“Azərbaycan Respublikası Qırmızı Kitabı”nın III nəşrinin redaksiya heyətinin ilk iclası keçirilib + Foto Fev 05, 2020 | 10:24 / Konfranslar, iclaslar
Fevralın 4-də AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Azərbaycan Respublikası Qırmızı Kitabı”nın III nəşrinin redaksiya heyətinin ilk iclası keçirilib.
Tədbirdə nəşrin redaksiya heyətinin sədr müavini, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova müasir dövrdə ölkəmizdə digər sahələrdə olduğu kimi, elmi fəaliyyət sahəsinin də dinamik inkişaf etdiyini, bir sıra nailiyyətlərin əldə olunduğunu bildirib.
Akademiyanın bir sıra dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirildiyini deyən İradə Hüseynova AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin rəhbərliyi altında bu elm ocağında uğurlu isalahatların aparıldığını vurğulayıb.
Alim, həmçinin AMEA və Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin birgə iştirakı ilə hazırlanan “Azərbaycan Respublikası Qırmızı Kitabı”nın III nəşri barədə məlumat verib. O, Rəyasət Heyətinin  9 yanvar 2020-ci il tarixli qərarı ilə nəşrin redaksiya heyətinin yeni tərkibinin təsdiq edildiyini diqqətə çatdırıb.
Qərardan irəli gələn vəzifələr ətrafında akademik Validə Əlizadə, AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanov, professorlar Səyyarə İbadullayevaŞaiq İbrahimov, biologiya elmləri doktorları Vahid FərzəliyevElşad ƏhmədovAydın ƏsgərovDilzarə Ağayeva, Naibə Mehdiyeva və Vüqar Kərimov çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Tədbirdə nəşrin redaksiya heyətinin üzvləri tərəfindən bir sıra məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, gələcək fəaliyyət istiqamətləri müəyyənləşdirilib, müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Akademik İradə Hüseynova iclasa yekun vuraraq “Azərbaycan Respublikası Qırmızı Kitabı”nın nəşri ilə bağlı 2020-2023-cü illəri əhatə edən fəaliyyət proqramının hazırlanmasının zəruriliyini qeyd edib.
Sonda bu məqsədlə akademik Validə Əlizadənin rəhbərliyi ilə işçi qrupunun yaradılması qərara alınıb.

Editorial Board of the 3rd Edition of the Red Book of the Republic of Azerbaijan holds its first meeting + Photo Feb 05, 2020 | 10:24 / Conferences, assemblies
On February 4, Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS has held the first meeting of the editorial board of the third edition of the "Red Book of the Republic of Azerbaijan".
During the event, vice-president of the editorial board, vice-president of ANAS academician Irada Huseynova noted that in our country, as in other areas, scientific activity is developing dynamically, and there are some achievements.
Noting that the Academy has expanded its cooperation with a number of government agencies, Irada Huseynova said successful reforms were carried out under the leadership of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev.
The scientist also informed about the third edition of the "Red Book of the Republic of Azerbaijan", jointly developed by ANAS and the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan. He noted that a decision of the Presidium of January 9, 2020 approved the new composition of the editorial board.
Academicians Valida Alizadeh, ANAS corresponding member Elshad Gurbanov, professors Sayyara Ibadullayeva, Shaik Ibrahimov, Doctors of biological sciences Vahid Farzaliyev, Elshad Ahmadov, Aydin Asgarov, Dilzara Aghayeva, Naiba Mehdiyeva reported at the event and recommended their suggestions.
At the event, members of the editorial board exchanged views on a number of issues, identified future directions and made relevant decisions.
Summing up the meeting, academician Irada Huseynova noted the need to develop an action plan for the publication of the Red Book of the Republic of Azerbaijan for 2020-2023.