Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçisi Turanə İsgəndərova Serbiya Respublikasının Çaçak şəhərində elmi ezamiyyətdə olub + Foto Apr 27, 2026 | 21:00 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçisi Turanə İsgəndərova 21-23 aprel 2026-cı il tarixlərində Serbiyanın Çaçak şəhərində Kraguyevac Universitetinin Aqronomluq fakültəsində Elm və Texnologiya sahəsində Avropa Əməkdaşlığı  (European Cooperation in Science & Technology - COST) Assosiasiyasının EU-NESA qrant layihəsi çərçivəsində təşkil olunan beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib.
Konfransda o, “Aqrar-qida sistemlərində bitki stresi və qocalma tədqiqatlarına sübutların sintezi yanaşmaları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə bitki stres faktorları, qocalma prosesləri, məhsuldarlığın qorunması və elmi nəticələrin sistemli qiymətləndirilməsi üçün müasir “evidence synthesis” və meta-analiz yanaşmaları təqdim olunub.
Tədbir Radmila İliç (Kraguyevac Universiteti), Marko Mançiç (Niş Universiteti) və Nikola Randall (Harper Adams Universiteti) tərəfindən koordinasiya olunub.
Konfrans çərçivəsində əldə olunan nəticələr iqlimədavamlı, siyasətyönümlü aqrar-qida sistemləri üzrə sübutların sistemləşdirilməsi və elmi əsaslı qərarvermənin dəstəklənməsi baxımından əhəmiyyətli olub.
Səfərin sonunda iştirakçılar Podrum Jelya müəssisəsinə təşkil olunmuş sahə ziyarətində iştirak edərək regionun aqrar istehsal və emal təcrübələri ilə tanış olub.

The researcher of the Bioadaptation Laboratory, Turanah Isgandarova, participated in a scientific mission to the city of Čačak, Republic of Serbia + Photo Apr 27, 2026 | 21:00 / Scientific mission
Turanah Isgandarova, a researcher at the Bioadaptation Laboratory of the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, took part in an international scientific conference held on 21–23 April 2026 at the Faculty of Agronomy of the University of Kragujevac in Čačak, Serbia. The event was organized within the framework of the EU-NESA grant project of the European Cooperation in Science & Technology (COST) Association.
At the conference, she delivered a presentation entitled “Evidence synthesis approaches to plant stress and aging research in agri-food systems.” The presentation addressed plant stress factors, aging processes, crop productivity maintenance, and modern evidence synthesis and meta-analysis approaches for systematic evaluation of scientific findings.
The event was coordinated by Radmila Ilić (University of Kragujevac), Marko Mančić (University of Niš), and Nikola Randall (Harper Adams University).
The outcomes of the conference were significant in terms of evidence synthesis for climate-resilient, policy-oriented agri-food systems and supporting evidence-based decision-making.
At the end of the visit, participants took part in a field excursion to the Podrum Želja facility, where they became acquainted with regional agricultural production and processing practices.