Yeni Azərbaycan Partiyası AMEA ərazi partiya təşkilatının ilk konfransı keçirilib + Foto ,Video Fev 19, 2020 | 18:20 / Konfranslar, iclaslar
Fevralın 19-da AMEA-da Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) ərazi partiya təşkilatının ilk konfransı keçirilib.
Konfransda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Tağı Əhmədov, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev, elmi müəssisələr üzrə ərazi təşkilatlarının sədrləri və digər aidiyyatı əməkdaşlar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik Ramiz Mehdiyev bildirib ki, konfransın keçirilməsində məqsəd YAP AMEA ərazi təşkilatının İdarə Heyətinin üzvlərinin, sədr və müavinlərinin seçilməsidir.
Əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş partiyanın müstəqil dövlətimizin qurulması və möhkəmlənməsində, ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişafında əvəzsiz rolu olduğunu deyən akademik Ramiz Mehdiyev AMEA-da da ərazi təşkilatlarının yaradılmasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Alim AMEA-nın demək olar ki, bütün elmi müəssisələrində YAP ərazi partiya təşkilatlarının fəaliyyət göstərdiyini və bunun Akademiya kollektivinin ölkə başçısı İlham Əliyevin siyasətini dəstəkləməsinin göstəricisi olduğunu vurğulayıb.
Sonra YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Tağı Əhmədov çıxış edərək konfransın təşkilinə görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. Natiq qeyd edib ki, ölkəmizdə ən qabaqcıl partiyalardan biri olan YAP 1992-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi və tanınmış ziyalıların iştirakı ilə yaradılıb.
Tağı Əhmədov təsis olunduğu vaxt cəmi beş yüz nəfər üzvü olan partiyanın sıralarında bu gün səkkiz yüz min nəfərin cəmləşdiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, bir neçə il əvvəl AMEA əməkdaşlarının cəmi altı faizi YAP-ın üzvü olub. Hazırda akademiya əməkdaşlarının 21 faizi partiyanın üzvüdür. O, bu gün YAP-ın AMEA-nın regionlarda fəaliyyət göstərən qurumlarında da təmsil olunduğunu söyləyib.
Qarşıda duran işlər haqqında məlumat verən Tağı Əhmədov AMEA ilə əlaqələrin daha da genişləndiriləcəyinə, partiya üzvü olan Akademiya əməkdaşlarının sayının daha da artacağına inamını ifadə edib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə çıxış edən  akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da YAP ərazi partiya təşkilatlarının yaradılmasına 2013-cü ildən başlanıldığını bildirib. Qeyd edib ki, həmin vaxt Akademiya əməkdaşlarının çox az hissəsi partiya üzvü olub. O, son dövrlər AMEA-da bu göstəricinin yaxşılaşdırılması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü, bir sıra elmi müəssisələrdə ərazi təşkilatlarının yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Akademik Ramiz Mehdiyevin AMEA-nın prezidenti seçilməsindən sonra bu işlərin daha da sürətləndiyini deyən birinci vitse-prezident artıq bütün müəssisələrdə ərazi təşkilatlarının fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Alim bir ay əvvəl AMEA Rəyasət Heyəti ərazi təşkilatının təsis olunduğunu və qısa müddətdə onlarla əməkdaşın partiya üzvü olmaq üçün müraciət etdiyini vurğulayıb.
O, AMEA-da YAP ərazi təşkilatının ilk konfransının keçirilməsinin mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu deyərək, bunun Akademiya kollektivinin bir araya gəlməsinə, dövlətçilik, azərbaycançılıq naminə daha səylə çalışmasına böyük töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə AMEA-nın elmi müəssisələri üzrə ərazi təşkilatlarının sədrləri çıxış edərək konfransın əhəmiyyətindən danışıblar.
Daha sonra səsvermə yolu ilə YAP AMEA ərazi təşkilatının İdarə Heyətinin 15 nəfərdən ibarət tərkibi seçilib. Namizədlikləri irəli sürülən biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ulduzə Qurbanova səs çoxluğu ilə təşkilatın sədri seçilib. Fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov, tarix üzrə fəlsəfə doktoru İlqar Niftəliyev və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Bağırova isə sədr müavinləri seçiliblər.

Состоялось первое заседание территориальной партийной организации НАНА Партии Ени Азербайджан + Фото ,Видео Фев 19, 2020 | 18:20 / Конференции, встречи
19 февраля в НАНА состоялось первое заседание территориальной партийной организации партии «Ени Азербайджан» (ПЕА).
В конференции приняли участие президент НАНА академик Рамиз Мехтиев, председатель Ясамальской районной организации ПЕА Таги Ахмедов, первый вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли, вице-президент НАНА академик Расим Алгулиев и председатели территориальных организаций по научным учреждениям.
Открывая мероприятие, академик Рамиз Мехтиев сказал, что целью конференции является избрание членов, председателя и заместителей Правления территориальной организации НАНА ПЕА.
Рамиз Мехтиев сказал, что партия, основа которой была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, играет незаменимую роль в становлении и укреплении нашего независимого государства и в социально-экономическом развитии нашей страны. Ученый отметил, что почти во всех научных учреждениях НАНА функционируют территориальные партийные организации ПЕА, что свидетельствует о поддержке коллектива Академии политики президента Ильхама Алиева.
Выступив далее председатель Ясамальской районной организации ПЕА, Таги Ахмедов выразил благодарность руководству НАНА за организацию конференции. Докладчик отметил, что одна из ведущих партий в стране ПЕА была создана в 1992 году с участием общенационального лидера Гейдара Алиева и известных представителей интеллигенции.
Таги Ахмедов отметил, что сегодня в ряды партии, которая во время своего основания насчитывала всего пятисот членов, вступили восемьсот тысяч человек. Он отметил, что всего несколько лет назад только шесть процентов сотрудников НАНА были членами ПЕА. В настоящее время их число составляет 21 процент. Он отметил, что сегодня ПЕА также представлена в региональных отделениях НАНА.
Говоря о предстоящей работе, Таги Ахмедов выразил надежду на дальнейшее расширение связей с НАНА, увеличение числа членов из Академии и пожелал им успехов в деятельности.
Выступая на мероприятии, академик Иса Габиббейли сказал, что создание территориальных партийных организаций ПЕА в НАНА началось в 2013 году. Он отметил, что в то время небольшая часть сотрудников Академии были членами партии. В последние годы в НАНА была проделана значительная работа по улучшению этого показателя, и в ряде научных учреждений были созданы территориальные организации.
Отметив, что после избрания академика Рамиза Мехтиева президентом НАНА работа в этом направлении ускорилась, первый вице-президент сообщил, что во всех научных учреждениях функционирую территориальные организации. Ученый сообщил, что месяц назад была создана территориальная организация Президиума НАНА, и в кратчайшие сроки десятки сотрудников подали заявки на вступление в партию.
Он подчеркнул важность проведения первой конференции территориальной организации ПЕА в НАНА и выразил уверенность, что это внесет вклад в сплочения коллектива Академии, более усердную деятельность во имя государственности и азербайджанства.
На мероприятии председатели территориальных организаций по научным учреждениям НАНА говорили о важности конференции.
Далее, путем голосования, были избраны 15 членов Правления территориальной организации НАНА ПЕА. Доктор философии по биологии Улдуза Гурбанова большинством голосов была назначена председателем организации, доктор философии по физике Фамин Салманов, доктор философии по истории Ильгар Нифталиев и доктор философии по биологии Самира Багирова – заместителями председателя.