Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşları “Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi”nin (BCAW 2026) açılış mərasimində iştirak ediblər
Sen 07, 2026 | 14:00 / Konfranslar, iclaslar
Sentyabrın 7-də Azərbaycanın paytaxtında qlobal iqlim çağırışlarına cavab verən həllərin təşviqi və bu istiqamətdə beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinə həsr olunan “Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi” (BCAW 2028) öz işinə başlayıb. SOCAR Green-in əsas tərəfdaşlığı ilə keçirilən “Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi” bu il ilk dəfə olaraq BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) İqlim Həftəsi ilə paralel təşkil olunur.
Tədbirin açılış mərasimində Azərbaycan və Türkiyənin iqlim gündəliyi üzrə rəsmiləri, COP30 və COP31 rəhbərliyi, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, eləcə də iqlim üzrə yüksəksəviyyəli çempionlar iştirak edirlər.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi ilə institutun əməkdaşları da bu mötəbər tədbirdə iştirak ediblər. İnstitut əməkdaşları sentyabrın 7-dən 11-dək keçiriləcək tədbirlər çərçivəsində müxtəlif sessiyalarda iştirak edəcəklər.
Qeyd edək ki, artıq üçüncü dəfə keçirilən “Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi” hökumət və özəl sektor nümayəndələrini, investorları, beynəlxalq təşkilatları, akademik dairələri, vətəndaş cəmiyyətini, gəncləri, şəhərləri və digər tərəfləri bir araya gətirərək konkret iqlim həllərinin təşviqi, yeni tərəfdaşlıqların qurulması və investisiya imkanlarının genişləndirilməsinə xidmət edir.
“Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi” ildən-ilə daha böyük miqyasda və daha zəngin proqramla keçirilir. BCAW 2026 isə daha geniş sektor və iştirakçı qruplarını bir araya gətirərək iqlim gündəliyinin prioritetlərini konkret fəaliyyət, tərəfdaşlıq və investisiya imkanları ilə əlaqələndirməyə fokuslanır. Builki həftə çərçivəsində 15 əsas dəyirmi masanın və çoxsaylı tərəfdaş tədbirlərinin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Dəyirmi masaların bir qismi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının 4-cü İqlim Həftəsi – İcra Forumu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil olunur.
“Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi” iqlim dəyişmələri ilə mübarizə, enerji keçidi, bərpaolunan enerji, davamlı inkişaf və iqlim fəaliyyətinin sürətləndirilməsi məsələləri ətrafında müzakirələr üçün beynəlxalq platforma kimi nəzərdə tutulub.

Employees of the Institute of Molecular Biology attended the Opening Ceremony of Baku Climate Action Week (BCAW 2026)
Sep 07, 2026 | 14:00 / Conferences, assemblies
On September 7, Baku Climate Action Week (BCAW 2026) began in the capital of Azerbaijan. The event is dedicated to promoting solutions to global climate challenges and strengthening international cooperation in this area. This year, for the first time, Baku Climate Action Week, held with the principal partnership of SOCAR Green, is being organized in parallel with the UNFCCC Climate Week.
The opening ceremony is attended by officials responsible for the climate agenda of Azerbaijan and Türkiye, the leadership of COP30 and COP31, representatives of international organizations, as well as High-Level Climate Champions.
Employees of the Institute of Molecular Biology also participated in this important event under the leadership of Academician Irada Huseynova, Vice-President of ANAS and Acting Director of the Institute of Molecular Biology. The Institute's employees will participate in various sessions as part of the events taking place from September 7 to 11.
It should be noted that Baku Climate Action Week, now being held for the third time, brings together representatives of government and the private sector, investors, international organizations, academia, civil society, youth, cities, and other stakeholders. The event serves to promote concrete climate solutions, establish new partnerships, and expand investment opportunities.
Baku Climate Action Week is held on an increasingly larger scale and with a richer program each year. BCAW 2026 focuses on bringing together a broader range of sectors and stakeholder groups and on linking the priorities of the climate agenda with concrete opportunities for action, partnership, and investment. This year's program includes 15 major roundtables and numerous partner events. Some of the roundtables are organized in cooperation with the 4th UNFCCC Climate Week – Implementation Forum.
Baku Climate Action Week is designed as an international platform for discussions on combating climate change, the energy transition, renewable energy, sustainable development, and accelerating climate action.