz birinci şəxs kimi, lider kimi təsdiq etmişdir.
Mayın 10-da Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə institutun direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova açaraq hamını bu əlamətdar gün münasibəti ilə təbrik edib. O qeyd edib ki, Azərbaycanın otuz ildən artıq bir dövrünü əhatə edən tarixi böyük şəxsiyyət Heydər Əliyevin adı ilə qırılmaz tellərlə bağlıdır. Bu illər ərzində xalqın ictimai-siyasi, iqtisadi və elmi-mədəni həyatının bütün sahələrində dirçəliş məhz onun adı ilə əlaqədardır. Heydər Əliyev ölkəmizdə elmin inkişafına xüsusi qayğı göstərmişdir. Bu gün AMEA-nın mövcudluğu Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ölkəmiz üçün çox çətin olan bir dövrdə Akademiyamıza milli statusun verilməsi, alimlərin əmək haqqının artırılması və iş şəraitinin yaxşılaşdırılması məhz Ümummilli liderin səyinin nəticəsidir. İ. Hüseynova Ümummilli liderimizin “Hər bir millətin taleyi onun təhsilindən keçir” sözlərini xatırladaraq qeyd edib ki, əgər bu gün elmə diqqət yetirməsək sabah bunun mənfi nəticələrini görəcəyik. Bu gün Heydər Əliyevin müdrik və uzaqgörən siyasəti Prezident İlham Əliyev tərəfindən böyük uğurla davam etdirilir. Azərbaycan dünya ölkələri arasında öz layiqli mövqeyini tutub. Ölkəmiz müxtəlif nüfuzlu beynəlxalq tədbirlərin keçirildiyi bir məkana çevrilib.
Daha sonra İ. Hüseynova Yeni Azərbaycan Partiyasının qızıl fondu hesab edilən 91-lərdən söz açıb və sözü onlardan biri, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizova verib. İ.Əzizov Azərbaycan xalqının keçdiyi çətin günləri xatırlayıb. O qeyd edib ki, Xalq Cəbhəsinin hakimiyyətdə olduğu 90-cı illərdə Azərbaycan parçalanma təhlükəsi altında idi. Belə bir dövrdə Azərbaycan ziyalıları Heydər Əliyevi Azərbaycana dəvət etdilər. İnamla demək olar ki, Azərbaycan dövləti məhz Ümummilli liderin uzaqgörən siyasəti nəticəsində hazırda mövcuddur.
İnstitutun əməkdaşı Raisa İsmayılova qeyd edib ki, o, Azərbaycana 1991-ci ildə köçmüş və Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəldiyi dövrdən etibarən hansı nailiyyətlərin olduğunun canlı şahididir. Heydər Əliyevin müdrik siyasəti nəticəsində Azərbaycanda əminamanlıq bərpa olundu. Hazırda Azərbaycan dinindən və milliyyətindən asılı olamayaraq hər bir insanın vətənidir.
İnstitutun Gənc alimlər və mütəxəssislər şurasının sədri, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova Ulu Öndər Heydər Əliyevin və onun layiqli davamçısı olan prezident İlham Əliyevin gənclər siyasətindən söz açıb. O qeyd edib ki, İlham Əliyev hər bir sahəyə olduğu kimi, elmə də ciddi diqqət göstərir. Bizim də borcumuz prezidentin ətrafında birləşmək və ona dəstək olmaqdır.
Daha sonra institutun ümumi işlər üzrə direktor müavini Natiq Allahverdiyev, gənc alimlərindən Səmra Mirzəyeva və başqaları çıxış edərək öz ürək sözlərini bildiriblər.

An event dedicated to the 96th birthday anniversary of the National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev was held at the institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo May 10, 2019 | 18:53 / Events
The history of the world has proved that the power, intelligence, courage, political will and wisdom of individuals are indispensable in the life of their people and the state created by them. The architect and founder of the modern independent Azerbaijan state, the Great Leader HEYDAR ALIYEV occupies a unique place among these personalities. This genius has risen to the level of the National Leader. The combination of national leadership and political leadership qualities in a state man is a rare, unique phenomenon for the human history. The great leader confirmed himself also as the first person in all other areas of his activity.
An event dedicated to the 96th birthday anniversary of the National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev was held at the institute of Molecular Biology and Biotechnologies on May 10. Opening the event, the director of the Institute, vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova congratulated everyone on this remarkable day. She noted that more than thirty years of the Azerbaijani history, revival in all spheres of public, political, economic, scientific and cultural life of the people are related to the name of the great Azerbaijani person. Heydar Aliyev paid special attention to the development of science in our country. Today the existence of ANAS is connected with the name of Heydar Aliyev. Thanks to the efforts of the National Leader during the very difficult period for Azerbaijan, the Academy gained a national status. I. Huseynova recalled the words of our National Leader, "The fate of each nation goes through its education" and noted that if we ignore science today, tomorrow we will see the negative consequences. Today, Heydar Aliyev's wise and far-sighted policy is being successfully continued by President Ilham Aliyev. Azerbaijan holds its worthy position among world countries. Our country has become a venue for various prestigious international events.
Then correspondent member of ANAS Ibrahim Azizov recalled the hardships of the Azerbaijani people. He noted that in the 1990s, when the People's Front was in power, Azerbaijan was in danger of splitting. In such a period, Azerbaijani intellectuals invited Heydar Aliyev to Azerbaijan. Undoubtedly, Azerbaijani state exists only as a result of the far-sighted policy of the National Leader.
The institute employee Raisa Ismayilova said that she moved to Azerbaijan in 1991 and she is a living witness of the achievements gained due to Heydar Aliyev's wise policy. Thanks to Heydar Aliyev, peace and stability was restored in Azerbaijan and now Azerbaijan is a homeland for everybody regardless of religion and nationality.
The chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute, Ph.D. Ulduza Gurbanova spoke about the youth policy of the Great Leader Heydar Aliyev and his worthy follower, President Ilham Aliyev. She noted that Ilham Aliyev pays special attention to science and our duty is to unite and support our president.
Then the deputy director of the institute Natig Allahverdiyev, young scientist Samra Mirzayeva and others delivered speeches.