AMEA-nın Botanika İnstitutu və Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan florasının görkəmli tədqiqatçısı, AMEA-nın müxbir üzvü İvan Karyaginə həsr olunan elmi simpozium keçirilib.
Tədbirdə AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov görkəmli alimin Azərbaycan botanika elminin inkişafına verdiyi dəyərli töhfələrdən danışıb. Bildirib ki, İ.Karyagin 72 illik ömrünün 43 ilini Azərbaycan florası və onun bitki örtüyünün sistematik və floristik tədqiqinə həsr edib. O, Herbari Fondunun yaradılması və zənginləşdirilməsi istiqamətində əvəzsiz xidmətlər göstərib.
Sonra çıxış edən Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə İ.Karyaginin mənalı ömür yolundan, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətindən söhbət açıb. Qeyd edib ki, botanik alimin elmi redaktorluğu ilə 1950-1961-ci illərdə 8 cildlik “Azərbaycan florası” adlı fundamental əsər çap edilib. Bu əsər 437 bitki növünün sistematik göstəricisini əhatə edir.
Diqqətə çatdırılıb ki, İ.Karyagin 1958-ci ildə Azərbaycan SSR EA-nın müxbir üzvü seçilib. O, elmi nailiyyətlərinə görə Lenin ordeni, həmçinin digər orden və medallarla təltif edilib. Elm üçün bir sıra yeni bitki növləri alimin şərəfinə adlandırılıb.
Tədbirdə Botanika İnstitutunun Sistematika və biomüxtəliflik şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d., dos. Rəşad Səlimovun “Bitki sistematikasında müasir inkişaf tendensiyaları” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzəçi bildirib ki, Azərbaycan botanika elm tarixinin ən dəyərli səhifələrindən biri tanınmış alim İ.Karyaginin adı ilə bağlıdır.
Daha sonra akademik Məhərrəm Babayev və digərləri çıxış edərək görkəmli alimin xatirəsinin daim xalqımız tərəfindən dərin hörmət və ehtiramla anıldığını bildiriblər.
Sonda Azərbaycan florasının görkəmli tədqiqatçısı İ.Karyaginin həyat və fəaliyyətinə həsr olunan film nümayiş etdirillib.
Təödbir çərçivəsində akademik Validə Əlizadənin rəhbərliyi ilə tərtib edilmiş “Plants of the Greater Caucasus (Azerbaijan)” adlı kitabın təqdimatı da olub.

ANAS Institute of Botany honored the memory of corresponding member of ANAS Ivan Karagin Jun 21, 2019 | 13:54 / Conferences, assemblies
ANAS Institute of Botany and the Azerbaijan Botanical Society held a scientific symposium dedicated to the outstanding researcher of Azerbaijan flora, corresponding member of ANAS Ivan Karagin.
Academician-Secretary of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS, academician Ahliman Amiraslanov told about the rich scientific activities of the outstanding scientist and his contribution to the development of botanical science in Azerbaijan. According to him, I.Karagin 43 years devoted to the systematic and floristic study of the flora of Azerbaijan and its vegetation. He provided invaluable services for the creation and enrichment of the Herbarium Foundation.
Then, Director of the Institute of Botany, academician Valida Alizade told about I.Karagin’s meaningful lifestyle, scientific and organizational activities. She noted that, in 1950-1961 under the scientific editorship of an outstanding scientist published the 8-volume fundamental work "Azerbaijan Flora". This work covers a systematic indicator of 437 plant species.
It was noted that, in 1958 I.Karagin was elected as corresponding member of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR. The scientist was awarded the Order of Lenin for scientific achievements and a number of other medals and orders.
The head of the Department of the institute, PhD in Biology, associate professor Rashad Salimov delivered a paper on “Modern trends of development in the systematics of plants”. According to the speaker, one of the most valuable pages of botanical science in Azerbaijan is associated with the name of the famous scientist I.Karagin.
Later, academician Maharram Babayev and others noted that, the memory of the prominent scientist was always respected by our people with deep respect and reverence.
In conclusion, demonstrated a documentary devoted to the eminent researcher of the flora of Azerbaijan I.Karagin’s life and work. The event also presented “Plants of the Greater Caucasus (Azerbaijan)” book, compiled under the guidance of Academician Valida Alizade.