Biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mahirə Məmmədovanın 65 yaşı tamam olur İyn 30, 2026 | 19:00 / Yubileylər
Bu gün AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun Biotexnologiya və biomühəndislik laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mahirə Məmmədovanın 65 yaşı tamam olur. Mahirə Məmmədova 30 iyun 1961-ci ildə Qubada anadan olub. O, Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) məzunudur. Mahirə Məmmədova namizədlik dissertasiyasını bitki fiziologiyası ixtisası üzrə müdafiə edib və uzun illərdir bitki fiziologiyası və biotexnologiya sahələrində səmərəli elmi fəaliyyət göstərir. O, 128 elmi əsərin müəllifidir.  Alimin əsas elmi nailiyyətləri sırasında bərk buğda genotiplərinin hüceyrə və toxuma kulturası əsasında çoxaldılması, morfogenez, regenerasiya və somaklonal dəyişkənlik proseslərinin genetik əsaslarının öyrənilməsi, seleksiya proqramları üçün qiymətli bitki-regenerantlar əldə edilməsi xüsusi yer tutur. Mahirə Məmmədova buğda genotiplərinin yüksək temperatur və duz stresinə qarşı adaptasiya mexanizmlərini in vivo və in vitro şəraitdə hüceyrə və orqanizm səviyyəsində tədqiq etmiş, stresə davamlı hüceyrə xətləri və regenerant bitkilərin alınması üçün biotexnoloji yanaşmalar işləyib hazırlamış və stres şəraitində zülal ekspressiyası, prolin sintezi və digər adaptiv reaksiyaları araşdıraraq, genotiplərin davamlılıq potensialının qiymətləndirilməsi üçün metodik yanaşmalar təklif etmişdir. Mahirə xanım peşəkarlığı ilə yanaşı, yüksək insani keyfiyyətləri, gənc tədqiqatçıların inkişafına göstərdiyi qayğı və hər zaman dəstək olmağa hazır olması ilə həmkarlarının dərin rəğbətini qazanıb.
Molekulyar Biologiya İnstitutunun kollektivi Mahirə xanımı 65 illik yubileyi münasibətilə ürəkdən təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı, uzun ömür və yeni elmi nailiyyətlər arzulayır.

Доктор философии по биологии, доцент Махира Мамедова отмечает 65-летний юбилей Июн 30, 2026 | 19:00 / Юбилеи
Сегодня исполняется 65 лет заведующей Лабораторией биотехнологии и биоинженерии Института молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктору философии по биологии, доценту Махире Мамедовой. Махира Мамедова родилась 30 июня 1961 года в городе Губа. Она окончила Азербайджанский государственный университет (ныне Бакинский государственный университет). Диссертацию на соискание степени доктора философии защитила по специальности «физиология растений» и на протяжении многих лет успешно занимается научными исследованиями в области физиологии растений и биотехнологии. Она является автором 128 научных публикаций. Среди основных научных достижений учёного особое место занимают разработка методов размножения генотипов твёрдой пшеницы на основе культур клеток и тканей, исследования генетических основ морфогенеза, регенерации и сомаклональной изменчивости, а также получение ценных растений-регенерантов для селекционных программ. Махира Мамедова исследовала механизмы адаптации генотипов пшеницы к воздействию высокой температуры и солевого стресса в условиях in vivo и in vitro на клеточном и организменном уровнях. Ею разработаны биотехнологические подходы к получению стрессоустойчивых клеточных линий и регенерированных растений. Кроме того, она изучила экспрессию белков, синтез пролина и другие адаптивные реакции в условиях стресса, предложив методические подходы к оценке потенциала устойчивости различных генотипов. Наряду с высоким профессионализмом Махира Мамедова пользуется глубоким уважением коллег благодаря своим высоким человеческим качествам, внимательному отношению к молодым исследователям и постоянной готовности оказать помощь и поддержку.
Коллектив Института молекулярной биологии сердечно поздравляет Махиру Мамедову с 65-летним юбилеем, желает ей крепкого здоровья, долгих лет жизни и новых научных достижений.