Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun 2019-cu ildəki elmi və elmi təşkilati fəaliyyətinin yekunları haqqında hesabatı dinlənilib + Foto Noy 19, 2019 | 15:14 / Mühüm hadisələr
19 noyabr 2019-cu il tarixində AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi Şurasının birgə iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin elmi katibi a.e.ü.f.d. Afiq Məmmədov iştirak edib.
Məruzəçi AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti İradə Hüseynova cari ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarının, Dövlət Proqramlarının icrası ilə əlaqədar İnstitutda yerinə yetirilmiş işlər haqqında ətraflı məlumat verdi. O qeyd etdi ki, 2019-cu ildə İnstitutda 5 mövzunun yerinə yetirilməsi məqsədilə 24 işin 30 mərhələsi üzrə tədqiqatlar davam etdirilib. Elmi-tədqiqat işləri planlarının yerinə yetirilməsi haqqında məlumat, əldə edilmiş mühüm elmi nəticələr şura üzvlərinin diqqətinə çatdırıldı. Məruzəçi qeyd etdi ki, institutun beynəlxalq əlaqələri xeyli genişlənmiş və cari ildə İtaliya Milli Tədqiqat Şurasının (CNR) Davamlı Bitki Mühafizəsi İnstitutu, Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Genetika və Sitologiya İnstitutu, Koreya Respublikası Pusan Milli Universiteti və Rusiya Elmlər Akademiyası Puşino Bioloji Tədqiqatlar Elmi Mərkəzi ilə müqavilələr imzalanıb. İnstitutun 16 əməkdaşı 14 xarici ölkədə (İtaliya, Avstriya, Almaniya, Fransa, Cənubi Koreya, Rusiya, Slovakiya, Gürcüstan, İran və s.) elmi ezamiyyədə olub. 2019-cu ildə institutun əməkdaşları Azərbaycanda və xarici ölkələrdə keçirilən elmi konfranslarda fəal iştirak etmişlər. Son illərdə yüksək nüfuzlu, impakt-faktorlu jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı da xeyli artıb. Məruzəçi İnstitutda gənc elmi kadrların hazırlanmasına xüsusi diqqət yetirildiyini, doktorant və dissertantlar üçün hər cür şərait yaradıldığını, elmi tədqiqatlarını müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyalarda apardıqlarını qeyd etdi.
Hesabat ətrafında çıxış edənlər institutun fəaliyyəti və əldə olunan nəticələrini qənaətbəxş hesab etdilər. Sonda institutun illik fəaliyyəti müsbət qiymətləndirilərək illik hesabatın qəbul olunmasına dair qərar qəbul edildi.

Report of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies on the results of scientific and scientific-organizational activity in 2019 was listened + Photo Nov 19, 2019 | 15:14 / Important events
On November 19, 2019, a joint meeting of the Department of Biological and Medical Sciences and Institute of Molecular Biology and Biotechnologies was held. Scientific-secretary of the Department of Biological and Medical Sciences, Ph.D. in agrarian sciences Afig Mammadov participated in the event.
Reporter, Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS, Vice-President of ANAS Irada Huseynov gave detailed information about the work carried out in the Institute in connection with the implementation of the Presidential decrees and orders of the Cabinet of Ministers, state programs. She noted that researches were carried out on 30 stages of 24 studies to accomplish 5 themes in 2019. Information on the implementation of plans for research and important scientific results were brought to the attention of council members. The reporter noted that the institute's international relations were significantly expanded and this year agreements were signed with the Institute for Sustainable Plant Protection of the Italian National Research Council (CNR), Institute of Genetics and Cytology of NAS of Belarus, Pusan National University of Korea, Pushchino Biological Research Center of the Russian Academy of Sciences. 16 employees of the institute have been in scientific trip in 14 foreign countries (Italy, Austria, Germany, France, South Korea, Russia, Slovakia, Georgia, Iran, etc.). Researches of the institute took an active part in the scientific conferences held in Azerbaijan and abroad in 2019. In recent years, the number of articles published in impact-factor journals has also increased significantly. The reporter noted that the institute paid special attention to the training of young scientific personnel, created all conditions for dissertants and doctoral students and they conducted their research in laboratories equipped with modern types of equipment.
In the end, the annual activity of the Institute was positively assessed and a decision was made to adopt the annual report.