Biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sədaqət Əsədovanın 70 yaşı tamam olur May 16, 2026 | 09:00 / Yubileylər
Bu gün AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun Biotexnologiya və biomühəndislik laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sədaqət Əsədovanın 70 yaşı tamam olur. Sədaqət Əsədova 1956-cı il mayın 16-da Bakı şəhərində anadan olub. O, Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) məzunudur. Sədaqət Əsədova namizədlik dissertasiyasını bitki fiziologiyası ixtisası üzrə müdafiə edib və uzun illərdir bitki fiziologiyası və biotexnologiya sahələrində səmərəli elmi fəaliyyət göstərir. O, 70-dən çox elmi əsərin müəllifidir.  Alimin əsas elmi nailiyyətləri sırasında yonca bitkilərində morfogenetik proseslərin hormonal tənzimlənməsinin öyrənilməsi, yüksək regenerasiya potensialına malik yerli yonca ştammının əldə olunması, auksinlərin bitki toxumalarına differensial təsirinin müəyyən edilməsi, kallus-embriogenez və morfogenez proseslərində müxtəlif osmotik komponentlərin rolunun araşdırılması xüsusi yer tutur. Sədaqət Əsədova tərəfindən stres şəraitində fotosintezin enerji təminatında və tənəffüs prosesində rolu, karbon qazının reassimilyasiyasının qapalı in vitro sistemdə fotosintezin aktivləşməsinə təsiri öyrənilib, embrionların xloroplastlarında elektron nəqliyyat zəncirinin formalaşması və duz stresinə adaptiv dəyişikliklər tədqiq edilib. Alim laboratoriya əməkdaşları ilə birlikdə zəfəranın (Crocus L.) sürətləndirilmiş çoxaldılması üsullarının işlənib hazırlanmasında iştirak edib, perspektivli arpa sortlarının morfogenez qabiliyyəti araşdırılıb, həmçinin Stevia rebaudiana Bertoni bitkisinin aseptik cücərtiləri əldə edilib, rus və türk sortlarından ibarət kolleksiya yaradılıb.
Sədaqət xanım mehriban və qayğıkeş münasibəti, gənc tədqiqatçılara daim dəstək göstərməsi ilə həmkarlarının dərin rəğbətini qazanıb. Molekulyar Biologiya İnstitutunun kollektivi Sədaqət xanımı 70 illik yubileyi münasibətilə ürəkdən təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı, uzun ömür və yeni elmi nailiyyətlər arzulayır.

Today marks the 70th anniversary of Sadagat Asadova, PhD in Biology, Associate Professor, Leading Researcher at the Laboratory of Biotechnology and Bioengineering of the Institute of Molecular Biology under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. Sadagat Asadova was born on May 16, 1956, in Baku. She graduated from Baku State University (formerly Azerbaijan State University). She defended her PhD dissertation in Plant Physiology and has been successfully engaged in scientific research in the fields of plant physiology and biotechnology for many years. She is the author of more than 70 scientific publications. Among the scientist’s major achievements are the study of hormonal regulation of morphogenetic processes in alfalfa plants, the development of a local alfalfa strain with high regeneration potential, the identification of the differential effects of auxins on plant tissues, and investigations into the role of various osmotic components in callus embryogenesis and morphogenesis processes. Sadagat Asadova has also studied the role of photosynthesis in energy supply and respiration under stress conditions, the effect of carbon dioxide reassimilation on the activation of photosynthesis in a closed in vitro system, the formation of the electron transport chain in embryo chloroplasts, and adaptive changes under salt stress. Together with her laboratory colleagues, the scientist participated in developing methods for the accelerated propagation of saffron (Crocus L.), investigated the morphogenetic capacity of promising barley varieties, and obtained aseptic seedlings of Stevia rebaudiana Bertoni, as well as created a collection consisting of Russian and Turkish varieties.
Sadagat khanym has earned the deep respect and appreciation of her colleagues through her kindness, caring attitude, and constant support for young researchers. The staff of the Institute of Molecular Biology sincerely congratulates Sadagat khanym on her 70th jubilee and wishes her strong health, long life, and new scientific achievements.