Tanınmış alim Asəf Salamovun Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda elmi məruzəsi dinlənilib + Foto Sen 06, 2019 | 19:39 / Mühüm hadisələr
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutun akt zalında ABŞ-ın Birləşmiş Genom İnstitutunun Enerji şöbəsinin əməkdaşı, dünyada bioinformatika sahəsində tanınmış alim Asəf Salamovun“Göbələk və yosunların genomu” mövzusunda elmi seminarı keçirilmişdir. Seminarda AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin müxtəlif institutlarının əməkdaşları, doktorantlar, magistrlər, Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri iştirak etmişlər.
Asəf Salamov Azərbaycanı xaricdə layiqincə təmsil edən alimlərimizdəndir. Azərbaycan Dövlət Universitetinin fizika fakültəsinin məzunu olan A.Salamov öz elmi fəaliyyətinə akademik Cəlal Əliyevin rəhbərlik etdiyi laboratotiyada başlamış, SSRİ EA Sibir Bölməsinin Sitologiya və Genetika İnstitutunda tədqiqatlar aparmış, burada namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. 1991-1993-cü illərdə Azərbaycan EA Botanika İnstitutunda riyazi modelləşdirmə qrupunda çalışmışdır. Sonralar elmi fəaliyyətini ABŞ-ın Texas Beylor Tibb Kollecində,  Yaponiyada Heliks Tədqiqat İnstitutunda, Birləşmiş Krallığın Kembric şəhərində yerləşən Senger İnstitutunda,  və ABŞ-ın Kaliforniya ştatının San-Fransisko şəhərində yerləşən  biotexnologiya kompaniyasında davam etdirmişdir. 2002-ci ildən ABŞ-ın Birləşmiş Genom İnstitutunun Enerji şöbəsində çalışır. O, “İnsan genomu” üzrə beynəlxalq layihənin iştirakçısı olmuşdur. Məşğul olduğu sahə riyaziyyat, kompüter elmlərinin molekulyar biologiyaya və əsasən də makromolekulların öyrənilməsinə tətbiq edilməsidir. "Tompson Röyter" tərəfindən dərc edilən beynəlxalq miqyasda tanınan və elmi məqalələrindən ən çox istinad olunan, bütün dünya üzrə 3215 alimin yer aldığı siyahıda həmyerlimizin də adı var. Asəf Salamov kimya-biologiya və biologiya, eləcə də bitki və zoologiya elmləri üzrə ən çox istinad edilən alimlərdən biridir. Asəf Salamov 100-dən çox elmi məqalənin müəllifidir. Alimin bir çox məqaləsi dünyanın nüfuzlu, yüksək impakt faktorlu “Nature”, “Science” kimi jurnallarında dərc olunub.
Çıxış seminar işrirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanmışdır. Məruzəçiyə çoxsaylı suallar verilmiş, geniş müzakirələr aparılmışdır.

Prominent scientist Asaf Salamov’s scientific report was listened at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Sep 06, 2019 | 19:39 / Important events
Researcher of the Department of Energy Joint Genome Institute of USA, renowned scientist in the field of bioinformatics Asaf Salamov’s scientific seminar on “Genome of mushroom and algae” was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. The seminar was attended by employees of various institutes of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS, doctoral and master students, students of Baku State University. Asaf Salamov is one of our scientists who worthily represents Azerbaijan abroad. A. Salamov, a graduate of the physics faculty of the Azerbaijan State University, began his scientific activity in a laboratory led by academician Jalal Aliyev, he conducted research at the Institute of Cytology and Genetics of the Siberian Branch of the Academy of Sciences of the USSR, defended his thesis here. He worked in the mathematical modeling group at the Botany Institute of ANAS in 1991-1993. Later he continued his scientific activity in Baylor College of Medicine located in Texas, Helix Research Institute in Japan, Senger Institute in Cambridge and biotechnology company in San Francisco. He has been working at the Department of Energy Joint Genome Institute of USA since 2002. He was a participant of the international project on “Human genome”. The fields he is engaged are mathematics, the study of the application of computer science to molecular biology and, mainly macromolecules. He is also included in the list of 3215 scholars from around the world, which is internationally recognized and most cited in scientific articles published by Thompson Reuters. Asaf Salamov is one of the most-cited scientists in the field of chemistry-biology and biology, as well plant and zoological sciences. He is an author of more than 100 articles. Many articles of the scientist have been published in such prestigious, high-impact journals in the world as Nature and Science.
The report was met with great interest by the participants. The reporter was given a lot of questions and extensive discussions were held.