Molekulyar Biologiya İnstitutunda Müstəqillik Günü qeyd olunub + Foto May 26, 2026 | 12:00 / Tədbirlər
Mayın 26-da AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya İnstitutunda 28 May – Müstəqillik Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Dövlət Himni səsləndirilib, Vətənin azadlığı uğrunda canından keçən bütün şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Sonra Müstəqillik Gününə həsr edilən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbirdə Molekulyar Biologiya İnstitutunun elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru dosent Durna Əliyeva çıxış edərək Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasından, tarixi əhəmiyyətindən, o cümlədən müstəqil Azərbaycanın regionda və beynəlxalq arenada artan nüfuzundan söz açıb. O qeyd edib ki, 1918-ci il mayın 28-də müsəlman Şərqində ilk demokratik və ilk parlamentli respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması  xalqımızın həyatında yeni bir mərhələnin başlanğıcı oldu. Cəmi 23 ay fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti müstəqil dövlətçiliyimizin əsaslarının yaradılmasında böyük əhəmiyyət kəsb edib.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Pənah Muradov, biologiya elmləri doktoru Könül Baxşəliyeva, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Ələmdar Məmmədov, Taliyyə Orucova, kadrlar üzrə mütəxəssis Mehriban Əhmədova Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə həyata keçirilən islahatlardan, milli dövlətçilik ənənələrinin formalaşmasında Cümhuriyyət rəhbərlərinin tarixi xidmətlərindən bəhs ediblər. Qeyd olunub ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması dövlətçilik tariximizin ən şanlı və şərəfli səhifələrindən biridir.
Çıxış edənlər, həmçinin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan şanlı Qələbədən söz açıb, 2023-cü ildə Azərbaycanın öz dövlət suverenliyini tam bərpa etdiyini bildiriblər.
Çıxışlarda Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin qorunub saxlanılmasında və bərpa olunmasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin mühüm xidmətləri diqqətə çatdırılıb, dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsi xalqımızın tarixində böyük hadisə kimi qiymətləndirilib. Bildirilib ki, Müstəqillik Günü hər bir azərbaycanlı üçün qürur mənbəyi, milli birliyin təcəssümüdür. Böyük mübarizələr hesabına qazanılan dövlət müstəqilliyini qoruyub saxlamaq və onu gələcək nəsillərə ötürmək hamımızın müqəddəs borcudur.

Independence Day was celebrated at the Institute of Molecular Biology + Photo May 26, 2026 | 12:00 / Events
On May 26, an event dedicated to May 28 – Independence Day was held at the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The event began with the performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, followed by a one-minute silence in memory of all martyrs who sacrificed their lives for the freedom of the Motherland. Afterwards, a video dedicated to Independence Day was screened.
At the event, the Scientific Secretary of the Institute of Molecular Biology, Associate Professor Durna Aliyeva, PhD in Biology, spoke about the establishment and historical significance of the Azerbaijan Democratic Republic, as well as the growing prestige of independent Azerbaijan in the region and in the international arena. She noted that the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic on May 28, 1918, the first democratic and parliamentary republic in the Muslim East, marked the beginning of a new stage in the life of our people. Despite existing for only 23 months, the Azerbaijan Democratic Republic played an important role in laying the foundations of our independent statehood.
During the event, corresponding members of ANAS Ibrahim Azizov and Panah Muradov, Doctor of Biological Sciences Konul Bakhshaliyeva, PhDs in Biology Alamdar Mammadov and Taliyya Orujova, and HR specialist Mehriban Ahmadova spoke about the reforms implemented during the period of the Azerbaijan Democratic Republic and the historic contributions of the leaders of the Republic to the formation of national statehood traditions. It was noted that the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic is one of the most glorious and honorable pages in the history of our statehood.
The speakers also highlighted the glorious Victory achieved in the 44-day Patriotic War under the leadership of President Ilham Aliyev and stated that Azerbaijan fully restored its state sovereignty in 2023.
The speeches also emphasized the significant services of National Leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev in preserving and restoring Azerbaijan’s state independence. It was noted that the restoration of state independence is a great event in the history of our people. Independence Day was described as a source of pride for every Azerbaijani and a symbol of national unity. It was stressed that preserving the state independence achieved through great struggles and passing it on to future generations is the sacred duty for all of us.