Görkəmli torpaqşünas alim Məmmədəmin Salayevin 110 illiyi qeyd olunub. + Foto Noy 04, 2019 | 16:29 / Konfranslar, iclaslar
Noyabrın 4-də akademiyanın Əsas binasında Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun (TAİ) təşkilatçılığı ilə görkəmli torpaqşünas alim, AMEA-nın müxbir üzvü Məmmədəmin Salayevin anadan olmasının 110 illiyinə həsr edilən konfrans keçirilib.
Tədbir çərçivəsində alimin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən "Elmə həsr olunmuş ömür" kitabının təqdimatı da baş tutub.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər - Dilqəm Tağıyevİsa Həbibbəyliİradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa SadıqovBiologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, AMEA-nın müşavirləri, akademiklər - Urxan ƏləkbərovQərib Məmmədov, BTEB-ə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları, eləcə də respublikanın torpaqşünas alimləri iştirak ediblər.
Tədbiri akademik Əhliman Əmiraslanov açaraq konfrans iştirakçılarını AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev adından salamlayıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan torpaqlarının xəritələşməsinin əsas təşəbbüskarlarından biri olan M.Salayevin həm də Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun formalaşmasında, maddi-texniki bazasının zənginləşməsində və gənc kadrların hazırlanmasında müstəsna xidmətləri olub. Diqqətə çatdırıb ki, alimin Azərbaycanın Qərb bölgəsinin meşə zolaqlarının salınmasında, Kür-Araz düzənliyinin su təsərrüfatının, Dağlıq Qarabağ suvarma kanalının və Mingəçevir su qovşağının tikilməsində, eləcə də Kiçik Qafqaz torpaqlarının tədqiqində xüsusi əməyi var. Ə.Əmiraslanov alimin uzun illər bir çox ekspedisiyalara rəhbərlik etdiyini, apardığı tədqiqatlar nəticəsində həmmüəlliflərlə birgə “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Torpaq Xəritəsi”ni ərsəyə gətirdiyini söyləyib.
Sonra Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun laboratoriya müdiri, akademik Məhərrəm Babayevin "AMEA-nın müxbir üzvü Məmmədəmin Salayevin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti" mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Tədbirdə, həmçinin akademiklər - İradə Hüseynova, Urxan Ələkbərov, TAİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktorları - Vilayət Həsənov və Roza Əliyeva çıxış edərək M.Salayevin respublikamızın torpaqlarının tədqiqi və xəritələşdirilməsindəki xidmətlərindən, gənc kadrların hazırlanmasındakı rolundan danışıb, alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Sonda alimin oğlu Fuad Salayev çıxış edərək ailəsi adından tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib.

Отмечен 110-летний юбилей выдающегося ученого-почвоведа Мамедэмина Салаева + Фото Ноя 04, 2019 | 16:29 / Конференции, встречи
4 ноября в Главном здании академии при организации Института почвоведения и агрохимии прошла конференция, посвященная 110-летию выдающегося ученого-почвоведа, члена-корреспондента НАНА Мамедэмина Салаева.
В рамках мероприятия также прошла презентация книги «Жизнь, посвященная науке».
В конференции приняли участие вице-президенты НАНА, академики - Дильгам Тагиев, Иса Габиббейли, Ирада Гусейнова, академик-секретарь НАНА член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) академик Ахлиман Амирасланов, советники НАНА академики - Урхан Алекперов, Гариб Мамедов, директора научных учреждений и организаций, входящих в ОБМН, сотрудники Института почвоведения и агрохимии, а также ученые-почвоведы республики.
Открывая мероприятие, академик Ахлиман Амирасланов поприветствовал участников конференции от имени президента НАНА академика Рамиза Мехтиева. Он отметил, что одним из главных инициаторов картографирования азербайджанских земель М.Салаев также оказал исключительные заслуги по созданию Института почвоведения и агрохимии, обогащению его материально-технической базы и подготовке молодых специалистов. Он отметил, что ученый внес особый вклад в закладку лесных полос в западном регионе Азербайджана, управление водными ресурсами Кура-Аразской равнины, строительство Нагорного Карабахского ирригационного канала и Мингячевирского водного узла, а также изучение почвенного состава Малого Кавказа. А.Амирасланов сказал, что ученый много лет руководил экспедициями и совместно с соавторами разработал Государственную почвенную карту Азербайджанской Республики.
Затем был заслушан доклад «Научная и научно-организационная деятельность члена-корреспондента НАНА Мамедэмина Салаева» заведующего лабораторией Института почвоведения и агрохимии академика Магеррама Бабаева.
В заключение сын ученого Фуад Салаев выразил благодарность организаторам и участникам мероприятия от имени своей семьи.