Azərbaycanlı alimlər WUF13 çərçivəsində keçirilən tədbirlərdə iştirak ediblər + Foto May 20, 2026 | 13:20 / Konfranslar, iclaslar
Mayın 18-də AMEA-nın vitse-prezidenti, AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun direktoru v.i.e., akademik İradə Hüseynova Bakıda keçirilən XIII Dünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) çərçivəsində təşkil olunan bir sıra beynəlxalq tədbirlərdə, sərgi və milli stendlərdə iştirak edib, müxtəlif ölkələrin nümayəndələri ilə görüşlər keçirib.
BMT-nin İnsan Məskənləri Proqramı – UN-Habitat tərəfindən təşkil olunan və “Dünyanın məskunlaşdırılması: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və icmalar” mövzusuna həsr edilən WUF13 çərçivəsində akademik İradə Hüseynova “İqlim və yaşayış mühiti əlaqəsi”, “Tullantıların idarə olunmasından dairəvi iqtisadiyyata keçid”, “Sağlam yaşayış məkanlarının nəbzi” və s. adlı xüsusi sessiyalarda iştirak edib. O, burada dayanıqlı urbanizasiya, iqlim dəyişiklikləri, şəhər ekosistemlərinin qorunması, biomüxtəliflik, yaşıl enerji, ekoloji təhlükəsizlik və insan sağlamlığı ilə bağlı müasir çağırışların müzakirə olunduğu platformalarla yaxından tanış olub.
Akademik Forumda keçirilən sessiyalarda iqlim dəyişikliklərinin şəhər infrastrukturuna, yaşayış məkanlarına və ətraf mühitə təsiri, yaşıl keçid strategiyaları, karbon emissiyalarının azaldılması, dayanıqlı şəhər planlaşdırılması, urban biomüxtəliflik və innovativ ekoloji həllər məsələləri müzakirə olunub.
Forum çərçivəsində fəaliyyət göstərən Urban Expo sərgi zonasında akademik İradə Hüseynova müxtəlif ölkələrin milli pavilyon və stendlərində olub. Burada müxtəlif ölkələrin nümayəndələri, elmi qurumlar, beynəlxalq təşkilatlar və innovasiya mərkəzlərinin təmsilçiləri ilə fikir mübadiləsi aparılıb, mümkün elmi əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunub.
Tədbirlərdə akademik İradə Hüseynova ilə yanaşı, AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşları da iştirak ediblər.

Azerbaijani scientists participated in events held within the framework of WUF13 + Photo May 20, 2026 | 13:20 / Conferences, assemblies
On May 18, Vice-President of ANAS, Acting Director of the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Academician Irada Huseynova participated in a number of international events, exhibitions, and national stands organized within the framework of the 13th World Urban Forum (WUF13) held in Baku, and met with representatives of various countries.
Within the framework of WUF13, organized by the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat) and dedicated to the theme “Human Settlements: Safe and Sustainable Cities and Communities,” Academician Irada Huseynova participated in special sessions entitled “Climate and Habitat Nexus,” “From Waste Management to a Circular Economy,” “Pulse of Healthy Living Spaces,” and others. She became closely acquainted with platforms where modern challenges related to sustainable urbanization, climate change, protection of urban ecosystems, biodiversity, green energy, environmental safety, and human health were discussed.
During the Forum sessions, participants discussed the impact of climate change on urban infrastructure and the environment, as well as green transition strategies, reduction of carbon emissions, sustainable urban planning, urban biodiversity, and innovative ecological solutions.
Within the framework of the Forum, Academician Irada Huseynova also visited national pavilions and stands of various countries in the Urban Expo exhibition area. During these meetings, views were exchanged with representatives of different countries, scientific institutions, international organizations, and innovation centers, and possible directions for scientific cooperation were discussed.
In addition to Academician Irada Huseynova, employees of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS and the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan also participated in the events.