Akademik İsa Həbibbəyli: “Doktoranturaya qəbulun iyul-avqust aylarında keçirilməsi nəzərdə tutulur” İyn 08, 2020 | 15:23 / Mühüm hadisələr
Doktoranturaya qəbul prosesinin iyul-avqust aylarında keçirilməsi nəzərdə tutulur. Bu barədə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, ötən ilə qədər doktoranturaya qəbul noyabr-dekabr aylarında aparılıb. Bu isə doktoranturada tədrisin təşkili ilə bağlı müəyyən çətinliklər yaradırdı.
Akademik İ.Həbibbəyli qeyd edib ki, pandemiya dövrü ilə əlaqədar imtahanların keçirilməsində çətinliklər yaranmazsa bu qərar qüvvədə qalacaq.
Birinci vitse-prezident əlavə edib ki, imtahanların keçirilməsi qaydalarında heç bir dəyişiklik edilməyib: “İxtisas fənni üzrə imtahanlar müvafiq institut tərəfindən, fəlsəfə imtahanı AMEA tərəfindən mərkəzləşdirilmiş şəkildə təşkil edilir. Xarici dil fənni üzrə imtahan isə Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən aparılır”.

Академик Иса Габиббейли: «Прием в докторантуру планируется провести в июле-августе» Июн 08, 2020 | 15:23 / Важные события
Процесс приема в докторантуру намечен на июль-август. Об этом сообщил первый вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли.
По его словам, до прошлого года прием в докторантуру проводился в ноябре-декабре, что вызывало определенные трудности в организации обучения в докторантуре.
И.Габиббейли отметил, что данное решение останется в силе, если в связи с проведением экзаменов не возникнут проблемы из-за пандемии.
Академик добавил, что в правилах проведения экзаменов никаких изменений нет: «Экзамены по специальности будут организованы в централизованном порядке соответствующими институтами, а экзамен по философии — Национальной академией наук Азербайджана. Экзамен по иностранному языку проводится Государственным экзаменационным центром».