Azərbaycan alimləri dünya elmi üçün yeni məlumat əldə ediblər Yan 14, 2020 | 15:46 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova, müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ələmdar Məmmədov, həmin qurumun böyük elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Gülnarə Balakişiyeva və fransalı professor Xavier Foissacın birgə apardıqları tədqiqatlar nəticəsində dünya elmi üçün yeni məlumat əldə edilib.
Tədqiqatlar zamanı Azərbaycanda “Candidatus Phytoplazma solani” fitopatogeninin həşərat vektorları “mtCOI mitoxondri” markeri vasitəsilə barkodlaşdırma əsasında identifikasiya olunub. Müəyyən edilib ki, bu fitoplazma növü “Hyalestes obsoletus” və “Reptalus noahi” həşəratları vasitəsilə yayılır.
Qeyd edək ki, əldə olunan nəticə “Reptalus noahi” həşərat növünün “Candidatus Phytoplazma solani” fitoplazmasını yayması haqqında dünyada ilk məlumatdır.

Azerbaijani scientists obtained new results of importance for world science Jan 14, 2020 | 15:46 / Important events
As a result of joint research conducted by ANAS vice-president, director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Academician Irada Huseynova, deputy director for science of the Institute, PhD in Biology Alamdar Mammadov, senior researcher PhD in Biology Gulnara Balakishiyeva and French Professor Javiero Fisser, new results of importance have been obtained for world science.
In the course of studies, insect vectors of the Candidatus Phytoplasmma solani phytopathogen in Azerbaijan were identified based on bar coding using the “mtCOI mitoxondri” marker. It has been established that this type of phytoplasm is spread by the insects “Hyalestes obsoletus” and “Reptalus noahi”.
Note that the result is the first in the world information on the spread of the phytoplasm “Candidatus Phytoplasma solani” by the insect species “Reptalus noahi”.