Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşı Praqada beynəlxalq konfransda iştirak edib + Foto May 12, 2026 | 13:00 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, dosent Ülkər İbrahimova 4-6 may 2026-cı il tarixlərində Çexiya Respublikasının Praqa şəhərində elmi ezamiyyətdə olub. Əməkdaşımız Çexiya Elmlər Akademiyasının Fizika İnstitutunda keçirilən “Əlaqələrin yaradılması: Diversicrop, Recrop və Pangeos layihələrindən irəli gələn multidissiplinar yanaşmalar” (Cultivating connections: interdisciplinary insights from Diversicrop, Recrop and Pangeos) adlı beynəlxalq konfransda iştirak edib. Diversicrop, Recrop və Pangeos layihələri çərçivəsində təşkil olunan fənlərarası konfrans, bitki biomüxtəlifliyi və davamlı kənd təsərrüfatı istiqamətində dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan alimlərin təcrübə mübadiləsi aparması üçün əhəmiyyətli platforma rolunu oynayıb. Ülkər İbrahimova konfransda "Buğda (Triticum aestivum L.) genotiplərinin duz stresinə fizioloji, biokimyəvi və molekulyar səviyyədə kompleks cavab reaksiyaları" mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə yumşaq buğda genotiplərinin şoranlıq şəraitinə davamlılıq mexanizmləri, stress amillərinə qarşı göstərdiyi molekulyar dəyişikliklər və bu istiqamətdə aparılan tədqiqatların nəticələri konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.

Сотрудница Института молекулярной биологии приняла участие в международной конференции в Праге + Фото Мая 12, 2026 | 13:00 / Командировки
Ведущий научный сотрудник Института молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доцент Улкер Ибрагимова, 4–6 мая 2026 года находилась в научной командировке в Праге, Республика Чехия. Улкер Ибрагимова приняла участие в международной конференции «Создание связей: междисциплинарные подходы в рамках проектов Diversicrop, Recrop и Pangeos» (Cultivating Connections: Interdisciplinary Insights from Diversicrop, Recrop and Pangeos), прошедшей в Институте физики Чешской академии наук. Организованная в рамках проектов Diversicrop, Recrop и Pangeos, данная междисциплинарная конференция стала важной платформой для обмена опытом между учёными из различных стран в области растительного биоразнообразия и устойчивого сельского хозяйства. На конференции Улькер Ибрагимова выступила с подробным докладом на тему «Комплексные физиологические, биохимические и молекулярные реакции генотипов пшеницы (Triticum aestivum L.) на солевой стресс». В докладе были представлены механизмы устойчивости генотипов мягкой пшеницы к условиям засоления, молекулярные изменения, возникающие под воздействием стрессовых факторов, а также результаты исследований, проводимых в данном направлении.