Biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sədaqət Əsədovanın 70 yaşı tamam olur May 16, 2026 | 09:00 / Yubileylər
Bu gün AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun Biotexnologiya və biomühəndislik laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sədaqət Əsədovanın 70 yaşı tamam olur. Sədaqət Əsədova 1956-cı il mayın 16-da Bakı şəhərində anadan olub. O, Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) məzunudur. Sədaqət Əsədova namizədlik dissertasiyasını bitki fiziologiyası ixtisası üzrə müdafiə edib və uzun illərdir bitki fiziologiyası və biotexnologiya sahələrində səmərəli elmi fəaliyyət göstərir. O, 70-dən çox elmi əsərin müəllifidir.  Alimin əsas elmi nailiyyətləri sırasında yonca bitkilərində morfogenetik proseslərin hormonal tənzimlənməsinin öyrənilməsi, yüksək regenerasiya potensialına malik yerli yonca ştammının əldə olunması, auksinlərin bitki toxumalarına differensial təsirinin müəyyən edilməsi, kallus-embriogenez və morfogenez proseslərində müxtəlif osmotik komponentlərin rolunun araşdırılması xüsusi yer tutur. Sədaqət Əsədova tərəfindən stres şəraitində fotosintezin enerji təminatında və tənəffüs prosesində rolu, karbon qazının reassimilyasiyasının qapalı in vitro sistemdə fotosintezin aktivləşməsinə təsiri öyrənilib, embrionların xloroplastlarında elektron nəqliyyat zəncirinin formalaşması və duz stresinə adaptiv dəyişikliklər tədqiq edilib. Alim laboratoriya əməkdaşları ilə birlikdə zəfəranın (Crocus L.) sürətləndirilmiş çoxaldılması üsullarının işlənib hazırlanmasında iştirak edib, perspektivli arpa sortlarının morfogenez qabiliyyəti araşdırılıb, həmçinin Stevia rebaudiana Bertoni bitkisinin aseptik cücərtiləri əldə edilib, rus və türk sortlarından ibarət kolleksiya yaradılıb.
Sədaqət xanım mehriban və qayğıkeş münasibəti, gənc tədqiqatçılara daim dəstək göstərməsi ilə həmkarlarının dərin rəğbətini qazanıb. Molekulyar Biologiya İnstitutunun kollektivi Sədaqət xanımı 70 illik yubileyi münasibətilə ürəkdən təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı, uzun ömür və yeni elmi nailiyyətlər arzulayır.

Доктору философии по биологии, доценту Садагату Асадовой исполняется 70 лет Мая 16, 2026 | 09:00 / Юбилеи
Сегодня исполняется 70 лет Садагату Асадоваой, доктору философии по биологии, доценту, ведущему научному сотруднику лаборатории биотехнологии и биоинженерии Институт молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. Садагат Асадова родилась 16 мая 1956 года в Баку. Она окончила Бакинский государственный университет (ранее Азербайджанский государственный университет). Диссертацию защитила по специальности «физиология растений» и на протяжении многих лет плодотворно занимается научной деятельностью в области физиологии растений и биотехнологии. Она является автором более 70 научных работ. Среди основных научных достижений ученого — изучение гормональной регуляции морфогенетических процессов у растений люцерны, получение местного штамма люцерны с высоким регенерационным потенциалом, определение дифференциального воздействия ауксинов на растительные ткани, а также исследование роли различных осмотических компонентов в процессах каллус-эмбриогенеза и морфогенеза. Садагат Асадова также изучала роль фотосинтеза в энергетическом обеспечении и процессе дыхания в стрессовых условиях, влияние реассимиляции углекислого газа на активацию фотосинтеза в закрытой системе in vitro, формирование цепи переноса электронов в хлоропластах эмбрионов и адаптивные изменения при солевом стрессе. Совместно с сотрудниками лаборатории ученый участвовала в разработке методов ускоренного размножения шафрана (Crocus L.), исследовании морфогенетической способности перспективных сортов ячменя, а также в получении асептических проростков растения Stevia rebaudiana Bertoni и создании коллекции, состоящей из российских и турецких сортов.
Садагат ханум заслужила глубокое уважение коллег своим доброжелательным и заботливым отношением, а также постоянной поддержкой молодых исследователей. Коллектив Институт молекулярной биологии сердечно поздравляет Садагат ханум с 70-летним юбилеем и желает ей крепкого здоровья, долгих лет жизни и новых научных достижений.