Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşlarının məqaləsi nüfuzlu Journal of Biomolecular Structure and Dynamics jurnalında nəşr olunub Mart 14, 2026 | 00:00 / Nəşrlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun Biomolekulların Strukturu, Dinamikası və Funksiyası laboratoriyasının tədqiqat işi Q1 (1-ci kvartil) kateqoriyalı Journal of Biomolecular Structure and Dynamics jurnalında dərc olunub. Tədqiqat işini laboratoriyanın müdiri professor Oktay Qasımovun rəhbərliyi altında laboratoriyanın gənc alimləri Aytac Məmmədova və Mətanət Baxışova aparıblar. Məqalə “İnsan serum albumininin və onun nanohissəciklərinin bağlanma sahələrinin xəritələnməsi: I. Bağlanma sahələrinin hidrofobluq profili” adlanır və İnsan Zərdab Albumininin (İZA) və xərçəng əleyhinə dərman daşıyıcı olaraq geniş istifadə olunan İZA nanohissəciklərinin liqand bağlanma sahələrinin xüsusiyyətlərini təqdim edir. Ümumilikdə, nəticələr İZA-da çoxsaylı liqand bağlanmasını və onların müxtəlif sahələr arasında allosterik “population-shift” mexanizmi ilə yer dəyişməsini izah edən yeni konseptual çərçivə təqdim edir.

Статья сотрудников Института молекулярной биологии опубликована в престижном журнале Journal of Biomolecular Structure and Dynamics. Мар 14, 2026 | 00:00 / Публикации
Результаты исследования, проведённого в лаборатории структуры, динамики и функции биомолекул Института молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, опубликованы в журнале Journal of Biomolecular Structure and Dynamics, относящемся к категории Q1 (первый квартиль). Исследование выполнено молодыми учёными лаборатории Айтадж Мамедовой и Матанат Бахышовой под руководством заведующего лабораторией, профессора Октая Гасымова. Статья под названием «Картирование участков связывания человеческого сывороточного альбумина и его наночастиц: I. Профиль гидрофобности участков связывания» представляет характеристики лиганд-связывающих участков человеческого сывороточного альбумина (ЧСА), а также наночастиц ЧСА, широко используемых в качестве носителей противоопухолевых препаратов. В целом полученные результаты предлагают новую концептуальную модель, объясняющую множественное связывание лигандов с ЧСА и их перераспределение между различными участками посредством аллостерического механизма «population-shift».