Narkomaniya və ona qarşı mübarizənin elmi əsasları: Qlobal çağırışlar və milli prioritetlər Mart 11, 2026 | 21:00 / Nəşrlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun direktoru v.i.e. Akademik Iradə Hüseynovanın “Narkomaniya və ona qarşı mübarizənin elmi əsasları: Qlobal çağırışlar və milli prioritetlər” adlı məqaləsi “İki sahil” qəzetində nəşr olunub. Məqalədə narkomaniyanın XXI əsrin ən mürəkkəb sosial-bioloji problemlərindən biri olduğu və onun ictimai sağlamlıq, sosial sabitlik və milli təhlükəsizlik üçün ciddi təhlükə yaratdığı qeyd iolunur. Narkotik asılılığın neyrobioloji, genetik, psixoloji və sosial amillərin qarşılıqlı təsiri nəticəsində formalaşan xroniki xəstəlik olduğu əsaslandırılır. Məqalə qlobal narkotik bazarında baş verən dəyişiklikləri, xüsusilə sintetik və yeni psixoaktiv maddələrin yayılmasını, eləcə də rəqəmsal texnologiyaların narkotik dövriyyəsinə təsirini təhlil edir. Beynəlxalq təşkilatların yanaşmaları və narkomaniya ilə mübarizədə profilaktika, müalicə, reabilitasiya və sosial reinteqrasiyanı birləşdirən kompleks strategiyanın əhəmiyyəti izah olunur. Eyni zamanda Azərbaycanda bu sahədə həyata keçirilən dövlət siyasəti və narkomaniya ilə mübarizənin daha effektiv olması üçün elmi-strateji təkliflər təqdim edilir.

Drug Addiction and the Scientific Foundations of Combating It: Global Challenges and National Priorities Mar 11, 2026 | 21:00 / Publications
An article entitled “Drug Addiction and the Scientific Foundations of Combating It: Global Challenges and National Priorities” by Academician Irada Huseynova, Acting Director of the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, has been published in the newspaper “Iki Sahil”. The article notes that drug addiction is one of the most complex socio-biological challenges of the 21st century, posing a serious threat to public health, social stability, and national security. It emphasizes that substance dependence is a chronic disease formed as a result of the interaction of neurobiological, genetic, psychological, and social factors. The publication analyzes the changes occurring in the global drug market, particularly the spread of synthetic and new psychoactive substances, as well as the impact of digital technologies on drug trafficking and distribution. The article also explains the approaches of international organizations and highlights the importance of a comprehensive strategy that integrates prevention, treatment, rehabilitation, and social reintegration in combating drug addiction. At the same time, the article presents the state policy implemented in Azerbaijan in this field and offers scientific and strategic recommendations aimed at improving the effectiveness of anti-drug efforts.