Molekulyar Biologiya İnstitutunda “28 Aprel Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Apr 28, 2026 | 12:25 / Tədbirlər
28 Aprel 2026-cı il tarixində AR ETN-nin Molekulyar Biologiya İnstitutu PHŞ-də ilk Həmkarlar Təşkilatının “28 Aprel Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Günü”nə həsr olunmuş ümumi yığıncağı keçirilib. İnstitutun Həmkarlar Təşkilatının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru dosent Səadət Xudaverdiyeva çıxışında bildirib ki, Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Günü Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (BƏT) tərəfindən təsis olunub. BMT-nin ixtisaslaşmış qurumu olan BƏT-in əsas missiyası beynəlxalq əmək standartlarını müəyyən etməklə sosial və iqtisadi ədalətin təmin olunmasına töhfə verməkdir. BƏT-in müəyyən etdiyi standartlar bütün dünyada azadlıq, bərabərlik, təhlükəsizlik və layiqli şəraitdə əlçatan, məhsuldar və davamlı məşğulluğun təmininə yönəlib. Bu standartlar öz əksini 189 konvensiya və beynəlxalq sənəddə tapmışdır ki, onlardan 8-i 1998-ci il “Əmək sahəsində əsas prinsiplər və hüquqlar haqqında” Deklarasiyaya əsasən fundamental hesab olunur. Sözügedən sənədlər əmək münasibətlərinin tənzimlənməsini, icbari və uşaq əməyinin, eləcə də məşğulluq sahəsində ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılmasını hədəfləyir. S.Xudaverdiyeva 2003-cü ildən etibarən Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Günü çərçivəsində hər il müəyyən edilən mövzular barədə də ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, 2026-cı il üçün BƏT tərəfindən “Sağlam psixososial iş mühitini təmin edək” mövzusu elan olunub. Yığıncaqda həmçinin biologiya elmləri doktorları Yaşar Feyziyev və Həsən Babayev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları, dosent Ələmdar Məmmədov və dosent Mürsəl Dadaşov, baş mütəxəssis Elçin Abdullayev çıxış ediblər. Mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.

В Институте молекулярной биологии состоялось мероприятие, посвящённое «Всемирному дню охраны труда – 28 апреля» + Фото Апр 28, 2026 | 12:25 / Мероприятия
28 апреля 2026 года в Институте молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось общее собрание, посвящённое «Всемирному дню охраны труда». Мероприятие было организовано первичной профсоюзной организацией института. В своём выступлении председатель профсоюзной организации института, доктор философии по биологии, доцент Саадат Худевердиева отметила, что Всемирный день охраны труда учреждён Международной организацией труда (МОТ). Являясь специализированным учреждением Организации Объединённых Наций, МОТ вносит вклад в обеспечение социальной и экономической справедливости посредством разработки международных трудовых стандартов. Установленные МОТ стандарты направлены на обеспечение доступной, продуктивной и устойчивой занятости в условиях свободы, равенства, безопасности и достойного труда во всём мире. Данные стандарты отражены в 189 конвенциях и международных документах, из которых 8 признаны основополагающими в соответствии с Декларацией 1998 года «Об основополагающих принципах и правах в сфере труда». Эти документы направлены на регулирование трудовых отношений и устранение принудительного и детского труда, а также дискриминации в сфере занятости. С. Худевердиева также подробно проинформировала о ежегодных темах, определяемых в рамках Всемирного дня охраны труда с 2003 года. Было отмечено, что темой, объявленной МОТ на 2026 год, является «Обеспечение здоровой психосоциальной рабочей среды». На собрании также выступили докторa биологических наук Яшар Фейзиев и Гасан Бабаев, доктора философии по биологии, доценты Алямдар Мамедов и Мурсал Дадашов, а также главный специалист Эльчин Абдуллаев. Состоялся обмен мнениями по теме, были даны ответы на вопросы.