1 Avqust - Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili Günüdür Avg 01, 2026 | 15:00 / Mühüm hadisələr
Avqustun 1-i respublikamızda Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili Günü kimi qeyd edilir. Bu əlamətdar gün Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 2001-ci il 9 avqust tarixli Fərmanına əsasən təsis edilib. Həmin Fərmanla ölkədə latın qrafikalı Azərbaycan əlifbasına tam keçid təmin olunub və bu hadisə müstəqil Azərbaycanın mədəni və ictimai həyatında mühüm mərhələ kimi qiymətləndirilib. Bu günün əsas məqsədləri Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi nüfuzunu qorumaq və möhkəmləndirmək, Ana dilimizin saflığını, zənginliyini və inkişafını təşviq etmək, gənc nəsildə Azərbaycan dilinə sevgi və hörmət hissini artırmaq, latın qrafikalı Azərbaycan əlifbasının düzgün tətbiqini və istifadəsini təşviq etməkdir.
Prezident İlham Əliyevin imzaladığı müxtəlif fərman və sərəncamlara əsasən ölkəmizdə Azərbaycan dilinin saflığının qorunması, inkişafı və beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artırılması istiqamətində mühüm işlər görülüb, dövlət tədbirləri həyata keçirilib.
Bu əlamətdar gün münasibətilə bütün Azərbaycan xalqını təbrik edir, ana dilimizin daim yaşamasını, zənginləşməsini və gələcək nəsillərə saf şəkildə ötürülməsini arzulayırıq!

August 1 is celebrated in the Republic of Azerbaijan as Azerbaijani Alphabet and Azerbaijani Language Day. This significant day was established by the Decree of the National Leader Heydar Aliyev dated August 9, 2001. The decree ensured the country's full transition to the Azerbaijani alphabet based on the Latin script, marking an important milestone in the cultural and public life of independent Azerbaijan.
The main objectives of this commemorative day are to preserve and strengthen the status of the Azerbaijani language as the state language, promote the purity, richness, and development of our native language, foster love and respect for the Azerbaijani language among the younger generation, and encourage the proper use and application of the Azerbaijani alphabet based on the Latin script.
In accordance with various decrees and orders signed by President Ilham Aliyev, significant measures have been implemented to preserve the purity of the Azerbaijani language, support its development, and enhance its international prestige.
On the occasion of this remarkable day, we extend our heartfelt congratulations to all the people of Azerbaijan and wish our native language continued vitality, enrichment, and successful transmission in its pure form to future generations.