Molekulyar Biologiya İnstitutunda “28 Aprel Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Apr 28, 2026 | 12:25 / Tədbirlər
28 Aprel 2026-cı il tarixində AR ETN-nin Molekulyar Biologiya İnstitutu PHŞ-də ilk Həmkarlar Təşkilatının “28 Aprel Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Günü”nə həsr olunmuş ümumi yığıncağı keçirilib. İnstitutun Həmkarlar Təşkilatının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru dosent Səadət Xudaverdiyeva çıxışında bildirib ki, Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Günü Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (BƏT) tərəfindən təsis olunub. BMT-nin ixtisaslaşmış qurumu olan BƏT-in əsas missiyası beynəlxalq əmək standartlarını müəyyən etməklə sosial və iqtisadi ədalətin təmin olunmasına töhfə verməkdir. BƏT-in müəyyən etdiyi standartlar bütün dünyada azadlıq, bərabərlik, təhlükəsizlik və layiqli şəraitdə əlçatan, məhsuldar və davamlı məşğulluğun təmininə yönəlib. Bu standartlar öz əksini 189 konvensiya və beynəlxalq sənəddə tapmışdır ki, onlardan 8-i 1998-ci il “Əmək sahəsində əsas prinsiplər və hüquqlar haqqında” Deklarasiyaya əsasən fundamental hesab olunur. Sözügedən sənədlər əmək münasibətlərinin tənzimlənməsini, icbari və uşaq əməyinin, eləcə də məşğulluq sahəsində ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılmasını hədəfləyir. S.Xudaverdiyeva 2003-cü ildən etibarən Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Günü çərçivəsində hər il müəyyən edilən mövzular barədə də ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, 2026-cı il üçün BƏT tərəfindən “Sağlam psixososial iş mühitini təmin edək” mövzusu elan olunub. Yığıncaqda həmçinin biologiya elmləri doktorları Yaşar Feyziyev və Həsən Babayev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları, dosent Ələmdar Məmmədov və dosent Mürsəl Dadaşov, baş mütəxəssis Elçin Abdullayev çıxış ediblər. Mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.

An event dedicated to the “World Day for Safety and Health at Work – April 28” was held at the Institute of Molecular Biology + Photo Apr 28, 2026 | 12:25 / Events
On April 28, 2026, a general meeting dedicated to the “World Day for Safety and Health at Work” was held at the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The meeting was organized by the Primary Trade Union Organization of the Institute. In her speech, the Chairperson of the Trade Union Organization of the Institute, PhD in Biology, Associate Professor Saadat Khudaverdiyeva noted that the “World Day for Safety and Health at Work” was established by the International Labour Organization (ILO). As a specialized agency of the United Nations, the ILO’s main mission is to contribute to the promotion of social and economic justice through the development of international labour standards. The standards set by the ILO are aimed at ensuring accessible, productive, and sustainable employment under conditions of freedom, equality, security, and dignity worldwide.  These standards are reflected in 189 conventions and international instruments, eight of which are considered fundamental according to the 1998 Declaration on Fundamental Principles and Rights at Work. These documents aim to regulate labour relations and eliminate forced labour, child labour, and discrimination in employment. S. Khudaverdiyeva also provided detailed information on the annual themes designated within the framework of the World Day for Safety and Health at Work since 2003. It was noted that the theme announced by the ILO for 2026 is “Ensuring a Healthy Psychosocial Work Environment.” At the meeting, Doctors of Biological Sciences Yashar Feyziyev and Hasan Babayev, PhDs in Biology, Associate Professors Alamdar Mammadov and Mursal Dadashov, as well as Chief Specialist Elchin Abdullayev delivered speeches. Views on the topic were exchanged, and questions were addressed.