Akademik İradə Hüseynova “İnsan genetikası və genetik xəstəliklər: problemlər və inkişaf perspektivləri” mövzusunda onlayn konfransda çıxış edib İyn 01, 2020 | 10:32 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) rəhbəri, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) direktoru, akademik İradə Hüseynova Azərbaycan Tibb Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “İnsan genetikası və genetik xəstəliklər: problemlər və inkişaf perspektivləri” mövzusunda I beynəlxalq onlayn konfransın açılış mərasimində çıxış edib.
Akademik İ.Hüseynova bildirib ki, insan genomu, insan genetikası və müxtəlif patoloji proseslərin nəticəsində yaranan genetik xəstəliklər müasir dövrün aktual problemləri olaraq qalmaqdadır. Son əsrdə sürətlə yayılaraq böyük insan tələfatına səbəb olmuş İspan qripi, Sibir xorası, sarılıq, malyariyalar, taun, vəba, quş qripi (H1N1b) Ebola, HİV (QİÇS), MERS, SARS COV-1 yoluxucu mikrobial xəstəlikləri, o cümlədən COVID-19 tibb, səhiyyə və insan sağlamlığı sahəsində ciddi problemlərin olduğunu göstərib. Alim bu problemlərin öhdəsindən gəlmək üçün molekulyar biologiya və genetika elmlərinin üzərinə böyük vəzifələrin düşdüyünü qeyd edib.
“Bütün bunları nəzərə alaraq, biologiya və tibb elmləri sahəsində BTEB tərəfindən müəyyənləşdirilmiş və AMEA-nın Rəyasət Heyətinin təsdiq etdiyi əsas tədqiqat istiqamətləri sırasında genetik tədqiqatlar da mühüm yer tutur”, – deyə bildirən İ.Hüseynova MBBİ-də, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda və Fiziologiya İnstitutunda bu istiqamətlərdə aparılan elmi-tədqiqat işləri barədə məlumat verib.
O, əlavə edib ki, AMEA-da akademik Ramiz Mehdiyevin rəhbərliyi ilə postpandemiya dövrü üçün hazırlanmış elmi fəaliyyət proqramında koronaviruslar və  digər yoluxdurucular, eləcə də Azərbaycan populyasiyası və insan sağlamlığı ilə bağlı, o cümlədən genetik tədqiqatların aparılması əksini tapıb.
Azərbaycanın tibbi-genetika elminin nailiyyətlərinin təbliği baxımından konfransın aktual olduğunu vurğulayan akademik İ.Hüseynova tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.

Academician Irada Huseynova spoke at the online conference “Human Genetics and Genetic Diseases: Problems and Development Prospects” Jun 01, 2020 | 10:32 / Conferences, assemblies
Academician Irada Huseynova, vice-president of ANAS, head of the Division of Biological and Medical Sciences, director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology (IMBB), spoke at the opening ceremony of the first international online conference on the theme “Human Genetics and Genetic Diseases: Problems and Development Prospects” organized by Azerbaijan Medical University.
Academician I. Huseynova noted that genetic diseases caused by the human genome, human genetics and various pathological processes remain relevant problems of our time. Infectious microbial diseases Spanish flu, anthrax, jaundice, malaria, plague, bird flu (H1N1b), Ebola, HIV (AIDS), MERS, SARS COV-1, including COVID-19, which spread rapidly in the last century and led to great casualties, showed that there are serious problems in the field of medicine and health. The scientist noted that the sciences of molecular biology and genetics bear a great responsibility for overcoming these problems.
“Given all this, genetic research is one of the priority areas of research identified by the Department of Medical Sciences and approved by the Presidium of ANAS,” I. Huseynova said and provided information on the research work carried out in these fields at the IMBB, the Institute of Genetic Resources and the Institute of Physiology.
She added that the program of scientific events prepared for the post-pandemic period in ANAS under the guidance of academician Ramiz Mehdiyev includes genetic studies in connection with coronavirus and other infectious diseases, as well as the population of Azerbaijan and human health.
Stressing the relevance of the conference from the point of view of popularizing the achievements of medical and genetic science in Azerbaijan, academician I. Huseynova wished success to the work of the event.