Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşlarının məqaləsi nüfuzlu Journal of Biomolecular Structure and Dynamics jurnalında nəşr olunub Mart 14, 2026 | 00:00 / Nəşrlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun Biomolekulların Strukturu, Dinamikası və Funksiyası laboratoriyasının tədqiqat işi Q1 (1-ci kvartil) kateqoriyalı Journal of Biomolecular Structure and Dynamics jurnalında dərc olunub. Tədqiqat işini laboratoriyanın müdiri professor Oktay Qasımovun rəhbərliyi altında laboratoriyanın gənc alimləri Aytac Məmmədova və Mətanət Baxışova aparıblar. Məqalə “İnsan serum albumininin və onun nanohissəciklərinin bağlanma sahələrinin xəritələnməsi: I. Bağlanma sahələrinin hidrofobluq profili” adlanır və İnsan Zərdab Albumininin (İZA) və xərçəng əleyhinə dərman daşıyıcı olaraq geniş istifadə olunan İZA nanohissəciklərinin liqand bağlanma sahələrinin xüsusiyyətlərini təqdim edir. Ümumilikdə, nəticələr İZA-da çoxsaylı liqand bağlanmasını və onların müxtəlif sahələr arasında allosterik “population-shift” mexanizmi ilə yer dəyişməsini izah edən yeni konseptual çərçivə təqdim edir.

The article by researchers of the Institute of Molecular Biology has been published in the prestigious Journal of Biomolecular Structure and Dynamics. Mar 14, 2026 | 00:00 / Publications
Results of the research conducted by the Laboratory of Biomolecular Structure, Dynamics and Function of the Institute of Molecular Biology under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan has been published in the Q1-ranked (first quartile) Journal of Biomolecular Structure and Dynamics. The study was carried out by the young scientists of the laboratory, Aytaj Mammadova and Matanat Bakhishova, under the supervision of the head of the laboratory, Professor Oktay Gasimov. The article is entitled “Mapping binding sites of human serum albumin and its nanoparticles: I. Hydrophobicity profile of binding sites” and presents the characteristics of ligand-binding sites of Human Serum Albumin (HSA) and HSA nanoparticles, which are widely used as carriers for anticancer drugs. Overall, the results provide a new conceptual framework explaining multiple ligand binding in HSA and their redistribution between different sites through an allosteric “population-shift” mechanism.