Klinik, regenerator və translyasion təbabət üzrə elmi şuranın onlayn iclası videokonfrans formatında keçirilib May 07, 2020 | 12:53 / Konfranslar, iclaslar
Klinik, regenerator və translyasion təbabət üzrə elmi şuranın 2020-ci ildə keçirilən ikinci iclası videokonfrans formatında keçirilib.
Tədbirin gündəliyində annotasiyaların qeydiyyatının davam etdirilməsi, onların yazılması qaydalarının mənimsənilməsi üçün müvafiq vebinarın keçirilməsi, COVID-19-la bağlı konfransın təşkili, COST proqramlarında iştirak, eləcə də “COVID-19 təsdiq edilmiş insanlarda müxtəlif ixtisaslar üzrə xəstəliklərin müalicəsinə dair yanaşmalar” adlı məlumat kitabçasının hazırlanması məsələləri yer alıb.
İclasda COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar olaraq annotasiyaların qeydiyyatının davam etdirilməsi qərara alınıb. Bu məqsədlə müvafiq sənədlər elektron variantda təqdim edildikdən sonra təşkilati məsələlərin həyata keçirilməsinə dair bir sıra tapşırıqlar verilib.
Tədbirdə şuraya xüsusi formatda annotasiyaların təqdim edilməsi üçün tərtibat qaydalarının izahı məqsədilə doktorantlar üçün vebinarın təşkili məqsədəuyğun hesab edilib. Bunun pandemiya dövründə tədqiqatçıların sənədləşməni elektron qaydada təşkil etmələri baxımından səmərəli olacağı vurğulanıb.
Daha sonra AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin təşkil etdiyi COVID-19 konfransının təşkilati məsələlərinə dair müzakirələr aparılıb, respublikanın müvafiq elmi tədqiqat mərkəzlərinə planlaşdırılan konfrans və konfrans materiallarının yığılması barədə məlumatın göndərilməsi qərara alınıb.
İclasda müzakirə edilən növbəti məsələ Avropa Komissiyasının COST proqramı üzrə layihələrdə iştirakla bağlı olub. Respublika alimlərinin bu beynəlxalq proqramlarda fəal iştirakının təşkili üçün təkliflər verilib.
Həmçinin COVID-19 pandemiyası dövründə müxtəlif ixtisaslar üzrə xəstəliklərin müalicəsinə yanaşmaları xarakterizə edən məlumat kitabçasının akademik üslubda tərtibi mələsəsinə baxılıb. Bu məqsədlə işçi qrupun yaradılması və təşəbbüs planının qısa müddətdə hazırlanmasına dair qərar qəbul edilib.
Videokonfransda müzakirə olunan məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələrdə Azərbaycan Tibb Universitetinin I Cərrahi xəstəliklər kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov, Dövlət Sərhəd Xidməti Hərbi hospitalının rəisi, t.e.d. Kənan Yusifzadə, Azərbaycan Tibb Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, t.ü.f.d. Orxan İsayev, İ.M.Seçenov adına I Moskva Tibb Universitetinin Bakı filialının müalicə məsələləri üzrə prorektoru, t.e.d. Novruz Hacıyev , ATU-nun II Cərrahi xəstəliklər kafedrasının dosenti, t.e.d. R.Cəfərli və Naxçıvan Dövlət Universitetinin Tibb fakültəsinin Cərrahiyyə kafedrasının dosenti, t.e.d. Cəbi İsmayılov iştirak ediblər.

Online meeting of the Scientific Council on Clinical, Regenerative and Translational Medicine held in video conference format May 07, 2020 | 12:53 / Conferences, assemblies
The second meeting of the Scientific Council for Clinical, Regenerative and Translational Medicine in 2020 was held in a video conference format.
The agenda of the meeting embraced the continuation of registration of annotations,holding of a relevant webinar to master the rules of their writing, organization of a conference on COVID-19, participation in COST programs, as well as preparation of an information booklet "Approaches to treating various diseases in COVID-19 approved people" and other issues.
During the meeting, it was decided to continue the registration of annotations in connection with the COVID-19 pandemic.
Then discussions were held on the organizational issues of the COVID-19 conference organized by the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS, it was decided to send information on the planned conference and collection of conference materials to the relevant scientific research centers of the republic.
The next issue discussed at the meeting was participation in projects under the European Commission's COST program. Proposals were made to organize the active participation of the republic's scientists in these international programs.
Also, the issue of compiling an information booklet in an academic style, which characterizes the approaches to the treatment of diseases in various specialties during the COVID-19 pandemic, was considered. For this purpose, it was decided to establish a working group and develop an initiative plan as soon as possible.
There was a wide exchange of views on the issues discussed at the video conference. During the discussions, the head of the I Department of Surgical Diseases of Azerbaijan Medical University, corresponding member of ANAS Nuru Bayramov, the chief of the Military Hospital of the State Border Service, Doctor of medical sciences Kenan Yusifzadeh and others were attended.