Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun «Proteomiks» laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Aynurə Paşayeva Cənubi Koreyada elmi ezamiyyətdə olmuşdur + Foto Dek 12, 2019 | 15:32 / Ezamiyyətlər
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun kiçik elmi işçisi Aynurə Paşayeva Cənubi Koreyanın Pusan Milli Universitetinin Molekulyar Biologiya departamentində 6 ay müddətində elmi-praktiki ezamiyyətdə oldu. Səfər çərçivəsində A.Paşayeva adı çəkilən departamentin Bitki Molekulyar Biologiyası laboratoriyasının müdiri, professor Choon Hwan Lee və həmin laboratoriyanın tədqiqatçı professoru, İ.Zülfüqarovun rəhbərliyi altında dənli bitkilərdə yüksək işıq intensivliyi təsirindən proteom və metabolom səviyyələrində baş verən dəyişiklərin öyrənilməsi istiqamətində tədqiqatlar apardı.
Hazırda molekulyar-genetik, biotexnoloji, proteomiks və metabolomiks kimi yanaşmaların tətbiq olunması dünyada ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə bitkilərin duza, quraqlığa, yüksək işıq intensivliyi və digər bu kimi abiotik stres faktorlarına davamlılığının artırılması baxımından çox əhəmiyyətlidir və böyük maraq dairəsindədir. Qeyd edək ki bundan öncə də A.Paşayeva 2018-ci ilin aprel ayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun Qrant layihəsi çərçivəsində həmin universitetdə elmi-praktiki ezamiyyətdə olmuş və müəyyən mühüm nəticələr əldə etmişdir.
Ezamiyyət müddətində Aynurə Paşayeva laboratoriyanın digər tədqiqat işlərində də yaxından iştirak edərək, tələbə və müəllim heyəti ilə elmi müzakirələrə qatıldı. Aynurə Paşayeva elmi ezamiyyətin sonunda sertifikata layiq görüldü.

Младший научный сотрудник лаборатории «Протеомикс» Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий Айнура Пашаева побывала в научной командировке в Южной Корее + Фото Дек 12, 2019 | 15:32 / Командировки
Младший научный сотрудник лаборатории «Протеомикс» Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий Айнура Пашаева побывала в 6-месячной научно-практической командировке в Южной Корее, в Биологическом Департаменте Национального Университета Пусана. В рамках поездки А.Пашаева под руководством заведующего лабораторией Молекулярной Биологии Растений данного департамента профессора Чун Хван Ли и профессора-исследователя данной лаборатории И.Зульфигарова проводила иследовательскую работу по изучению изменений, происходящих на  уровне протеома и метаболома в зерновых растениях под воздействием света высокой интенсивности.
В данный момент применение таких подходов как молекулярно-генетические, биотехнологические, протеомикс и метаболомикс весьма важно и представляет большой интерес с точки зрения повышения устойчивости растений к засолению, засухе, освещению высокой интенсивности и других абиотических факторов стресса с целью повышения продуктовой безопасности в мире. Необходимо отметить, что и раньше, в апреле 2018-го года, А.Пашаева в рамках проекта Фонда Развития Науки при Президенте Азербайджанской Республики побывала в научно-практической командировке в данном университете и получила хорошие результаты.
В ходе командировки Айнура Пашаева была занята и в других исследованиях лаборатории, приняв участие в обсуждениях со студентами и профессорско-преподавательским составом университета. Айнура Пашаева в конце командировки была удостоена сертификата.