8 May 1992-ci il Şuşanın işğalı günüdür + Foto May 08, 2020 | 10:56 / Mühüm hadisələr
Azərbaycanın tarixi mədəniyyət mərkəzi olan Şuşanın işğalından 28 il ötür. Şuşa şəhərinin işğalı Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına qarşı sistematik təcavüz və işğal siyasətinin tərkib hissəsidir. Bu işğalçılıq siyasəti nəticəsində Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu və onun ətrafındakı yeddi rayonu zəbt edilib, işğal edilmiş bu ərazilərdə bir milyondan artıq azərbaycanlı qanlı etnik təmizləməyə məruz qalıb.
İşğal altında olan Şuşa şəhəri Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisinin ayrılmaz bir hissəsi olmaqla bərabər Azərbaycan xalqı üçün müstəsna tarixi, mədəni, mənəvi və rəmzi əhəmiyyətə malikdir. “Azərbaycan musiqisinin beşiyi” və “Şərqin konservatoriyası” adlandırılan Şuşa şəhərinin işğalı ilə Azərbaycan xalqının maddi-mədəni və mənəvi irsinə ağır zərbə vurulub. Ümummilli lider Heydər Əliyev Şuşanın tarixi əhəmiyyətini belə səciyyələndirirdi: “Şuşa Azərbaycanın ən əziz və böyük tarixi olan bir guşəsidir. Şuşanı yaradanlar, Şuşa şəhərini quranlar, Şuşa qalasını tikənlər Azərbaycan torpağının sahibləri olublar və Qarabağda Azərbaycan torpağının daim qorunması, saxlanması üçün Şuşa şəhərini, qalasını yaradıblar. Bu, Azərbaycan xalqının, əcdadlarımızın yaratdığı böyük abidədir, təkcə şəhər deyil, böyük bir tarixi abidədir”.Şuşa işğal edilərkən orada 25 min nəfərədək əhali yaşayırdı. Erməni qəsbkarlarının işğalı nəticəsində 195 dinc sakin şəhid olub, 165 nəfər yaralanıb. Ermənilər tərəfindən əsir götürülərək Şuşa həbsxanasında saxlanılan 114 azərbaycanlı sonradan xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilib. Şəhərin 58 sakini itkin düşüb. Düşmən Şuşadakı bir çox qiymətli tarixi-mədəniyyət abidələrini dağıdıb və talan edib. Dağıdılan tarixi abidələr arasında məşhur Şuşa qalası, Xurşidbanu Natəvanın, Ə.B.Haqverdiyevin, Q.B.Zakirin, M.M.Nəvvabın, S.S.Axundovun, N.B.Vəzirovun, Y.V.Çəmənzəminlinin , Xan Şuşinskinin, Sadıqcanın evləri, Üzeyir bəy Hacıbəylinin, Bülbülün ev-muzeyləri də var.
BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi qətnamələr başda olmaqla, bütün beynəlxalq təşkilatlar və dünya ölkələrinin ifadə etdiyi mövqeyə əsasən Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın tərkib hissəsi olması təsdiq edilir və işğalçı qüvvələrin bütün işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edilir.
Xalqımız əmindir ki, Prezident və Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyəti və iradəsi sayəsində işğal olunmuş bütün torpaqlarımız nəyin bahasına olursa-olsun işğaldan azad ediləcək. Ulu Öndərimizin dediyi kimi, “Şuşasız Qarabağ, Qarabağsız isə, ümumiyyətlə, Azərbaycan yoxdur”.

8 мая 1992-го года – день оккупации Шуши + Фото Мая 08, 2020 | 10:56 / Важные события
Со дня оккупации Шуши, являвшегося историческим центром культуры Азербайджана, прошло 28 лет. Оккупация города Шуши является составной частью захватнической политики Армении против Азербайджанской Республики. В результате этой политики Арменией оккупирован регион Нагорного Карабаха и окружающие его 7 районов, более миллиона азербайджанцев, населявших захваченные территории, подверглись кровавой этнической чистке.
Наряду с тем, что город Шуша, находящийся под оккупацией, является признанной на международном уровне неотъемлемой частью территории Азербайджанской Республики, он также имеет важное для азербайджанского народа историческое и культурное значение, наполненное духовным и символическим смыслом. Оккупацией города Шуши, называемого «колыбелью азербайджанской музыки» и «консерваторией Востока», материально-культурному и духовному наследию народа Азербайджана был нанесен тяжелый удар. Наш общенациональный лидер Гейдар Алиев так охарактеризовал историческое значение Шуши: «Шуша является самым дорогим уголком Азербайджана, имеющим большую историю. Создатели Шуши, основатели города Шуши, строители Шушинской крепости, были хозяевами азербайджанской земли и создали это город, эту крепость для того, чтобы охранять и оберегать азербайджанские земли Карабаха».
На основании решений всех международных организаций, во главе с принятыми Советом Безопасности ООН резолюциями, Нагорный Карабах признается неотъемлемой частью Азербайджана, и требуется незамедлительный, полный и безусловный вывод всех оккупационных сил с территорий, принадлежащих Азербайджану.
Наш народ уверен в том, что усилиями и волей нашего Президента и Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева все оккупированные территории во что бы то ни стало будут освобождены. Как говорил великий лидер Гейдар Алиев: «Нет Карабаха без Шуши, а без Карабаха нет целостного Азербайджана».