Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşı Belçikanın Gent Universitetində elmi-tədqiqatlar aparıb + Foto İyl 30, 2026 | 10:28 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun kiçik elmi işçisi Elnarə Sadıqova doktorantura təhsilinin tərkib hissəsi olaraq Belçika Krallığının Gent Universitetində elmi-tədqiqatlar aparıb.  Elnarə Sadıqova “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində keçirilən müsabiqədə iştirak edərək təqaüd haqqı qazanmış və Avropanın aparıcı tədqiqat universitetlərindən biri olan Gent Universitetinin doktoronturasına qəbul olunmuşdu. O, tədqiqatlarını Gent Universitetinin Bioelm Mühəndisliyi Fakültəsinin Bitki Biotexnologiyası laboratoriyasında aparıb.  Bitkilərin in vitro regenerasiyasının təkmilləşdirilməsi istiqamətində eksperimental tədqiqatlar aparmaqla yanaşı, Elnarə Sadıqova həm də müasir elmi avadanlıqlar vasitəsilə toplanan məlumatların statistik təhlilini həyata keçirib. Tədqiqat dövründə müasir laboratoriya metodları və qeyri-invaziv bitki analiz texnologiyaları üzrə praktiki bilik və bacarıqlar əldə olunub.

Сотрудница Института молекулярной биологии провела научные исследования в Гентском университете (Бельгия) + Фото Июл 30, 2026 | 10:28 / Командировки
Младший научный сотрудник Института молеклярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Эльнара Садыгова в рамках обучения в докторантуре провела научные исследования в Гентском университете Королевства Бельгия.
Эльнара Садыгова стала обладателем стипендии, успешно пройдя конкурс в рамках Государственной программы по повышению международной конкурентоспособности системы высшего образования Азербайджанской Республики на 2019–2023 годы, и была зачислена в докторантуру Гентского университета — одного из ведущих исследовательских университетов Европы.
Свои исследования она проводила в Лаборатории биотехнологии растений Факультета биоинженерии Гентского университета.
Наряду с проведением экспериментальных исследований, направленных на совершенствование регенерации растений in vitro, Эльнара Садыгова выполнила статистический анализ данных, полученных с использованием современного научного оборудования. В период исследований она приобрела практические знания и навыки в области современных лабораторных методов и неинвазивных технологий анализа растений.