Klinik, regenerator və translyasion təbabət üzrə elmi şuranın onlayn iclası videokonfrans formatında keçirilib May 07, 2020 | 12:53 / Konfranslar, iclaslar
Klinik, regenerator və translyasion təbabət üzrə elmi şuranın 2020-ci ildə keçirilən ikinci iclası videokonfrans formatında keçirilib.
Tədbirin gündəliyində annotasiyaların qeydiyyatının davam etdirilməsi, onların yazılması qaydalarının mənimsənilməsi üçün müvafiq vebinarın keçirilməsi, COVID-19-la bağlı konfransın təşkili, COST proqramlarında iştirak, eləcə də “COVID-19 təsdiq edilmiş insanlarda müxtəlif ixtisaslar üzrə xəstəliklərin müalicəsinə dair yanaşmalar” adlı məlumat kitabçasının hazırlanması məsələləri yer alıb.
İclasda COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar olaraq annotasiyaların qeydiyyatının davam etdirilməsi qərara alınıb. Bu məqsədlə müvafiq sənədlər elektron variantda təqdim edildikdən sonra təşkilati məsələlərin həyata keçirilməsinə dair bir sıra tapşırıqlar verilib.
Tədbirdə şuraya xüsusi formatda annotasiyaların təqdim edilməsi üçün tərtibat qaydalarının izahı məqsədilə doktorantlar üçün vebinarın təşkili məqsədəuyğun hesab edilib. Bunun pandemiya dövründə tədqiqatçıların sənədləşməni elektron qaydada təşkil etmələri baxımından səmərəli olacağı vurğulanıb.
Daha sonra AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin təşkil etdiyi COVID-19 konfransının təşkilati məsələlərinə dair müzakirələr aparılıb, respublikanın müvafiq elmi tədqiqat mərkəzlərinə planlaşdırılan konfrans və konfrans materiallarının yığılması barədə məlumatın göndərilməsi qərara alınıb.
İclasda müzakirə edilən növbəti məsələ Avropa Komissiyasının COST proqramı üzrə layihələrdə iştirakla bağlı olub. Respublika alimlərinin bu beynəlxalq proqramlarda fəal iştirakının təşkili üçün təkliflər verilib.
Həmçinin COVID-19 pandemiyası dövründə müxtəlif ixtisaslar üzrə xəstəliklərin müalicəsinə yanaşmaları xarakterizə edən məlumat kitabçasının akademik üslubda tərtibi mələsəsinə baxılıb. Bu məqsədlə işçi qrupun yaradılması və təşəbbüs planının qısa müddətdə hazırlanmasına dair qərar qəbul edilib.
Videokonfransda müzakirə olunan məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələrdə Azərbaycan Tibb Universitetinin I Cərrahi xəstəliklər kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov, Dövlət Sərhəd Xidməti Hərbi hospitalının rəisi, t.e.d. Kənan Yusifzadə, Azərbaycan Tibb Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, t.ü.f.d. Orxan İsayev, İ.M.Seçenov adına I Moskva Tibb Universitetinin Bakı filialının müalicə məsələləri üzrə prorektoru, t.e.d. Novruz Hacıyev , ATU-nun II Cərrahi xəstəliklər kafedrasının dosenti, t.e.d. R.Cəfərli və Naxçıvan Dövlət Universitetinin Tibb fakültəsinin Cərrahiyyə kafedrasının dosenti, t.e.d. Cəbi İsmayılov iştirak ediblər.

Заседание Научного совета по клинической, регенеративной и трансляционной медицине прошло в формате видеоконференции Мая 07, 2020 | 12:53 / Конференции, встречи
Второе заседание Научного совета по клинической, регенеративной и трансляционной медицине в 2020 году состоялось в формате видеоконференции.
В повестку дня мероприятия вошли такие вопросы, как продолжение регистрации аннотаций, проведение соответствующего вебинара по освоению правил их написания, организация конференции по COVID-19, участие в программах COST, а также подготовка информационного буклета «Подходы к лечению людей, инфицированных COVID-19».
На мероприятии было решено продолжить регистрацию аннотаций в связи с пандемией COVID-19. Для этого после подачи соответствующих документов в электронном виде был дан ряд инструкций по выполнению организационных вопросов.
Далее было сочтено целесообразным организовать вебинар для докторантов в целях объяснения правил оформления для представления аннотаций в специальном формате в совет. Было подчеркнуто, что это будет эффективно с точки зрения организации исследователями документов в электронном виде в период пандемии.
Затем состоялись обсуждения по организационным вопросам конференции COVID-19, которая пройдет при организационной поддержке Отделения биологических и медицинских наук НАНА. Было принято решение направить информацию о планируемой конференции и сборе материалов конференции в соответствующие научно-исследовательские центры республики.
Очередным вопросом стало участие в проектах в рамках программы COST Европейской комиссии. Были выдвинуты предложения об организации активного участия отечественных ученых в этих международных программах.
Также был рассмотрен вопрос составления информационного буклета в академическом стиле, который характеризует подходы к лечению заболеваний по различным специальностям во время пандемии COVID-19. В этой связи было решено создать рабочую группу и как можно скорее разработать инициативный план.