Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşı Praqada beynəlxalq konfransda iştirak edib + Foto May 12, 2026 | 13:00 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, dosent Ülkər İbrahimova 4-6 may 2026-cı il tarixlərində Çexiya Respublikasının Praqa şəhərində elmi ezamiyyətdə olub. Əməkdaşımız Çexiya Elmlər Akademiyasının Fizika İnstitutunda keçirilən “Əlaqələrin yaradılması: Diversicrop, Recrop və Pangeos layihələrindən irəli gələn multidissiplinar yanaşmalar” (Cultivating connections: interdisciplinary insights from Diversicrop, Recrop and Pangeos) adlı beynəlxalq konfransda iştirak edib. Diversicrop, Recrop və Pangeos layihələri çərçivəsində təşkil olunan fənlərarası konfrans, bitki biomüxtəlifliyi və davamlı kənd təsərrüfatı istiqamətində dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan alimlərin təcrübə mübadiləsi aparması üçün əhəmiyyətli platforma rolunu oynayıb. Ülkər İbrahimova konfransda "Buğda (Triticum aestivum L.) genotiplərinin duz stresinə fizioloji, biokimyəvi və molekulyar səviyyədə kompleks cavab reaksiyaları" mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə yumşaq buğda genotiplərinin şoranlıq şəraitinə davamlılıq mexanizmləri, stress amillərinə qarşı göstərdiyi molekulyar dəyişikliklər və bu istiqamətdə aparılan tədqiqatların nəticələri konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.

An Employee of the Institute of Molecular Biology Participated in an International Conference in Prague + Photo May 12, 2026 | 13:00 / Scientific mission
Leading researcher of the Institute of Molecular Biology under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Associate Professor Ulker Ibrahimova, was on a scientific mission to Prague, Czech Republic, on May 4–6, 2026. Our colleague participated in the international conference entitled “Cultivating connections: interdisciplinary insights from Diversicrop, Recrop and Pangeos”, held at the Institute of Physics of the Czech Academy of Sciences. Organized within the framework of the Diversicrop, Recrop, and Pangeos projects, this interdisciplinary conference served as an important platform for scientists from different countries to exchange experience in the fields of plant biodiversity and sustainable agriculture. At the conference, Ulker Ibrahimova delivered an extensive presentation on the topic “Integrated Physiological, Biochemical, and Molecular Responses of Wheat (Triticum aestivum L.) Cultivars to Salinity Stress.” The presentation highlighted the tolerance mechanisms of bread wheat genotypes under saline conditions, the molecular changes occurring in response to stress factors, and the results of research conducted in this field.