AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov insan genetikası və genetik xəstəliklərə həsr olunmuş onlayn konfransda çıxış edib May 31, 2020 | 11:53 / Konfranslar, iclaslar
Mayın 30-da Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov “İnsan genetikası və genetik xəstəliklər: problemlər və inkişaf perspektivləri” mövzusunda I beynəlxalq onlayn konfransın açılış mərasimində çıxış edib.
O, tədbirin insanın genetik materialının strukturu və funksiyalarının, irsi dəyişkənliyin molekulyar əsaslarının, irsi xəstəliklərin nəsildən nəslə ötürülməsi mexanizmlərinin müzakirəsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Z.Əkpərov institutun Biotexnologiya şöbəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən İnsan genetikası laboratoriyasının əməkdaşları tərəfindən həyata keçirilən elmi-tədqiqat işləri barədə məlumat verib, bu laboratoriyanın əsas fəaliyyət istiqamətlərindən danışıb.
Konfransda, həmçinin institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.f.d., dos. Mehrac Abbasov, İnsan genetikası laboratoriyasının müdiri Bayram Bayramov və aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d., dos. Orxan İsayev, Biokimya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Səltənət Ağayeva, Beynəlxalq əlaqələr, informasiya və media şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d. Ayaz Məmmədov da iştirak ediblər.
Onlayn tədbirdə B.Bayramovun “Kolorektal xərçəngdə maye biopsiyalar: sirkulə edən şiş hüceyrələri və sirkulə edən DNT”, O.İsayevin “Mədəaltı vəzi xərçəng kök hüceyrələri və retinoid reseptorları ilə potensial əlaqə” və S.Ağayevanın “İrsi əzələ distrofiyası olan xəstələrdə gen mutasiyalarının molekulyar-genetik tədqiqi” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

ANAS correspondent member Zeynal Akperov spoke at an online conference on human genetics and genetic diseases May 31, 2020 | 11:53 / Conferences, assemblies
On May 30, with the organizational support of the Azerbaijan Medical University, the First International Online Conference "Human Genetics and Genetic Diseases: Problems and Development Prospects" was held for the first time in the country.
Director of the Institute of Genetic Resources, corresponding member of ANAS Zeynal Akperov made a speech at the opening ceremony of the international event.
He emphasized the importance of the event from the point of view of discussing the structure and functions of the human genetic material, the molecular basis of hereditary variation, the mechanisms of transmission of hereditary diseases from generation to generation, and also wished success in the work of the conference.
Z. Akperov spoke about the research work carried out by the staff of the Laboratory “Human Genetics”, which operates under the Department of Biotechnology of the Institute, and about the main areas of activity of this laboratory.
The conference was also attended by Deputy Director of the Institute for Science, PhD in Biology, Associate Professor Mehraj Abbasov, head of the Laboratory of Human Genetics Bayram Bayramov and a leading scientific researcher of the Laboratory, PhD in Engineering, Associate Professor Orkhan Isayev, a leading researcher of the Department of Biochemistry, PhD in Biology Saltanat Aghayeva, head of the Department of International Relations, Information and Media, PhD in Biology Ayaz Mammadov.
At the online event, the lectures of B. Bayramov on “Liquid biopsies in colorectal cancer: circulating cancer cells and circulating DNA”, O. Isayeva on “Cancer stem cells of the pancreas and potential connection with retinoid receptors” and S. Agayeva on the topic “Molecular genetic study of gene mutations in patients with hereditary muscular dystrophy” were listened.