Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşlarının məqaləsi nüfuzlu “Photosynthetica” jurnalda dərc olunub Mart 16, 2026 | 18:00 / Nəşrlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşları Mehriban Şabanova, akademik İradə Hüseynova və REA-nın müxbir üzvü Süleyman Alahverdiyevin həmmüəllif olduqları məqalə fotosintez sahəsində nüfuzlu beynəlxalq elmi jurnal olan “Photosynthetica” jurnalında dərc olunub. “Mis ionlarının karbonik anhidraza ilə qarşılıqlı təsirinin tədqiqiı: flüoressensiya sönməsi və termodinamik proseslərin təhlilinin nəticələri" adlı məqalədə metal ionlarının zülallarla qarşılıqlı təsir mexanizmlərinin öyrənilməsi nəticəsində alınan nəticələr təqdim olunub. Fermentlərin struktur-funksional xüsusiyyətlərinin daha dərindən anlaşılması baxımından bu tədqiqat işi mühüm elmi əhəmiyyət kəsb edir.

Article by researchers of the Institute of Molecular Biology was published in the prestigious journal Photosynthetica Mar 16, 2026 | 18:00 / Publications
An article co-authored by Mehriban Shabanova, Academician Irada Huseynova, and Corresponding Member of the Russian Academy of Sciences Suleyman Alahverdiyev, researchers of the Institute of Molecular Biology under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, has been published in the internationally recognized scientific journal Photosynthetica, which is prestigious in the field of photosynthesis research. The article, entitled “Elucidating copper ion interactions with carbonic anhydrase: insights from fluorescence quenching and thermodynamic analysis”, presents findings obtained from the study of the mechanisms of interaction between metal ions and proteins. This research is of significant scientific importance for a deeper understanding of the structure–function relationships of enzymes.