Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşları Mikologiya Üzrə Multidissiplinar Konfransda iştirak ediblər + Foto May 15, 2026 | 23:00 / Konfranslar, iclaslar
Ümumrusiya İctimai Təşkilatı olan Milli Mikologiya Akademiyasının təşkil etdiyi Mikologiya Üzrə Multidissiplinar Konfrans Moskva şəhərində 13-14 may tarixlərində baş tutub. Konfransın keçirilməsində məqsəd mikologiya sahəsində yeni elmi nəticələrin və metodların müzakirəsi; biologiya, tibb, kənd təsərrüfatı, ekologiya, biotexnologiya və farmakologiya kimi sahələr arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi; fitopatogen, tibbi və sənaye əhəmiyyətli göbələklərin öyrənilməsi üzrə təcrübə mübadiləsi olub. AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşları müzakirələrin onlayn sessiyasında iştirak ediblər. Mikologiya və fitopatogen mikroorqanizmlər laboratoriyasının  müdiri, bilogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İradə Babayeva “Abşeron torpaqlarından ayrılmış Arthrobotrys cinsinə aid göbələklərin yırtıcı aktivliyinə üzvi və mineral torpaq əlavələrinin təsiri (in vitro)” mövzusunda, Mikrobioloji biotexnologiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Vəfa Həsənova isə “Azərbaycanda yem bitkilərinin mikobiotasının formalaşmasında iştirak edən fitopatogen göbələklər və onların ümumi mikobiotada xüsusi çəkisi” mövzusunda çıxış ediblər. Əməkdaşlarımızın məruzələri konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.

Сотрудники Института молекулярной биологии приняли участие в Междисциплинарной конференции по микологии + Фото Мая 15, 2026 | 23:00 / Конференции, встречи
Междисциплинарная конференция по микологии, организованная Национальной академией микологии, Общероссийской общественной организацией, состоялась в Москве 13–14 мая. Целью конференции было обсуждение новых научных результатов и методов в области микологии, укрепление сотрудничества между такими направлениями, как биология, медицина, сельское хозяйство, экология, биотехнология и фармакология, а также обмен опытом по изучению фитопатогенных, медицински и промышленно значимых грибов. Сотрудники Института молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджана приняли участие в онлайн-сессии конференции. Заведующая лабораторией микологии и фитопатогенных микроорганизмов, доктор философии по биологии, доцент Ирада Бабаева выступила с докладом на тему «Влияние органических и минеральных почвенных добавок на хищническую активность грибов рода Arthrobotrys (in vitro), выделенных из почв Апшерона». Ведущий научный сотрудник лаборатории микробиологической биотехнологии, доктор философии по биологии Вафа Гасанова выступила с докладом на тему «Фитопатогенные грибы, участвующие в формировании микобиоты кормовых растений Азербайджана, и их удельный вес в общей микобиоте». Доклады сотрудников института были с интересом восприняты участниками конференции.