AMEA magistrantlarının dissertasiya işlərinin müdafiəsi yekunlaşıb İyl 01, 2020 | 11:57 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin müvafiq sərəncamı ilə yaradılmış İxtisaslaşdırılmış müdafiə şuralarında magistrlik dissertasiyalarının müdafiələri onlayn şəkildə uğurla həyata keçirilib. Müvafiq ixtisaslar üzrə yaradılmış 18 İxtisaslaşdırılmış şurada 49 ixtisas üzrə 67 magistrant dissertasiya işini müdafiə edib.
Müdafiələrdə AMEA-nın 150-yə yaxın alimi iştirak edib, magistrantların tədqiqat mövzularının təqdimatı çoxmeyarlı (aktuallıq, elmi yenilik, elmi hazırlıq, təqdimat bacarıqları, ədəbiyyatlardan istifadə, rəylər, nəşr aktivliyi və s.) yanaşmadan istifadə edilərək 100 ballıq sistemlə qiymətləndirilib və onlar magistr elmi dərəcəsinə layiq görülüblər.
2019/2020-ci tədris ilində məzun olan magistrlər tərəfindən dissertasiya mövzularına dair yerli və xarici mənbələrdə 150-yə yaxın elmi məqalə və tezis nəşr olunub.
İxtisaslaşdırılmış müdafiə şuralarının işinin təşkilinə nəzarət və metodiki dəstək AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsi tərəfindən həyata keçirilib.
Magistrlik dissertasiyalarının müdafiələrində AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov iştirak edərək magistrantlara öz irad və təkliflərini bildirib. Çıxışlarında elmi fəaliyyətin davam etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayan Ə.Sadıqov Azərbaycan elminin varisliyinin qorunmasında və inkişafında gənclərin iştirakının vacibliyini qeyd edib. O, bu istiqamətdə gənclərə dövlət himayəsinin göstərilməsinin əhəmiyyətindən danışıb.

The defense of ANAS master’s theses completed Jul 01, 2020 | 11:57 / Important events
The specialized defense councils created by the corresponding decree of the President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev, successfully defended their master's theses online. At 18 specialized councils created in relevant specialties, defense of theses by 67 master’s graduates studying in 49 specialties passed.
About 150 ANAS scientists took part in the defense, the topics of dissertation works of graduate students were evaluated on a 100-point scale, taking into account many criteria (relevance, scientific novelty, scientific preparation, ability to present, use of scientific literature, reviews, publication activity, etc. .), after which they were awarded a master's degree.
Graduates from the 2019/2020 school year have published in local and foreign journals about 150 scientific articles and abstracts covering the results of their dissertation research.
Control over the organization of work of specialized defense councils and methodological support were carried out by the Science and Education Office of the ANAS Presidium Apparatus.
Taking part in the defense of master's theses, ANAS academician-secretary ANAS corresponding member Aminaga Sadigov expressed his comments and suggestions to undergraduates. Emphasizing in their speeches the need for them to continue their scientific activities, Aminaga Sadigov spoke about the great importance of youth participation in maintaining the continuity and development of domestic science, as well as about the support provided by the state to young people in this field.