AMEA magistrantlarının dissertasiya işlərinin müdafiəsi yekunlaşıb İyl 01, 2020 | 11:57 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin müvafiq sərəncamı ilə yaradılmış İxtisaslaşdırılmış müdafiə şuralarında magistrlik dissertasiyalarının müdafiələri onlayn şəkildə uğurla həyata keçirilib. Müvafiq ixtisaslar üzrə yaradılmış 18 İxtisaslaşdırılmış şurada 49 ixtisas üzrə 67 magistrant dissertasiya işini müdafiə edib.
Müdafiələrdə AMEA-nın 150-yə yaxın alimi iştirak edib, magistrantların tədqiqat mövzularının təqdimatı çoxmeyarlı (aktuallıq, elmi yenilik, elmi hazırlıq, təqdimat bacarıqları, ədəbiyyatlardan istifadə, rəylər, nəşr aktivliyi və s.) yanaşmadan istifadə edilərək 100 ballıq sistemlə qiymətləndirilib və onlar magistr elmi dərəcəsinə layiq görülüblər.
2019/2020-ci tədris ilində məzun olan magistrlər tərəfindən dissertasiya mövzularına dair yerli və xarici mənbələrdə 150-yə yaxın elmi məqalə və tezis nəşr olunub.
İxtisaslaşdırılmış müdafiə şuralarının işinin təşkilinə nəzarət və metodiki dəstək AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsi tərəfindən həyata keçirilib.
Magistrlik dissertasiyalarının müdafiələrində AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov iştirak edərək magistrantlara öz irad və təkliflərini bildirib. Çıxışlarında elmi fəaliyyətin davam etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayan Ə.Sadıqov Azərbaycan elminin varisliyinin qorunmasında və inkişafında gənclərin iştirakının vacibliyini qeyd edib. O, bu istiqamətdə gənclərə dövlət himayəsinin göstərilməsinin əhəmiyyətindən danışıb.

Завершена защита диссертационных работ магистрантов НАНА Июл 01, 2020 | 11:57 / Важные события
В специализированных советах по защите, созданных соответствующим распоряжением президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева, в режиме онлайн были успешно проведены защиты магистерских диссертаций. На 18-ти специализированных советах, созданных по соответствующим специальностям, прошли защиты диссертационных работ 67-ми магистрантов, обучающихся по 49-ти специальностям.
На защитах приняли участие около 150-ти ученых НАНА, темы диссертационных работ магистрантов были оценены по 100-бальной шкале с учетом многих критериев (актуальность, научная новизна, научная подготовка, умение презентовать, использование научной литературы, отзывы, публикационная активность и т.д.), после чего они были удостоены ученой степени магистра.
Выпускники магистратуры 2019/2020-го учебного года опубликовали в местных и зарубежных изданиях около 150-ти научных статей и тезисов, охватывающих результаты их диссертационных исследований.
Контроль за организацией работы специализированных советов по защите и методическая поддержка были осуществлены Управлением науки и образования аппарата Президиума НАНА.
Приняв участие на защитах магистерских диссертаций, академик-секретарь НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов высказал магистрантам свои замечания и предложения. Подчеркивая в своих выступлениях необходимость в продолжении ими своей научной деятельности, Аминага Садыгов говорил о большом значении участия молодежи в сохранении преемственности и развитии отечественной науки, а также о поддержке, которую государство оказывает молодежи в данной сфере.