Akademik Cəlal Əliyevin Fəxri Xiyabandakı məzarı ziyarət olunub + Foto İyn 30, 2026 | 13:00 / Mühüm hadisələr
İyunun 30-da görkəmli alim və ictimai-siyasi xadim, akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasından 98-ci il keçir. Bu münasibətlə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi ilə institutun kollektivi, AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin və Əkinçilik Elmi -Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşları alimin Fəxri Xiyabandakı məzarını ziyarət edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyub, ruhuna dualar oxuyublar.
Akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim  Əzizov Cəlal Əliyevin Azərbaycan biologiya elminin inkişafında müstəsna xidmətlərindən söz açaraq bildiriblər ki, alimin zəngin elmi irsi və onun yaratdığı elmi məktəb, yetişdirdiyi kadrlar bu gün də Azərbaycan elminin inkişafına xidmət edir və gələcək nəsillər üçün mühüm örnəkdir. Akademik Cəlal Əliyevin adı Azərbaycan elm tarixində həmişə böyük ehtiamla xatırlanacaqdır.

Academician Jalal Aliyev's grave at the Alley of Honor was visited + Photo Jun 30, 2026 | 13:00 / Important events
On June 30, the 98th anniversary of the birth of the prominent scientist, public and political figure, Academician Jalal Aliyev, was commemorated. On this occasion, the staff of the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, led by Acting Director of the Institute and Vice-President of ANAS, Academician Irada Huseynova, together with representatives of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan and the Research Institute of Crop Husbandry, visited the scientist's grave at the Alley of Honor. They laid a wreath and bouquets of flowers at his grave and honored his memory by offering prayers.
Academician Irada Huseynova and Corresponding Member of ANAS Ibrahim Azizov spoke about Jalal Aliyev's outstanding contributions to the development of biological science in Azerbaijan. They emphasized that his rich scientific legacy, the scientific school he founded, and the specialists he trained continue to make a significant contribution to the advancement of Azerbaijani science and serve as an inspiring example for future generations. They noted that the name of Academician Jalal Aliyev will always be remembered with the greatest respect in the history of Azerbaijani science.