Akademik Cəlal Əliyevin Fəxri Xiyabandakı məzarı ziyarət olunub + Foto İyn 30, 2026 | 13:00 / Mühüm hadisələr
İyunun 30-da görkəmli alim və ictimai-siyasi xadim, akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasından 98-ci il keçir. Bu münasibətlə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi ilə institutun kollektivi, AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin və Əkinçilik Elmi -Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşları alimin Fəxri Xiyabandakı məzarını ziyarət edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyub, ruhuna dualar oxuyublar.
Akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim  Əzizov Cəlal Əliyevin Azərbaycan biologiya elminin inkişafında müstəsna xidmətlərindən söz açaraq bildiriblər ki, alimin zəngin elmi irsi və onun yaratdığı elmi məktəb, yetişdirdiyi kadrlar bu gün də Azərbaycan elminin inkişafına xidmət edir və gələcək nəsillər üçün mühüm örnəkdir. Akademik Cəlal Əliyevin adı Azərbaycan elm tarixində həmişə böyük ehtiamla xatırlanacaqdır.

Состоялось посещение могилы академика Джалала Алиева на Аллее почётного захоронения + Фото Июн 30, 2026 | 13:00 / Важные события
30 июня исполнилось 98 лет со дня рождения выдающегося учёного, общественно-политического деятеля, академика Джалала Алиева. По этому случаю коллектив Института молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики во главе с исполняющей обязанности директора института, вице-президентом НАНА, академиком Ирадой Гусейновой, а также сотрудники Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики и Научно-исследовательского института земледелия посетили могилу учёного на Аллее почётного захоронения. Они возложили венок и букеты цветов к его могиле и почтили память академика молитвами.
Академик Ирада Гусейнова и член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов рассказали об исключительном вкладе Джалала Алиева в развитие биологической науки Азербайджана. Они подчеркнули, что богатое научное наследие учёного, созданная им научная школа и подготовленные им высококвалифицированные специалисты и сегодня служат развитию азербайджанской науки и являются важным примером для будущих поколений. Имя академика Джалала Алиева навсегда останется в истории азербайджанской науки и будет вспоминаться с глубоким уважением.