Azərbaycan alimləri COVID-19 virusuna yoluxma dinamikasının zamandan asılılığını müəyyən ediblər Apr 17, 2020 | 13:34 / Mühüm hadisələr
Tədqiqat nəticəsində müəyyən olunub ki, ölkədə tətbiq olunan karantin rejimi öz müsbət təsirini  göstərir.
Azərbaycan  Respublikası ərazisində  koronavirusla mübarizə çərçivəsində dövlət tərəfindən görülən tədbirlər davam etdirilir. Bu müddət ərzində bir qrup Azərbaycan alimi AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tətbiqi-Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev,  BDU-nun professoru Rövşən Əliyev, Azərbaycan Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının dosenti Hilalə Cəfərova Azərbaycan  ərazisində COVID-19 virusunun yoluxma dinamikasının zamandan asılılığının müəyyən edilməsi ilə bağlı tədqiqat aparıblar.
Tədqiqat zamanı ehtimal nəzəriyyəsi və riyazi statistika, həmçinin riyazi modelləşdirmənin müasir metodları, eləcə də riyazi model vasitəsilə reqresiya analizdən istifadə olunub.
Alınmış nəticələr ölkədə tətbiq olunan karantin rejiminin öz müsbət təsirini  göstərdiyini sübut edib. Tədqiqat nəticəsində müəyyən edilib ki,  karantin rejimi tətbiq olunmadığı halda, koronavirusa yoluxanların sayı kəskin şəkildə artmaqda davam edə bilərdi (Qrafik 1).
Qurulmuş riyazi modelə əsasən, real statistikanın da təsdiq etdiyi kimi karantin rejimi çərçivəsində koronavirusa yoluxanların sayının azalma tendensiyasına keçdiyi təsdiq edilib (Qrafik 2).
Həmçinin tədqiqatların nəticəsi olaraq proqram təminatı hazırlanıb ki, bu da gələcəkdə karantin rejiminin müxtəlif variantlarının nəticələrinin proqnozlaşdırılmasında istifadə oluna bilər.
Qeyd edək ki, tədqiqat işində Azərbaycanla sərhəd ölkələrin də virusa yoluxma dinamikasının müqayisəsi təqdim olunub.
Beləliklə, qurulmuş riyazi model əksər ölkələr üçün də karantin rejiminin məhdudiyyət dərəcəsindən asılı olaraq koronavirusa yoluxma dinamikasının proqnozlaşdırılmasını mümkün edir.
Alimlərin fikrincə, qurulmuş riyazi modelə əsaslanaraq koronavirusa yoluxma dinamikasının karantin rejimindən asılılığı ilə yanaşı, digər faktorlardan – məsələn, xroniki xəstəliklərdən, yaş həddindən və s. asılılığı da tədqiq oluna bilər.

Азербайджанские ученые определили временную зависимость динамики заражения вирусом COVID-19 Апр 17, 2020 | 13:34 / Важные события
Исследование показало, что карантинный режим в стране оказывает положительное влияние.
Принимаемые государством меры по борьбе с коронавирусом продолжаются на территории Азербайджанской Республики. В этот период группа азербайджанских ученых - генеральный директор Парка высоких технологий НАНА академик Али Аббасов, директор Научно-исследовательского института прикладной математики Бакинского государственного университета (БГУ) академик Фикрет Алиев, профессор БГУ Ровшан Алиев, доцент Академии государственного управления при президенте Азербайджана Хилала Джафарова провели исследование для определения временной зависимости динамики заражения вирусом COVID-19 в Азербайджане.
В исследовании использованы теория вероятностей и математическая статистика, а также современные методы математического моделирования.
Результаты доказали, что применяемый в стране карантинный режим оказал положительное влияние. Исследование показало, что без карантинного режима число инфецированных могло бы продолжать резко возрастать (График 1).
В соответствии с установленной математической моделью, что подтверждается реальной статистикой, было подтверждено, что количество зараженных коронавирусной инфекцией в карантине уменьшилось (График 2).
В результате исследования было разработано программное обеспечение, которое может использоваться для прогнозирования результатов различных вариантов карантинного режима в будущем.
Следует отметить, что в исследовании сравнивалась динамика вирусной инфекции в странах, граничащих с Азербайджаном.
Таким образом, сложившаяся математическая модель позволяет прогнозировать динамику коронавирусной инфекции для большинства стран в зависимости от степени ограничения режима карантина.
По мнению ученых, исходя из сложившейся математической модели, помимо динамики заражения коронавирусной инфекцией в зависимости от карантинного режима, может также быть исследована зависимость от других факторов - например, хронических заболеваний, возраста и т. д.