Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşı AMEA-nın müxbir üzvü, professor Pənah Muradov Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetində elmi seminar keçirib + Foto May 05, 2026 | 18:00 / Seminarlar
İnstitutun Torpaq və su mikrobiologiyası laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Pənah Muradov Pedaqoji Universitetin (ADPU) Kimya və biologiya fakültəsində "Azərbaycanın su ehtiyatları: müasir vəziyyət, biotəhlükəsizlik problemləri və onların həll yolları" mövzusuna həsr olunmuş elmi seminar keçirib, aparılan elmi tədqiqatlar, mövcud problemlər, su ehtiyatlarının qorunması istiqamətində görülən işlər və biotəhlükəsizlik məsələləri barədə ətraflı məlumat verib. Tədbirdə fakültə dekanı dos. Reyhan Ağayeva, dekan müavini dos. Bəsti Əsədova, kafedra müdiri dos. Anaxanım Yusifova, fakültənin müəllim heyəti və tələbələr iştirak edib. Fakültə dekanı dos. Reyhan Ağayeva seminarın aktuallığını vurğulayıb və mövzunun həm elmi, həm də praktiki baxımdan əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.  Fakültənin dekan müavini dos. Bəsti Əsədova çıxış edərək seminarın məqsəd və vəzifələri haqqında məlumat verib, bu kimi elmi tədbirlərin tələbə və müəllim heyətinin bilik və təcrübəsinin artırılmasında mühüm rol oynadığını qeyd edib. Tədbirin sonunda iştirakçılar tərəfindən mövzu ilə bağlı çoxsaylı suallar ünvanıb, su ehtiyatlarının idarə olunması, ekoloji təhlükəsizlik və davamlı inkişaf məsələləri ətrafında geniş və maraqlı müzakirələr aparılıb.

An employee of the Institute of Molecular Biology, corresponding member of ANAS, Professor Panah Muradov, delivered a scientific seminar at the Azerbaijan State Pedagogical University. + Photo May 05, 2026 | 18:00 / Seminars
Head of the Laboratory of Soil and Water Microbiology at the Institute of Molecular Biology, corresponding member of ANAS, Professor Panah Muradov, conducted a scientific seminar at the Faculty of Chemistry and Biology of the Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU) on the topic “Water resources of Azerbaijan: current status, biosafety issues, and their solutions.” During the seminar, he provided detailed information on ongoing scientific research, existing challenges, measures taken for the protection of water resources, and biosafety issues. The event was attended by the Dean of the Faculty, Associate Professor Reyhan Aghayeva; Deputy Dean, Associate Professor Basti Asadova; Head of Department, Associate Professor Anakhanym Yusifova; as well as faculty members and students. Dean of the Faculty, Associate Professor Reyhan Aghayeva, emphasized the relevance of the seminar and highlighted the significance of the topic from both scientific and practical perspectives. Deputy Dean of the Faculty, Associate Professor Basti Asadova spoke about the objectives and tasks of the seminar, noting that such scientific events play an important role in enhancing the knowledge and experience of both students and academic staff. At the end of the event, participants addressed numerous questions related to the topic and extensive and engaging discussions were held on issues of water resource management, environmental safety, and sustainable development.