AMEA-nın Botanika İnstitutu və Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan florasının görkəmli tədqiqatçısı, AMEA-nın müxbir üzvü İvan Karyaginə həsr olunan elmi simpozium keçirilib.
Tədbirdə AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov görkəmli alimin Azərbaycan botanika elminin inkişafına verdiyi dəyərli töhfələrdən danışıb. Bildirib ki, İ.Karyagin 72 illik ömrünün 43 ilini Azərbaycan florası və onun bitki örtüyünün sistematik və floristik tədqiqinə həsr edib. O, Herbari Fondunun yaradılması və zənginləşdirilməsi istiqamətində əvəzsiz xidmətlər göstərib.
Sonra çıxış edən Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə İ.Karyaginin mənalı ömür yolundan, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətindən söhbət açıb. Qeyd edib ki, botanik alimin elmi redaktorluğu ilə 1950-1961-ci illərdə 8 cildlik “Azərbaycan florası” adlı fundamental əsər çap edilib. Bu əsər 437 bitki növünün sistematik göstəricisini əhatə edir.
Diqqətə çatdırılıb ki, İ.Karyagin 1958-ci ildə Azərbaycan SSR EA-nın müxbir üzvü seçilib. O, elmi nailiyyətlərinə görə Lenin ordeni, həmçinin digər orden və medallarla təltif edilib. Elm üçün bir sıra yeni bitki növləri alimin şərəfinə adlandırılıb.
Tədbirdə Botanika İnstitutunun Sistematika və biomüxtəliflik şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d., dos. Rəşad Səlimovun “Bitki sistematikasında müasir inkişaf tendensiyaları” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzəçi bildirib ki, Azərbaycan botanika elm tarixinin ən dəyərli səhifələrindən biri tanınmış alim İ.Karyaginin adı ilə bağlıdır.
Daha sonra akademik Məhərrəm Babayev və digərləri çıxış edərək görkəmli alimin xatirəsinin daim xalqımız tərəfindən dərin hörmət və ehtiramla anıldığını bildiriblər.
Sonda Azərbaycan florasının görkəmli tədqiqatçısı İ.Karyaginin həyat və fəaliyyətinə həsr olunan film nümayiş etdirillib.
Təödbir çərçivəsində akademik Validə Əlizadənin rəhbərliyi ilə tərtib edilmiş “Plants of the Greater Caucasus (Azerbaijan)” adlı kitabın təqdimatı da olub.

Память члена-корреспондента НАНА Ивана Карягина почтена в Институте ботаники Июн 21, 2019 | 13:54 / Конференции, встречи
Научный симпозиум, посвященный выдающемуся исследователю азербайджанской флоры, члену-корреспонденту НАНА Ивану Карягину, был проведен совместно Институтом ботаники НАНА и Азербайджанским ботаническим обществом.
Академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов рассказал о богатой научной деятельности выдающегося ученого и его вкладе в развитие ботанической науки в Азербайджане. По его словам, 43 года из 72-летней жизни И. Карягина посвящены систематическому и флористическому изучению флоры Азербайджана и его растительности. Он оказал неоценимые услуги по созданию и обогащению Фонда гербария.
Затем директор Института ботаники, академик Валида Ализаде рассказала о содержательном образе жизни, научной и организационной деятельности И. Карягина. Она отметила, чтопод научным редакторством выдающегося ученого опубликован 8-томный фундаментальный труд "Азербайджанская флора" в 1950-1961 годах. Эта работа охватывает систематический показатель 437 видов растений.
Было отмечено, что И. Карягин был избран членом-корреспондентом Академии наук Азербайджанской ССР в 1958 году. Ученый награжден орденом Ленина за научные достижения и рядом других медалей и орденов.
Заведующий отделом института, д.ф.п.б., доцент Рашад Селимов выступил с докладом «Современные тенденции развития в систематике растений». По словам докладчика, одна из самых ценных страниц ботанической науки в Азербайджане связана с именем известного ученого И. Карягина.
Далее академик Магеррам Бабаев и другие отметили, что память о выдающемся ученом всегда будет в сердцах народа.
В завершение был продемонстрирован фильм, посвященный жизни и деятельности выдающегося исследователя флоры Азербайджана И.Карягина. В рамках мероприятия также прошла презентация книги «Plants of the Greater Caucasus (Azerbaijan)», составленной под руководством академика Валиды Ализаде.