AMEA-da ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsi anılıb + Foto Dek 03, 2019 | 09:28 / Konfranslar, iclaslar
Dekabrın 2-də AMEA-nın Qadınlar Şurasının təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında baş tutan tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyliİradə Hüseynova, AMEA-nın Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəna Mirzəzadə, o cümlədən akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının qadınlar şuralarının sədrləri iştirak ediblər.
Konfransı akademik İsa Həbibbəyli açaraq müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısında misilsiz xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, ömrünü dövlətinin, xalqının inkişafına, çiçəklənməsinə və rifahına həsr edən ulu öndərin adı Azərbaycanın tarixinə qızıl hərflərlə yazılıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti tarixə ekskursiya edərək müxtəlif dövrlərdə ümummilli liderin dövlətin milli maraqlarının qorunması və milli şüurun inkişaf etdirilməsi, iqtisadi gücünün artması, ölkədə sosial-mədəni sferanın inkişafı ilə bağlı gördüyü işlərdən bəhs edib. O, xalqımızın həyatında və tarixində müstəsna rolu olan dahi şəxsiyyətin həyat və fəaliyyətinin hər bir azərbaycanlı üçün məktəb olduğunu deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli dahi liderin elmi, siyasi, iqtisadi və mədəni quruculuq sahəsində, eyni zamanda, AMEA-nın bugünkü fəaliyyətində böyük xidmətlərindən danışıb. Diqqətə çatdırıb ki, ümummilli lider Azərbaycana rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə ölkəmizdə elmin, o cümlədən AMEA-nın inkişafına böyük diqqət və qayğı ilə yanaşıb. Ulu öndərin ikinci dəfə hakimiyyətə gəlişindən sonra akademiyanın bağlanmaq təhlükəsi aradan qalxıb və Azərbaycan elminin yeni inkişaf mərhələsi başlanıb.
İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, hazırda ölkəmizdə ulu öndər Heydər Əliyevin böyük ideyaları ardıcıllıqla və dönmədən, uğurla həyata keçirilir. Prezident İlham Əliyev müstəqil Azərbaycanı yaradıcılıqla, yeni epoxanın reallıqlarına uyğun şəkildə böyük sürətlə inkişaf etdirərək yeni sabahlara doğru aparır.
Tədbirdə akademik İradə Hüseynova, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva və professor Rəna Mirzəzadə çıxış edərək ulu öndər Heydər Əliyevin müasir müstəqil dövlətimizin yaranmasında, inkişafında və beynəlxalq aləmdə tanınmasında əvəzsiz rolundan söz açıblar.
Daha sonra Toğrul Salmanzadə "Heydər-xalqım" şeirini səsləndirib.
Sonda ulu öndərin həyat və fəaliyyətinə həsr olunan "Heydər Əliyev və dövlət qadın siyasəti" filmi nümayiş etdirilib.

On December 2, Council of Women of ANAS has held an event dedicated to the memory day of national leader Heydar Aliyev.
The event, which was held in the Electronic Assembly Hall of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, was attended by vice - presidents of ANAS academicians Isa Habibbayli and Irada Huseynova, chairman of the Council of Women of ANAS, Doctor of philosophical sciences, Professor Rena Mirzazadeh, director of the Institute of Oriental Studies academician Govhar Bakhshaliyeva, as well as chairmen of councils of women of the scientific institutions and organizations of ANAS.
Opening the event, Academician Isa Habibbayli spoke about exceptional merits of the architect and builder of independent Azerbaijan Heydar Aliyev in the development of the state and people. He said that the name of the great leader, who devoted his whole life to the development and well-being of his state and people is written in golden letters in the history of Azerbaijan.
Having made an excursion into history, ANAS vice-president spoke about the work done by the national leader in the field of protecting national interests and developing national consciousness, increasing economic power and developing social and cultural spheres in the country. He noted that life and work of this ingenious person, who played a huge role in the life and history of our people, is an example for every Azerbaijani.
Academician Isa Habibbayli spoke about the great merits of the great leader in the development of scientific, political, economic and cultural spheres, as well as in the modern activities of ANAS. He said that national leader has always been with great attention and care to the development of science, including ANAS. After Heydar Aliyev’s coming to power for the second time, the danger of closing the academy was eliminated and a new period of development of domestic science began.
ANAS vice-president noted that at present all the ideas of the great leader Heydar Aliyev are being consistently and successfully implemented. The activities of Ilham Aliyev are aimed at the successful development of independent Azerbaijan in accordance with the realities of the new era, the country is confidently stepping towards a bright future.
Then, academician Irada Huseynova, director of the Institute of Oriental Studies named after academician Ziya Bunyadov, academician Govhar Bakhshaliyev and professor Rena Mirzazadeh spoke on the huge role of the great leader Heydar Aliyev in the creation and development of modern independent Azerbaijan.
Then Togrul Salmanzade sang the poem “Heydar-Khalgim”.
In conclusion, film “Heydar Aliyev and State Women's Policy” was shown, dedicated to the life and work of the great leader.