Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşı Çexiya Respublikasında elmi ezamiyyətdə olub + Foto İyl 18, 2026 | 11:41 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun böyük elmi işçisi, b.ü.f.d. Turanə İsgəndərova 30 iyun–1 iyul 2026-cı il tarixlərində Çexiya Respublikasının Brno şəhərində yerləşən Masarik Universitetinin Mərkəzi Avropa Texnologiya İnstitutunda təşkil olunmuş beynəlxalq təlim məktəbində iştirak edib. Təlim COST Assosiasiyasının CA22157 – RECROP Action (Bitkilərin reproduksiyası zamanı stresə cavab və stres yaddaşında epigenetik və posttranskripsion gen tənzimlənməsi) layihəsi çərçivəsində baş tutub.
Turanə İsgəndərova “Buğdada quraqlıqla induksiya olunan qocalma zamanı antioksidant şəbəkələrin və stress yaddaşının epigenetik və post-transkripsion tənzimlənməsi” mövzusunda poster təqdim edib. Quraqlıq stresi şəraitində buğdada antioksidant müdafiə sisteminin fəaliyyəti, superoksid dismutaza izoformlarının ekspressiyası, stressə cavab verən genlərin fəaliyyəti, epigenetik mexanizmlər və post-transkripsion tənzimlənmənin stress yaddaşının formalaşmasındakı rolu üzrə aparılmış tədqiqatların nəticələri beynəlxalq elmi ictimaiyyətə təqdim olunub.
Təlim proqramı çərçivəsində DNT metilasiyası və transkriptom tənzimlənməsi, alternativ splaysinq və post-transkripsion gen tənzimlənməsi, abiotik stressə cavabın epigenetik mexanizmləri, translyasiyanın tənzimlənməsi, həmçinin RNA-seq məlumatlarının bioinformatik analizi, uzun kodlaşdırmayan RNT-lərin) identifikasiyası və stress cavabının molekulyar əsasları üzrə nəzəri və praktiki məşğələlər keçirilib. Bundan əlavə, iştirakçılar poster sessiyalarında və elmi müzakirələrdə iştirak edib, bitkilərdə stress biologiyası və epigenetika sahəsində aparılan müasir tədqiqatlarla yaxından tanış olublar.
Təlim müddətində müxtəlif ölkələrdən olan tədqiqatçılarla fikir mübadiləsi aparılıb və gələcək birgə tədqiqat layihələrinin hazırlanması istiqamətində müzakirələr keçirilib.

Senior Researcher of the Institute of Molecular Biology participated in a scientific mission to the Czech Republic + Photo Jul 18, 2026 | 11:41 / Scientific mission
Senior Researcher of the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, PhD in Biological Sciences Turana Isgandarova, participated in the international training school held on June 30 - July 1, 2026, at the Central European Institute of Technology (CEITEC), Masaryk University, Brno, Czech Republic. The training school was organized within the framework of the COST Action CA22157 - RECROP (Epigenetic and Post-Transcriptional Gene Regulation for Stress Response and Memory During Plant Reproduction).
Turana Isgandarova presented a poster entitled " Epigenetic and Post-Transcriptional Control of Antioxidant Networks and Stress Memory During Drought-Induced Senescence in Wheat." The poster highlighted the results of research on the activity of the antioxidant defense system under drought stress, the expression of superoxide dismutase isoforms, the regulation of stress-responsive genes, epigenetic mechanisms, and the role of post-transcriptional regulation in the establishment of stress memory in wheat. These findings were presented to the international scientific community.
The training program included theoretical and practical sessions on DNA methylation and transcriptome regulation, alternative splicing and post-transcriptional gene regulation, epigenetic mechanisms of abiotic stress responses, translational regulation, bioinformatic analysis of RNA-seq data, identification of long non-coding RNAs (lncRNAs), and the molecular basis of stress responses. In addition, participants took part in poster sessions and scientific discussions and became acquainted with the latest advances in plant stress biology and epigenetics.
During the training school, ideas were exchanged with researchers from different countries, and discussions were held on developing future collaborative research projects.