Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə şənlik keçirilib + Foto Dek 29, 2019 | 16:10 / Tədbirlər
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 31 dekabr Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və yeni il münasibətilə bayram şənliyi keçirilib. Şənlikdə institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova institutun kollektivini qarşıdan gələn 2020-ci il münasibətilə təbrik edib, yeni ildə uğurlu fəaliyyət arzuladı.
Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü— Azərbaycan millətinin birlik şüarının simvoludur. Bu bayram dünyanın 70-dən çox ölkəsində yaşayan 50 milyondan artıq azərbaycanlılarla əlaqələr qurmaq, onlar arasında birlik və həmrəylik yaratmaq işində mühüm rol oynayır. Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik gününün qeyd edilməsi bütün dünya azərbaycanlıları tərəfindən artıq bir zərurətə və mənəvi ehtiyaca çevrilmişdir. Həmrəylik günü Azərbaycan diasporu üçün ən mühüm bayrama çevrilib. İndi həmrəylik gününü hətta milliyyətcə azərbaycanlı olmayıb, lakin Azərbaycanda doğulub böyümüş, Azərbaycan əsilli diaspor nümayəndələri də qeyd edirlər. 1991-ci il dekabrın 16-da Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinin sədri, ulu öndər  Heydər Əliyev dünya azərbaycanlılarının birliyini yaratmağın əhəmiyyətini nəzərə alaraq, dekabrın 31-ni Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü elan etdi.
Bütün dünya azərbaycanlılarının milli bayramına çevrilmiş Həmrəylik günü hər il 50 milyona yaxın soydaşımız tərəfindən böyük təntənə ilə qeyd olunur.

Institute of Molecular Biology and Biotechnology held events dedicated to the Solidarity Day of World Azerbaijanis and New Year + Photo Dec 29, 2019 | 16:10 / Events
The director of the institute, academician Irada Huseynova congratulated the staff of the institute on the forthcoming 2020 year and wished them successful activity in the new year.
Solidarity Day of World Azerbaijanis is a symbol of the unity slogan of Azerbaijani people. This holiday plays an important role in building relationships more than 50 million Azerbaijanis living in more than 70 countries around the world, making unity and solidarity between them. Celebration of Solidarity Day of World Azerbaijanis has already become a necessity and a spiritual need by all Azerbaijanis of the world. Solidarity Day has become the most important holiday for the Azerbaijani Diaspora. Today even the representatives of the diaspora who are not Azerbaijanis but born and live in Azerbaijan celebrate Solidarity Day. The Chairman of the Supreme Council of the Nakhchivan Autonomous Republic, national leader Heydar Aliyev declared December 31 the World Azerbaijanis Solidarity Day, taking into account the importance of creating the unity of the world Azerbaijanis.
The Day of Solidarity, which has become a national holiday of Azerbaijanis all over the world, is celebrated annually by nearly 50 million people.