Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşlarının məqaləsi nüfuzlu “Photosynthetica” jurnalda dərc olunub Mart 16, 2026 | 18:00 / Nəşrlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşları Mehriban Şabanova, akademik İradə Hüseynova və REA-nın müxbir üzvü Süleyman Alahverdiyevin həmmüəllif olduqları məqalə fotosintez sahəsində nüfuzlu beynəlxalq elmi jurnal olan “Photosynthetica” jurnalında dərc olunub. “Mis ionlarının karbonik anhidraza ilə qarşılıqlı təsirinin tədqiqiı: flüoressensiya sönməsi və termodinamik proseslərin təhlilinin nəticələri" adlı məqalədə metal ionlarının zülallarla qarşılıqlı təsir mexanizmlərinin öyrənilməsi nəticəsində alınan nəticələr təqdim olunub. Fermentlərin struktur-funksional xüsusiyyətlərinin daha dərindən anlaşılması baxımından bu tədqiqat işi mühüm elmi əhəmiyyət kəsb edir.

Статья сотрудников Института молекулярной биологии опубликована в престижном журнале Photosynthetica Мар 16, 2026 | 18:00 / Публикации
Статья, соавторами которой являются сотрудники Института молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Мехрибан Шабанова, академик Ирада Гусейнова и член-корреспондент Российской академии наук Сулейман Алахвердиев, опубликована в авторитетном международном научном журнале Photosynthetica, известном в области исследований фотосинтеза. В статье под названием «Исследование взаимодействия ионов меди с карбоангидразой: результаты анализа тушения флуоресценции и термодинамических процессов» представлены результаты, полученные при изучении механизмов взаимодействия металлических ионов с белками. Данное исследование имеет важное научное значение для более глубокого понимания структурно-функциональных свойств ферментов.