Akademik İradə Hüseynova: “Dissertasiya işləri və elmi məqalələrin yazılması tam nəzarətdədir” Apr 16, 2020 | 15:49 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu öz fəaliyyətini Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın koronavirus pandemiyası və xüsusi karantin rejimi ilə bağlı tələblərinə, eləcə də “Evdə qal, lakin elmi fəaliyyətdən kənarda qalma” çağırışlarına uyğun olaraq onlayn rejimdə davam etdirir.
Bu barədə AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin sədri, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova müsahibə verib.
İradə Hüseynova institutun şöbə və laboratoriya müdirləri ilə hər səhər onlayn formada əlaqə saxlayaraq onların fəaliyyəti ilə maraqlandığını, tapşırıq və tövsiyələrini verdiyini, distant dərslərdə iştirak etdiyini bildirib. O, həmçinin rəhbəri olduğu doktorant və magistrantlara məsləhətlərini verdiyini, dissertasiya işləri və elmi məqalələrin yazılmasının tam nəzarətdə olduğunu qeyd edib.
İnstitut əməkdaşlarının COST proqramı üzrə meqalayihəyə qoşulduqlarını deyən akademik İ.Hüseynova Fransanın koordinatorluğu ilə həyata keçirilən, 22 Avropa ölkəsinin iştirak etdiyi “Oksigen zondlama – meyvələrin keyfiyyətinin biologiyası və texnologiyası üçün yeni vasitə” adlı bu layihədə rəhbərlik etdiyi qurumun əməkdaşlarının Azərbaycanı təmsil edəcəklərini nəzərə çatdırıb. Bununla əlaqədar, layihə iştirakçılarının e-COST sistemində qeydiyyatdan keçərək öz profillərini aktivləşdirdiyini vurğulayıb.
Alim bildirib ki, hazırda institutun elmi işçiləri elmi-tədqiqat nəticələrinin analizi və məqalələrin yazılması üzərində intensiv işləyirlər: “Son günlərdə 4 məqalə hazırlanaraq, “Journal of Agricultural Sciences”, “Bulgarian Journal of Agricultural Science”, “Journal of International Microbiology”, “International Journal of Molecular Sciences” kimi yüksək impak faktorlu, beynəlxalq jurnallara təqdim edilib. “Gene” jurnalına çap üçün təqdim olunan məqaləyə gələn resenzent rəylərinin cavablandırılması üzrə işlər isə yekunlaşmaq üzrədir. Hüceyrənin membran sistemləri laboratoriyasının əməkdaşlarının apardıqları tədqiqatların nəticələrini əks etdirən məqalə 2.327 impakt faktora malik “Functional Plant Biology” jurnalında çapa qəbul olunub”.
O, öz elmi redaktorluğu ilə hazırlanan “Ali bitkilərdə karbonun ilkin assimilyasiyasının tənzimlənmə xüsusiyyətləri” adlı monoqrafiyanın tamamlanması üzrə işlərin davam etdirildiyini də bildirib.
İ.Hüseynova institutun doktorant və dissertantlarının tədqiqatlarının nəticələrini müxtəlif bioinformatik proqramlarla analiz etdiyini, onlar tərəfindən buğdadan və onun yabanı formalarından ayrılan Dreb geninin nukleotid ardıcıllıqlarının NCBİ beynəlxalq biotexnoloji məlumat bazasında yerləşdirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, son günlərdə gənc alimlər molekulyar biologiya sahəsində bir neçə beynəlxalq vebinarda iştirak ediblər. Aprelin 11-də Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Dünya və gənclər yeni şəraitdə” onlayn forumuna institutun 5 gənc alimi qatılıb.
İnstitut direktoru Bioinformatika və Beynəlxalq Hesablama struktur biologiyası laboratoriyalarının fəaliyyətində heç bir ləngimənin baş vermədiyini, plan üzrə nəzərdə tutulan tədqiqatların tam şəkildə yerinə yetirildiyini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin Beynəlxalq Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının müdiri, Kembric Universitetinin professoru Qərib Mürşüdovun həmişə olduğu kimi, onlayn rejimdə struktur biologiyanın əsasları və statistika sahəsində laboratoriya işçilərini istiqamətləndirməyə davam etdiyini vurğulayıb.
Alimin sözlərinə görə, institutun Təhsil şöbəsi AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “AMEA-nın magistrantları üçün distant (məsafədən) tədrisin təşkil edilməsi haqqında” Sərəncamının icrası ilə əlaqədar qısa müddət ərzində institutun professor-müəllim heyəti ilə magistrantlar arasında müxtəlif telekommunikasiya vasitələri ilə əlaqə yardıb, tədris planlarında nəzərdə tutulan bütün ixtisas fənləri üzrə distant dərslərin aparılması təmin edilib. Eyni zamanda, II kursda təhsil alan magistrantlar distant olaraq elmi-pedaqoji təcrübəyə başlayıblar və elmi rəhbərləri ilə birgə onlayn rejimdə dissertasiya işlərinin yekunlaşdırılması üzərində işləyirlər.
“İnstitutun Beynəlxalq və İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsi də xüsusi karantin rejimində öz fəaliyyətini uğurla davam etdirir”, – deyən akademik İ.Hüseynova əməkdaşların gördüyü işlər, apardıqları araşdırmalar, distant təhsil, virtual dərslər, dünyada və ölkəmizdə koronavirus pandemiyası ilə bağlı son məlumatlar, bu virusla mübarizə məqsədilə görülən tədbirlər haqqında məlumatların müntəzəm olaraq imbb.az saytında işıqlandırıldığını vurğulayıb.
Qeyd edib ki, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi Əsərlərinin IV cildinə məqalələrin toplanmasına başlanılıb. Redaksiyanın elektron ünvanına daxil olan məqalələr rəyə göndərilir və redaksiya üzvlərinin onlayn müzakirəsinə təqdim olunur.
Akademik İ.Hüseynova, həmçinin rəhbərlik etdiyi qurumun alim və mütəxəssislərinin kütləvi informasiya vasitələrində koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar çoxsaylı çıxışlar etdiyini, müsahibələr verdiyini bildirib.

Академик Ирада Гусейнова: «Диссертационные работы и написание научных статей находятся под полным контролем» Апр 16, 2020 | 15:49 / Важные события
Институт молекулярной биологии и биотехнологий НАНА продолжает свою деятельность в режиме онлайн в соответствии с требованиями Оперативного штаба при Кабинете Министров Азербайджанской Республики в связи с пандемией коронавируса и специальным режимом карантина.
Об этом дала интервью вице-президент НАНА, председатель Отделения биологических и медицинских наук, директор Института молекулярной биологии и биотехнологий академик Ирада Гусейнова.
Ирада Гусейнова отметила, что каждое утро она регулярно общается с руководителями отделов и лабораторий института по интернету, интересуется с их деятельностью, дает инструкции и рекомендации, а также посещает дистанционные занятия. Она также добавила, что проводит консультации со своими докторантами и магистрантами и написание диссертаций и научных статей находится под полным контролем.
Академик И.Гусейнова сообщила, что сотрудники института присоединились к мегапроекту по программе COST и отметила, что ученые института будут представлять Азербайджан в проекте «Кислородное зондирование - новый инструмент для биологии и технологии качества фруктов», координируемом Францией. В связи с этим участники проекта зарегистрировались в системе e-COST и активировали свои профили.
По словам ученого, в настоящее время ученые института интенсивно работают над анализом результатов исследований и написанием статей: «За последние дни были подготовлены 4 статьи и представлены в такие авторитетные международные журналы с высоким импакт фактором, как  “Journal of Agricultural Sciences”, “Bulgarian Journal of Agricultural Science”, “Journal of International Microbiology”, “International Journal of Molecular Sciences”. Работа над ответами на отзывы рецензентов статьи, представленной для публикации в журнале Gene, близится к завершению. Статья, отражающая результаты исследований, проведенных сотрудниками Лаборатории клеточных мембранных систем, принята для публикации в журнале «Functional Plant Biology» с импакт-фактором 2,327».
Она также сообщила, что ведутся работы по завершению монографии «Особенности регулирования первоначальной ассимиляции углерода у высших растений», подготовленной под ее научной редакцией.
И.Гусейнова сообщила об анализе результатов исследований докторантов и диссертантов института посредством различных биоинформатических программ, и отметила, что нуклеотидные последовательности гена Dreb, выделенного из пшеницы и ее диких видов, были размещены в международную биотехнологическую базу данных NCBI. Она отметила, что в последние дни молодые ученые участвовали в нескольких международных вебинарах в области молекулярной биологии. Пятеро молодых ученых института приняли участие в онлайн-форуме «Мир и молодежь в новых условиях», организованном Министерством молодежи и спорта Азербайджанской Республики 11 апреля.
Директор института отметила, что лаборатории биоинформатики и международной вычислительной структурной биологии продолжают свою деятельность и запланированные исследования полностью выполнены. Она также добавила, что руководитель Международной лаборатории вычислительной структурной биологии профессор Кембриджского университета Гариб Муршудов продолжает онлайн-обучение сотрудников лаборатории в области основ структурной биологии и статистики.
По словам ученого, в связи с выполнением распоряжения Президента НАНА академика Рамиза Мехтиева «Об организации дистанционного (удаленного) образования для магистрантов НАНА» отдел образования института в короткие сроки установил контакты между профессорско-преподавательским составом и магистрантами института с помощью различных средств связи, были проведены дистанционные уроки по всем специальностям, предусмотренным в учебных планах.
«Отдел международных связей и связей с общественностью института также успешно продолжает свою деятельность в особом карантинном режиме», - сказала академик И. Гусейнова и отметила, что последняя информация о пандемии коронавируса в нашей стране и мерах, принятых для предотвращения распространения этой инфекции, регулярно публикуется на сайте imbb.az.
Она отметила, что начался сбор статей для IV тома научных трудов Института молекулярной биологии и биотехнологий. Статьи, отправленные на адрес электронной почты редакции, направляются на рецензирование и представляются членам редакции для онлайн-обсуждения.
Академик И.Гусейнова также добавила, что ученые и специалисты института выступили с многочисленными докладами и дали интервью в связи с пандемией коронавируса в средствах массовой информации.