İyunun 30-da böyük alim, ictimai-siyasi xadim Cəlal Əlirza oğlu Əliyevin anadan olmasından 92 il keçir İyn 30, 2020 | 09:36 / Mühüm hadisələr
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları Cəlal Əliyev məktəbinin yetirməsi olduqları üçün qürur hissi keçirir və müəllimlərinin Azərbaycan elmindəki misilsiz xidmətlərini heç zaman unutmurlar. Akademik Cəlal Əliyevin əziz xatirəsi daim qəlblərdə yaşayır və onun elmi ideyaları tələbələri tərəfindən layiqincə həyata keçirilir.
Bir şəxsiyyət kimi tələbələrinə daim örnək olan alimin Azərbaycanda biologiya elminin inkişafında müstəsna rolu olub. Ömrünün altmış ildən çoxunu Azərbaycan elminin inkişafına həsr edən, yüzə yaxın elmi kadr hazırlamış görkəmli alimin dərin nəzəri bilikləri və ideyaları nəticəsində yeni buğda sortlarının yaradılmasına nail olunub. Onun nəzəriyyə və təcrübənin vəhdətini daim əsas götürməklə qazandığı nəticələrin tətbiqi respublika iqtisadiyyatının inkişafı və məhsuldarlığın yüksəldilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edib.
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunun yaradılmasının dünya elminin tələblərinə cavab verən tədqiqatların aparılmasında mühüm addımlardan biri olub.
Biologiyanın müasir istiqamətlərindən olan molekulyar biologiya, molekulyar genetika, riyazi biologiya, bioinformatika, gen və hüceyrə biotexnologiyası, gen mühəndisliyi sahələri Azərbaycan elmində ilk dəfə olaraq məhz Cəlal Əlirza oğlu Əliyevin uzaqgörənliyi, təşəbbüskarlığı, milli təəssübkeşliyi, novator-alim mövqeyi nəticəsində inkişaf etdirilmiş, onun rəhbərliyi ilə bu elmlərin kadr bazası formalaşdırılmışdır. Onun rəhbərliyi ilə respublikamızda ilk dəfə biologiya və kənd təsərrüfatının bir çox nəzəri və praktiki məsələlərinin həllində riyazi metodlardan və kompüter texnologiyasından istifadə etmək mümkün olmuşdur. Akademik Cəlal Əliyevi yaxından tanıyanlar yaxşı bilirlər ki, o, taleyini təkcə elmi yaradıcılığa həsr etməklə kifayətlənməmişdir. C.Əliyev həmçinin Azərbaycan elmində nüfuzlu bir mövqe qazanmış böyük bir elmi məktəbin yaradıcısı və rəhbəridir. Cəlal müəllim həmişə gənc alimlərə arxa-dayaq, böyük məsləhətçi olmuşdur. Əməkdar Elm Xadimi Cəlal Əliyevin elmi məktəbinin yetirmələrinin səs-sorağı bu gün ABŞ, Kanada, İsveç, Böyük Britaniya, Yaponiya, Cənubi Koreya, Avstraliya, Rusiya və onlarca digər qabaqcıl ölkələrin tanınmış universitetlərindən, elmi-tədqiqat müəssisələrindən, beynəlxalq mərkəzlərdən gəlir.
Akademik Cəlal Əliyev təkcə alim kimi deyil, həm də bir insan, bir dost olaraq insanlığın zirvəsində olmuşdur. Mənalı və şərəfli ömür yolu keçmiş, elmə çox dəyərli töhfələr vermiş akademik Cəlal Əliyevin əziz xatirəsi ürəklərdə yaşayacaq, Azərbaycan xalqı görkəmli övladının xatirəsini daim uca tutacaq.

On June 30, 92 years have passed since the birth of great scientist, socio-political figure Jalal Alirza Aliyev Jun 30, 2020 | 09:36 / Important events
Employees of IMBB feel the pride for being students of Jalal Aliyev School and they never forget his unparalleled services in Azerbaijani science. Academician Jalal Aliyev’s valuable memory always lives in the hearts and his scientific ideas are implemented worthily by his students.
As a person, he always set an example for his students and played an exceptional role in the development of biological science in Azerbaijan. The scientist devoted more than 60 years of his life to the Azerbaijani science, trained about a hundred students. New wheat varieties were created as a result of his deep theoretical knowledge and ideas. The application of his results, based on the unity of theory and practice, has been of great importance for the development of the republic's economy and increase productivity.
The establishment of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS was one of the important steps in conducting research that meets the requirements of world science.
The fields of Molecular biology, molecular genetics, mathematical biology, bioinformatics, gene and cell biotechnology, gene engineering which are modern directions of biology were developed as a result of Jalal Alirza Aliyev's foresight, initiative, national passion, innovative-scientific position, and under his leadership the personnel base of these sciences was formed. With his leadership for the first time mathematical methods and computer technology were used in solving many theoretical and practical issues of agriculture and biology in the republic. Those who know Academician Jalal Aliyev well know that he did not just dedicate his destiny to scientific work. J.Aliyev is also the founder and head of great scientific school that has gained an influential position in Azerbaijani science. He was always a great advisor to young scientists. Today, the voice of the students of the Scientific School of Honored Scientist Jalal Aliyev comes from well-known universities, research institutions and international centers in the United States, Canada, Sweden, Great Britain, Japan, South Korea, Australia, Russia and dozens of other leading countries.
Academician Jalal Aliyev was at the top of humanity not only as a scientist but also as a person and a friend. The memory of academician Jalal Aliyev, who lived a meaningful and glorious life and made valuable contributions to science, will live in our hearts, and the people of Azerbaijan will always cherish the memory of their great son.