Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşı Belçikanın Gent Universitetində elmi-tədqiqatlar aparıb + Foto İyl 30, 2026 | 10:28 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun kiçik elmi işçisi Elnarə Sadıqova doktorantura təhsilinin tərkib hissəsi olaraq Belçika Krallığının Gent Universitetində elmi-tədqiqatlar aparıb.  Elnarə Sadıqova “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində keçirilən müsabiqədə iştirak edərək təqaüd haqqı qazanmış və Avropanın aparıcı tədqiqat universitetlərindən biri olan Gent Universitetinin doktoronturasına qəbul olunmuşdu. O, tədqiqatlarını Gent Universitetinin Bioelm Mühəndisliyi Fakültəsinin Bitki Biotexnologiyası laboratoriyasında aparıb.  Bitkilərin in vitro regenerasiyasının təkmilləşdirilməsi istiqamətində eksperimental tədqiqatlar aparmaqla yanaşı, Elnarə Sadıqova həm də müasir elmi avadanlıqlar vasitəsilə toplanan məlumatların statistik təhlilini həyata keçirib. Tədqiqat dövründə müasir laboratoriya metodları və qeyri-invaziv bitki analiz texnologiyaları üzrə praktiki bilik və bacarıqlar əldə olunub.

Researcher of the Institute of Molecular Biology conducted research at Ghent University, Belgium + Photo Jul 30, 2026 | 10:28 / Scientific mission
Junior Researcher of the Institute of Molecular Biology under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Elnara Sadiqova, conducted scientific research at Ghent University in the Kingdom of Belgium as part of her doctoral studies.
Elnara Sadiqova was awarded a scholarship after successfully participating in the competition held within the framework of the State Program on Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019–2023 and was admitted to the doctoral program at Ghent University, one of Europe's leading research universities.
She carried out her research at the Plant Biotechnology Laboratory of the Faculty of Bioscience Engineering at Ghent University.
In addition to conducting experimental research aimed at improving in vitro plant regeneration, Elnara Sadigova performed statistical analyses of data collected using advanced scientific equipment. During her research stay, she gained practical knowledge and skills in modern laboratory techniques and non-invasive plant analysis technologies.