Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşı Çexiya Respublikasında elmi ezamiyyətdə olub + Foto İyl 18, 2026 | 11:41 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun böyük elmi işçisi, b.ü.f.d. Turanə İsgəndərova 30 iyun–1 iyul 2026-cı il tarixlərində Çexiya Respublikasının Brno şəhərində yerləşən Masarik Universitetinin Mərkəzi Avropa Texnologiya İnstitutunda təşkil olunmuş beynəlxalq təlim məktəbində iştirak edib. Təlim COST Assosiasiyasının CA22157 – RECROP Action (Bitkilərin reproduksiyası zamanı stresə cavab və stres yaddaşında epigenetik və posttranskripsion gen tənzimlənməsi) layihəsi çərçivəsində baş tutub.
Turanə İsgəndərova “Buğdada quraqlıqla induksiya olunan qocalma zamanı antioksidant şəbəkələrin və stress yaddaşının epigenetik və post-transkripsion tənzimlənməsi” mövzusunda poster təqdim edib. Quraqlıq stresi şəraitində buğdada antioksidant müdafiə sisteminin fəaliyyəti, superoksid dismutaza izoformlarının ekspressiyası, stressə cavab verən genlərin fəaliyyəti, epigenetik mexanizmlər və post-transkripsion tənzimlənmənin stress yaddaşının formalaşmasındakı rolu üzrə aparılmış tədqiqatların nəticələri beynəlxalq elmi ictimaiyyətə təqdim olunub.
Təlim proqramı çərçivəsində DNT metilasiyası və transkriptom tənzimlənməsi, alternativ splaysinq və post-transkripsion gen tənzimlənməsi, abiotik stressə cavabın epigenetik mexanizmləri, translyasiyanın tənzimlənməsi, həmçinin RNA-seq məlumatlarının bioinformatik analizi, uzun kodlaşdırmayan RNT-lərin) identifikasiyası və stress cavabının molekulyar əsasları üzrə nəzəri və praktiki məşğələlər keçirilib. Bundan əlavə, iştirakçılar poster sessiyalarında və elmi müzakirələrdə iştirak edib, bitkilərdə stress biologiyası və epigenetika sahəsində aparılan müasir tədqiqatlarla yaxından tanış olublar.
Təlim müddətində müxtəlif ölkələrdən olan tədqiqatçılarla fikir mübadiləsi aparılıb və gələcək birgə tədqiqat layihələrinin hazırlanması istiqamətində müzakirələr keçirilib.

Сотрудник Института молекулярной биологии находилась в научной командировке в Чешской Республике + Фото Июл 18, 2026 | 11:41 / Командировки
Старший научный сотрудник Института молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор философии по биологическим наукам Турана Искендерова, приняла участие в международной школе-тренинге, состоявшейся 30 июня – 1 июля 2026 года в Центральноевропейском технологическом институте (CEITEC) Университета Масарика (г. Брно, Чешская Республика). Мероприятие было организовано в рамках проекта COST Action CA22157 – RECROP («Эпигенетическая и посттранскрипционная регуляция генов, обеспечивающая ответ на стресс и формирование стрессовой памяти в процессе репродукции растений»).
Турана Искендерова представила постер на тему «Эпигенетическая и посттранскрипционная регуляция антиоксидантных сетей и стрессовой памяти при индуцированном засухой старении пшеницы». Международному научному сообществу были представлены результаты исследований, посвящённых функционированию антиоксидантной системы защиты пшеницы в условиях засухи, экспрессии изоформ супероксиддисмутазы, активности генов, отвечающих за стрессовую реакцию, эпигенетическим механизмам, а также роли посттранскрипционной регуляции в формировании стрессовой памяти.
В программу школы-тренинга вошли теоретические и практические занятия по метилированию ДНК и регуляции транскриптома, альтернативному сплайсингу и посттранскрипционной регуляции генов, эпигенетическим механизмам ответа на абиотический стресс, регуляции трансляции, биоинформатическому анализу данных RNA-seq, идентификации длинных некодирующих РНК (lncRNA), а также молекулярным основам стрессового ответа. Кроме того, участники приняли участие в постерных сессиях и научных дискуссиях, а также ознакомились с современными исследованиями в области биологии стресса растений и эпигенетики.
В ходе школы-тренинга состоялся обмен мнениями с исследователями из различных стран, а также обсуждение перспектив подготовки совместных международных научно-исследовательских проектов.