"Horizon 2020" proqramının Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsinin görüşü keçirilib + Foto İyn 19, 2019 | 11:26 / Görüşlər
Avropa Komissiyasının Tədqiqat və İnnovasiya üzrə "Horizon 2020" proqramının Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsinin (MƏŞŞ) növbəti görüşü keçirilib.
AMEA-nın Əsas binasında baş tutan görüşdə Şərq Tərəfdaşlığının (ŞT) EaP Plus layihəsinin nəticələri, Azərbaycan alimlərinin "Horizon 2020" proqramında iştirak problemləri müzakirə olunub.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, b.ü.f.d., dosent Esmira Əlirzayeva Avropa Komissiyasının çərçivə proqramının növbəti Horizon Avropa mərhələsi, perspektivləri, ŞT ölkələri üçün nəzərdə tutulan yeniliklər haqqında məlumat verib.
MƏŞŞ üzvləri Azərbaycan alimlərinin proqramda iştirak fəallığının artırılması, təşviqat işinin düzgün təşkili üzrə təkliflər irəli sürülüb, fəaliyyət planı ətrafında müzakirə aparılıb.
Görüşdə, həmçinin COST Action alətinin yeni çağırışlarından istifadə üçün konkret addımlar planlaşdırılıb.

The National Coordinators Network of “Horizon 2020” Program has been held + Photo Jun 19, 2019 | 11:26 / Meetings
The next meeting of the National Coordinators Network (NCN) of the European Commission's Research and Innovation “Horizon 2020” Program has been held.
The meeting discussed the results of the Eastern Partnership (EP) EaP Plus project and the participation of Azerbaijani scholars in the “Horizon 2020” program.
Head of International Relations Department of the Presidium of ANAS, PhD in  biology, Associate Professor Esmira Alirzayeva informed about the next Horizon Europe stage of the European Commission's framework program, prospects, innovations for the CIS countries.
The members of the NCN have proposed to increase the participation of Azerbaijani scholars in the program, proper organization of the campaign, and discussed the action plan.
Specific steps are also taken in the meeting to make use of the new challenges of the COST Action tool.