Biotexnologiya və biomühəndislik laboratoriyasının elmi işçisi Günay İsmayılova İsveçrənin Sürix şəhərində ezamiyyətdə olub + Foto Apr 28, 2026 | 14:00 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun Biotexnologiya və biomühəndislik laboratoriyasının elmi işçisi Günay İsmayılova 22-24 aprel 2026-cı il tarixlərində İsveçrənin Sürix şəhərində yerləşən İsveçrə Federal Texnologiya İnstitutunda (Swiss Federal Institute of Technology Zurich) Elm və Texnologiya sahəsində Avropa Əməkdaşlığı (European Cooperation in Science and Technology - COST) Assosiasiyasının COPYTREE (CA21157) qrant layihəsi çərçivəsində təşkil olunmuş “Protoplast Biotexnologiyası” mövzusunda beynəlxalq təlim məktəbində iştirak edib.
Təlim proqramı çərçivəsində protoplastların izolyasiyası, kultivasiyası və regenerasiya sistemləri, həmçinin somatik hibridləşmə, CRISPR/genom redaktəsi və bioinformatik analizlər üzrə nəzəri biliklər əldə edilib. Praktiki məşğələlər zamanı protoplastların hazırlanması, transformasiyası və mikrokallusların formalaşdırılması kimi biotexnoloji proseslər laboratoriya şəraitində tətbiq olunub. Proqram müddətində müxtəlif ölkələrdən olan gənc tədqiqatçılarla fikir mübadiləsi aparılıb, yeni elmi əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.

Научный сотрудник лаборатории биотехнологии и биоинженерии Гюнай Исмайылова приняла участие в научной командировке в Цюрихе, Швейцария + Фото Апр 28, 2026 | 14:00 / Командировки
Научный сотрудник лаборатории биотехнологии и биоинженерии Института молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Гюнай Исмайылова приняла участие в международной учебной школе на тему «Биотехнология протопластов», проходившей 22–24 апреля 2026 года в Швейцарском федеральном технологическом институте Цюриха (ETH Zurich), расположенном в городе Цюрих, Швейцария. Мероприятие было организовано в рамках грантового проекта COPYTREE (CA21157) Ассоциации Европейского сотрудничества в области науки и технологий (COST).
В рамках учебной программы были получены теоретические знания по изоляции, культивированию и системам регенерации протопластов, а также по соматической гибридизации, CRISPR/редактированию генома и биоинформатическому анализу. В ходе практических занятий в лабораторных условиях были выполнены биотехнологические процессы, такие как получение протопластов, их трансформация и формирование микрокаллусов. В ходе программы состоялся обмен мнениями с молодыми исследователями из различных стран, а также были обсуждены новые перспективы научного сотрудничества.