Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun «Proteomiks» laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Aynurə Paşayeva Cənubi Koreyada elmi ezamiyyətdə olmuşdur + Foto Dek 12, 2019 | 15:32 / Ezamiyyətlər
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun kiçik elmi işçisi Aynurə Paşayeva Cənubi Koreyanın Pusan Milli Universitetinin Molekulyar Biologiya departamentində 6 ay müddətində elmi-praktiki ezamiyyətdə oldu. Səfər çərçivəsində A.Paşayeva adı çəkilən departamentin Bitki Molekulyar Biologiyası laboratoriyasının müdiri, professor Choon Hwan Lee və həmin laboratoriyanın tədqiqatçı professoru, İ.Zülfüqarovun rəhbərliyi altında dənli bitkilərdə yüksək işıq intensivliyi təsirindən proteom və metabolom səviyyələrində baş verən dəyişiklərin öyrənilməsi istiqamətində tədqiqatlar apardı.
Hazırda molekulyar-genetik, biotexnoloji, proteomiks və metabolomiks kimi yanaşmaların tətbiq olunması dünyada ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə bitkilərin duza, quraqlığa, yüksək işıq intensivliyi və digər bu kimi abiotik stres faktorlarına davamlılığının artırılması baxımından çox əhəmiyyətlidir və böyük maraq dairəsindədir. Qeyd edək ki bundan öncə də A.Paşayeva 2018-ci ilin aprel ayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun Qrant layihəsi çərçivəsində həmin universitetdə elmi-praktiki ezamiyyətdə olmuş və müəyyən mühüm nəticələr əldə etmişdir.
Ezamiyyət müddətində Aynurə Paşayeva laboratoriyanın digər tədqiqat işlərində də yaxından iştirak edərək, tələbə və müəllim heyəti ilə elmi müzakirələrə qatıldı. Aynurə Paşayeva elmi ezamiyyətin sonunda sertifikata layiq görüldü.

Junior research fellow of the Proteomics laboratory of IMBB was on a scientific mission in South Korea + Photo Dec 12, 2019 | 15:32 / Scientific mission
Junior research fellow Aynura Pashayeva was on a scientific-practical mission at the Department of Molecular Biology of Pusan National University for 6 months. A.Pashayeva conducted research in the direction of the study of changes in proteome and metabolome levels due to the high light intensity in crops under the leadership of Head of Plant Molecular Biology Laboratory, professor Choon Hwan Lee and research professor of the same university Ismayil Zulfugarov.
At present, the application of molecular-genetic, biotechnological, proteomics and metabolomics approaches is of great interest and very important in increasing the resistance of plants to salt, drought, high light intensity, and other such abiotic stress factors in order to ensure world food security. Note that, A.Pashayeva was on a scientific-practical mission at the same university in April 2018 in the frame of the grant program of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan and achieved some important results.
During her scientific misson, A.Pashayeva closely familiarized with other research works of the laboratory, took part in scientific discussions with the students and teachers. Aynura Pashayeva was awarded a certificate at the end of her scientific mission.