28 May - Müstəqillik Günüdür May 28, 2026 | 08:18 / Mühüm hadisələr
28 may 1918-ci ildə Azərbaycan xalqının tarixində ən şanlı səhifələrdən biri yazılmış, Şərqdə ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti elan edilmişdir. Cəmi 23 ay fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti milli dövlətçilik ənənələrinin formalaşmasında, xalqın azadlıq və müstəqillik ideallarının möhkəmlənməsində mühüm rol oynamışdır. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə dövlət atributları təsis edilmiş, ana dili dövlət dili elan olunmuş, demokratik idarəetmə prinsiplərinə əsaslanan mühüm addımlar atılmışdır. Qadınlara seçki hüququnun verilməsi kimi dövrü üçün mütərəqqi qərarlar qəbul edilmiş, milli təhsil və elm sahələrinin inkişafına xüsusi diqqət göstərilmişdir. Bu gün müstəqil Azərbaycan Respublikası həmin tarixi irsin davamçısı olaraq dövlət müstəqilliyini qoruyur, möhkəmləndirir və uğurla inkişaf etdirir.
28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə xalqımızı ürəkdən təbrik edir, ölkəmizə daim sülh, rifah və tərəqqi arzulayırıq. Müstəqilliyimiz əbədi və sarsılmaz olsun!

28 мая — День независимости Мая 28, 2026 | 08:18 / Важные события
28 мая 1918 года была вписана одна из самых славных страниц в истории азербайджанского народа — была провозглашена Азербайджанская Демократическая Республика, первая демократическая республика на Востоке. Несмотря на то, что Азербайджанская Демократическая Республика просуществовала всего 23 месяца, она сыграла важную роль в формировании традиций национальной государственности и укреплении идеалов свободы и независимости народа. В период существования республики были учреждены государственные символы, азербайджанский язык был объявлен государственным языком, а также были предприняты важные шаги, основанные на принципах демократического управления. Были приняты прогрессивные для того времени решения, включая предоставление женщинам избирательного права, а развитию национального образования и науки уделялось особое внимание. Сегодня независимая Азербайджанская Республика, являясь продолжателем этого исторического наследия, сохраняет, укрепляет и успешно развивает свою государственную независимость.
По случаю 28 мая — Дня независимости сердечно поздравляем наш народ и желаем нашей стране мира, благополучия и процветания. Пусть наша независимость будет вечной и нерушимой!