AMEA-da ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsi anılıb + Foto Dek 03, 2019 | 09:28 / Konfranslar, iclaslar
Dekabrın 2-də AMEA-nın Qadınlar Şurasının təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında baş tutan tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyliİradə Hüseynova, AMEA-nın Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəna Mirzəzadə, o cümlədən akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının qadınlar şuralarının sədrləri iştirak ediblər.
Konfransı akademik İsa Həbibbəyli açaraq müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısında misilsiz xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, ömrünü dövlətinin, xalqının inkişafına, çiçəklənməsinə və rifahına həsr edən ulu öndərin adı Azərbaycanın tarixinə qızıl hərflərlə yazılıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti tarixə ekskursiya edərək müxtəlif dövrlərdə ümummilli liderin dövlətin milli maraqlarının qorunması və milli şüurun inkişaf etdirilməsi, iqtisadi gücünün artması, ölkədə sosial-mədəni sferanın inkişafı ilə bağlı gördüyü işlərdən bəhs edib. O, xalqımızın həyatında və tarixində müstəsna rolu olan dahi şəxsiyyətin həyat və fəaliyyətinin hər bir azərbaycanlı üçün məktəb olduğunu deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli dahi liderin elmi, siyasi, iqtisadi və mədəni quruculuq sahəsində, eyni zamanda, AMEA-nın bugünkü fəaliyyətində böyük xidmətlərindən danışıb. Diqqətə çatdırıb ki, ümummilli lider Azərbaycana rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə ölkəmizdə elmin, o cümlədən AMEA-nın inkişafına böyük diqqət və qayğı ilə yanaşıb. Ulu öndərin ikinci dəfə hakimiyyətə gəlişindən sonra akademiyanın bağlanmaq təhlükəsi aradan qalxıb və Azərbaycan elminin yeni inkişaf mərhələsi başlanıb.
İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, hazırda ölkəmizdə ulu öndər Heydər Əliyevin böyük ideyaları ardıcıllıqla və dönmədən, uğurla həyata keçirilir. Prezident İlham Əliyev müstəqil Azərbaycanı yaradıcılıqla, yeni epoxanın reallıqlarına uyğun şəkildə böyük sürətlə inkişaf etdirərək yeni sabahlara doğru aparır.
Tədbirdə akademik İradə Hüseynova, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva və professor Rəna Mirzəzadə çıxış edərək ulu öndər Heydər Əliyevin müasir müstəqil dövlətimizin yaranmasında, inkişafında və beynəlxalq aləmdə tanınmasında əvəzsiz rolundan söz açıblar.
Daha sonra Toğrul Salmanzadə "Heydər-xalqım" şeirini səsləndirib.
Sonda ulu öndərin həyat və fəaliyyətinə həsr olunan "Heydər Əliyev və dövlət qadın siyasəti" filmi nümayiş etdirilib.

В НАНА почтили память общенационального лидера Гейдара Алиева + Фото Дек 03, 2019 | 09:28 / Конференции, встречи
2 декабря при организационной поддержке Совета женщин Национальной академии наук Азербайджана прошло мероприятие, посвященное дню памяти общенационального лидера Гейдара Алиева.
На мероприятии, которое прошло в Электронном актовом зале Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, приняли участие вице-президенты НАНА, академики Иса Габиббейли и Ирада Гусейнова, председатель Совета женщин НАНА, доктор философских наук, профессор Рена Мирзазаде, а также председатели советов женщин научных учреждений и организаций НАНА.
Открыв мероприятие, академик Иса Габиббейли рассказал об исключительных заслугах архитектора и строителя независимого Азербайджана Гейдара Алиева в развитии государства и народа. Он сообщил, что имя Великого лидера, который всю свою жизнь посвятил развитию и благополучию своего государства и народа, золотыми буквами вписано в историю Азербайджана.
Совершив экскурсию в историю, вице-президент НАНА рассказал о работах, проделанных Общенациональным лидером в области защиты национальных интересов и развития национального сознания, повышения экономической мощи и развития социальной и культурной сфер в стране. Он отметил, что жизнь и деятельность этой гениальной личности, сыгравшей огромную роль в жизни и истории нашего народа, является примером для каждого азербайджанца.
Академик Иса Габиббейли рассказал о больших заслугах Великого лидера в развитии научной, политической, экономической и культурной сфер, а также в современной деятельности НАНА. Он сообщил, что Общенациональный лидер всегда с большим вниманием и заботой относился к развитию науки, в том числе и НАНА. После прихода Гейдара Алиева к власти во второй раз была устранена опасность закрытия академии и начался новый период развития отечественной науки.
Вице-президент НАНА отметил, что в настоящее время все идеи великого лидера Гейдара Алиева последовательно и успешно претворяются в жизнь. Деятельность Ильхама Алиева направлена на успешное развитие независимого Азербайджана в соответствии с реалиями новой эпохи, страна уверенно шагает в сторону светлого будущего.
Затем выступили академик Ирада Гусейнова, директор Института востоковедения имени академика Зии Буньятова, академик Говхар Бахшалиева и профессор Рена Мирзазаде, которые говорили об огромной роли великого лидера Гейдара Алиева в создании и развитии современного независимого Азербайджана.
Далее Тогрул Салманзаде исполнил стихотворение «Гейдар-халгым».
В заключение был продемонстрирован фильм «Гейдар Алиев и государственная женская политика», посвященный жизни и деятельности Великого лидера.