Görkəmli torpaqşünas alim Məmmədəmin Salayevin 110 illiyi qeyd olunub. + Foto Noy 04, 2019 | 16:29 / Konfranslar, iclaslar
Noyabrın 4-də akademiyanın Əsas binasında Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun (TAİ) təşkilatçılığı ilə görkəmli torpaqşünas alim, AMEA-nın müxbir üzvü Məmmədəmin Salayevin anadan olmasının 110 illiyinə həsr edilən konfrans keçirilib.
Tədbir çərçivəsində alimin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən "Elmə həsr olunmuş ömür" kitabının təqdimatı da baş tutub.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər - Dilqəm Tağıyevİsa Həbibbəyliİradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa SadıqovBiologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, AMEA-nın müşavirləri, akademiklər - Urxan ƏləkbərovQərib Məmmədov, BTEB-ə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları, eləcə də respublikanın torpaqşünas alimləri iştirak ediblər.
Tədbiri akademik Əhliman Əmiraslanov açaraq konfrans iştirakçılarını AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev adından salamlayıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan torpaqlarının xəritələşməsinin əsas təşəbbüskarlarından biri olan M.Salayevin həm də Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun formalaşmasında, maddi-texniki bazasının zənginləşməsində və gənc kadrların hazırlanmasında müstəsna xidmətləri olub. Diqqətə çatdırıb ki, alimin Azərbaycanın Qərb bölgəsinin meşə zolaqlarının salınmasında, Kür-Araz düzənliyinin su təsərrüfatının, Dağlıq Qarabağ suvarma kanalının və Mingəçevir su qovşağının tikilməsində, eləcə də Kiçik Qafqaz torpaqlarının tədqiqində xüsusi əməyi var. Ə.Əmiraslanov alimin uzun illər bir çox ekspedisiyalara rəhbərlik etdiyini, apardığı tədqiqatlar nəticəsində həmmüəlliflərlə birgə “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Torpaq Xəritəsi”ni ərsəyə gətirdiyini söyləyib.
Sonra Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun laboratoriya müdiri, akademik Məhərrəm Babayevin "AMEA-nın müxbir üzvü Məmmədəmin Salayevin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti" mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Tədbirdə, həmçinin akademiklər - İradə Hüseynova, Urxan Ələkbərov, TAİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktorları - Vilayət Həsənov və Roza Əliyeva çıxış edərək M.Salayevin respublikamızın torpaqlarının tədqiqi və xəritələşdirilməsindəki xidmətlərindən, gənc kadrların hazırlanmasındakı rolundan danışıb, alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Sonda alimin oğlu Fuad Salayev çıxış edərək ailəsi adından tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib.

On November 4, Institute of Soil Science and Agrochemistry (ISA) held a conference dedicated to the 110th anniversary of the prominent scientist soil science and corresponding member of ANAS Mammadamin Salayev.
The presentation of book “Life dedicated to science" was also held within the event.
Vice-presidents of ANAS academicians - Dilgam TagiyevIsa Habibbayli, Irada Huseynova, academician secretary of ANAS, correspondeing member of ANAS Aminaga Sadigov, academician secretary of the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS), ANAS advisors, academics - Urkhan Alakbarov, Garib Mammadov, directors of scientific institutions and organizations included in DBMS, employees of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, as well as soil scientists of the Republic.
Opening the event, academician Ahliman Amiraslanov welcomed the conference on behalf of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev. He noted that one of the main initiators of mapping of Azerbaijani lands, M. Salayev also had exceptional services in the formation of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, enrichment of its material and technical base and training of young specialists. He noted that the scientist has a special contribution to the construction of forest stripes in the western region of Azerbaijan, water management of the Kur-Araz plain, construction of the Nagorno-Karabakh irrigation canal and the Mingachevir water junction, as well as the study of the Small Caucasus.
Later, head laboratory of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, academician Maharram Babayev delivered a lecture on "Scientific-organizational activity of the corresponding member of ANAS Mammadamin Salayev".
The event was also attended by academics - Irada Huseynov, Urkhan Alakbarov, Director of ISA, corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev, PhD in Agrarian sciences - Vilayat Hasanov and Roza Aliyeva, who had shared their memories of the scientist.
In conclusion, the son of the scientist Fuad Salayev expressed his gratitude to the organizers and participants of the event on behalf of his family.