Molekulyar Biologiya İnstitutunda “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində tədbir keçirilib + Foto İyn 05, 2026 | 18:39 / Tədbirlər
İyunun 5-də Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya İnstitutunda “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində tədbir keçirilib.
İnstitutun Həmkarlar təşkilatının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Xudaverdiyeva ölkəmizdə insan hüquqlarının qorunması sahəsində aparılan islahatlar və həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. Bildirilib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci il iyunun 18-də Azərbaycanda ilk “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı” təsdiq edilib və insan hüquqlarının təmin olunması dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edilib. Prezident İlham Əliyevin 2007-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamı ilə 18 iyun - Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Günü kimi təsis edilib.
S.Xudaverdiyeva Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən ənənəvi olaraq hər il bu əlamətdar gün ərəfəsində 18 may-18 iyun tarixlərinin ölkə ərazisində “İnsan Hüquqları Aylığı” elan edildiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulanıb ki, “İnsan Hüquqları Aylığı”çərçivəsində paytaxtda və regionlarda insan hüquqlarına həsr olunmuş müxtəlif tədbirlər keçirilir və bu təşəbbüs artıq ənənə halını alıb. Məqsəd cəmiyyətin insan hüquqlarına dair məlumatlılığını artırmaq və bu hüquqların müdafiəsi sahəsində fəaliyyəti təşviq etməkdir.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Rasim Aslanov, kadrlar üzrə mütəxəssis Mehriban Əhmədova mövzu ilə bağlı çıxış edib, Azərbaycan vətəndaşlarının hüquqlarının müdafiəsi və təşviqi sahəsində ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlərdən söz açıblar. Çıxışlarda insan hüquq və azadlıqlarının təbliği, qorunması, şəhər mühitinin insan hüquqları ilə ayrılmaz bağlılığı, erkən nigah, narkomaniya ilə mübarizə, məişət zorakılığı və digər məsələlərə toxunulub.
Vurğulanıb ki, hər bir vətəndaş öz hüququnu bilməli və digərlərinin də hüquqlarına hörmətlə yanaşmalıdır.

An event dedicated to the “Human Rights Month” was held at the Institute of Molecular Biology + Photo Jun 05, 2026 | 18:39 / Events
On June 5, an event dedicated to the “Human Rights Month” was held at the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education.
Chairperson of the Institute’s Trade Union Organization, PhD in Biology Saadat Khudaverdiyeva, provided information on the reforms and measures implemented in Azerbaijan in the field of human rights protection. It was noted that on June 18, 1998, National Leader Heydar Aliyev approved the first “State Program on the Protection of Human Rights” in Azerbaijan, defining the protection of human rights as one of the main directions of state policy. By the Order of President Ilham Aliyev dated June 18, 2007, June 18 was established as Human Rights Day in the Republic of Azerbaijan.
Khudaverdiyeva also emphasized that, traditionally, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan declares the period from May 18 to June 18 as “Human Rights Month” throughout the country ahead of this significant day every year. It was highlighted that various events dedicated to human rights are organized in the capital and regions within the framework of the “Human Rights Month,” and this initiative has already become a tradition. The aim is to increase public awareness of human rights and promote activities related to their protection.
During the event, Corresponding Member of ANAS Panah Muradov, PhD in Physics Rasim Aslanov, and HR specialist Mehriban Ahmadova delivered speeches on the topic and spoke about the measures implemented in Azerbaijan to protect and promote the rights of citizens. The speeches addressed issues such as the promotion and protection of human rights and freedoms, the close connection between the urban environment and human rights, early marriage, the fight against drug addiction, domestic violence, and other related topics.