Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşları Mikologiya Üzrə Multidissiplinar Konfransda iştirak ediblər + Foto May 15, 2026 | 23:00 / Konfranslar, iclaslar
Ümumrusiya İctimai Təşkilatı olan Milli Mikologiya Akademiyasının təşkil etdiyi Mikologiya Üzrə Multidissiplinar Konfrans Moskva şəhərində 13-14 may tarixlərində baş tutub. Konfransın keçirilməsində məqsəd mikologiya sahəsində yeni elmi nəticələrin və metodların müzakirəsi; biologiya, tibb, kənd təsərrüfatı, ekologiya, biotexnologiya və farmakologiya kimi sahələr arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi; fitopatogen, tibbi və sənaye əhəmiyyətli göbələklərin öyrənilməsi üzrə təcrübə mübadiləsi olub. AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşları müzakirələrin onlayn sessiyasında iştirak ediblər. Mikologiya və fitopatogen mikroorqanizmlər laboratoriyasının  müdiri, bilogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İradə Babayeva “Abşeron torpaqlarından ayrılmış Arthrobotrys cinsinə aid göbələklərin yırtıcı aktivliyinə üzvi və mineral torpaq əlavələrinin təsiri (in vitro)” mövzusunda, Mikrobioloji biotexnologiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Vəfa Həsənova isə “Azərbaycanda yem bitkilərinin mikobiotasının formalaşmasında iştirak edən fitopatogen göbələklər və onların ümumi mikobiotada xüsusi çəkisi” mövzusunda çıxış ediblər. Əməkdaşlarımızın məruzələri konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.

Researchers of the Institute of Molecular Biology participated in the Multidisciplinary Conference on Mycology + Photo May 15, 2026 | 23:00 / Conferences, assemblies
The Multidisciplinary Conference on Mycology, organized by the National Academy of Mycology, an All-Russian public organization, was held in Moscow on May 13–14. The conference aimed to discuss new scientific findings and methods in the field of mycology, strengthen cooperation among disciplines such as biology, medicine, agriculture, ecology, biotechnology and pharmacology, and promote the exchange of experience in the study of phytopathogenic, medical and industrially important fungi. Researchers of the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of Azerbaijan participated in the online session of the conference. Head of the Laboratory of Mycology and Phytopathogenic Microorganisms, PhD in Biology, Associate Professor Irada Babayeva delivered a presentation entitled “The Effect of Organic and Mineral Soil Additives on the Predatory Activity of Fungi of the Genus Arthrobotrys Isolated from Absheron Soils (in vitro).” Leading researcher of the Laboratory of Microbiological Biotechnology, PhD in Biology Vafa Hasanova presented a report entitled “Phytopathogenic Fungi Involved in the Formation of the Mycobiota of Fodder Plants in Azerbaijan and Their Proportion in the General Mycobiota.” The presentations delivered by the institute’s researchers attracted considerable interest from the conference participants.